Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

USA na cenzurowanym. Przed nami kolejne dane – kurs dolara (USD) może zareagować

|
selectedselectedselected
USA na cenzurowanym. Przed nami kolejne dane – kurs dolara (USD) może zareagować | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rozczarowujące dane o nastrojach konsumenckich w USA ograniczyły oczekiwania na podwyżki stóp Fed, co poprawiło nastroje inwestycyjne na koniec minionego tygodnia. Główne indeksy akcyjne rosły, a rentowności obligacji na rynkach bazowych przestały rosnąć. Dolar po umocnieniu wywołanym wcześniejszą wypowiedzią prezesa Powella, w trakcie piątkowej sesji lekko się osłabił i kurs EURUSD kończył tydzień blisko 1,07.

 

 

Rynek nie zareagował istotnie na obniżenie perspektywy ratingu USA przez agencję Moody’s. Złoty kontynuował umocnienie widoczne po środowej decyzji RPP. Utrzymaniu tej tendencji sprzyjała publikacja projekcji inflacji, która zwiększa oczekiwania na pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie na dłużej. Na koniec tygodnia kurs EURPLN spadł w okolice 4,42, a USDPLN poniżej 4,15.

USA na cenzurowanym. Przed nami kolejne dane – kurs dolara (USD) może zareagować - 1USA na cenzurowanym. Przed nami kolejne dane – kurs dolara (USD) może zareagować - 1

Reklama

 

Światowe rynki finansowe będą w tym tygodniu skupione na amerykańskiej inflacji CPI za październik (wt.), która powinna wskazać na kontynuację dezinflacji (kons.: 3,3% r/r vs 3,7% r/r we wrześniu). Inflacja bazowa najpewniej nie zmieni się względem września (4,1% r/r). Na drugim planie będzie publikowana dzień później inflacja PPI.

 

W tym tygodniu z USA napłyną też jedne z pierwszych wskaźników aktywności gospodarczej w 4q23, czyli październikowe dane nt. sprzedaży detalicznej (śr.), produkcji przemysłowej (czw.) i z rynku nieruchomości (pt.). Przed ich publikacją nowcast Atlanta Fed wskazuje na wyhamowanie tempa wzrostu PKB w 4q23 do 2,1% q/q saar z 4,9% q/q saar w 3q23.

USA na cenzurowanym. Przed nami kolejne dane – kurs dolara (USD) może zareagować - 2USA na cenzurowanym. Przed nami kolejne dane – kurs dolara (USD) może zareagować - 2

Wśród danych ze strefy euro poznamy finalne szacunki inflacji HICP za październik (wstępne dane wskazały na spadek inflacji do 2,9% r/r z 4,3% r/r oraz spadek inflacji bazowej do 4,2% r/r z 4,5% r/r), kolejny szacunek PKB za 3q23 (wt.) oraz niemiecki indeks ZEW za listopad (wt.).

Reklama

 

Istotny dla oceny sytuacji w globalnej gospodarce będzie zestaw danych z chińskiej gospodarki za październik, w którym wypatrywać można sygnałów ożywienia, ale nie oczekujemy fajerwerków (Chiński Nowy Rok wypada dopiero w lutym 2024). Czwartkowe dane o cenach nieruchomości pokażą, czy ostatnie działania władz mające wspierać stronę popytową przynoszą efekt np. w postaci wyhamowania trendu spadkowego cen.

USA na cenzurowanym. Przed nami kolejne dane – kurs dolara (USD) może zareagować - 3USA na cenzurowanym. Przed nami kolejne dane – kurs dolara (USD) może zareagować - 3

 

W Polsce poznamy szereg danych makro, z których najważniejsza będzie publikacja wstępnego szacunku PKB za 3q23 (wt.). Szacujemy, że dane potwierdzą powrót gospodarki do wzrostów (+0,6% r/r vs -0,6% r/r w 2q23). W naszej ocenie będzie to głównie zasługą odbicia konsumpcji prywatnej (0,1% r/r) po dwóch kwartałach spadków o ponad 2% r/r, chociaż tę tezę zweryfikujemy dopiero przy publikacji szczegółowych danych 30 listopada.

 

Reklama

Wśród innych krajowych danych na uwagę zasługują bilans płatniczy za wrzesień oraz finalne dane CPI (śr.) i inflacja bazowa za październik (czw.). Bilans płatniczy potwierdzi wg nas systematyczną poprawę równowagi zewnętrznej polskiej gospodarki. Saldo obrotów bieżących w relacji do PKB (suma 12m) poprawi się wg naszego szacunku do +0,6% PKB z +0,3% PKB po sierpniu, chociaż saldo w samym wrześniu było ujemne (-327 mln EUR). Dynamika eksportu drugi miesiąc z rzędu była wg nas ujemna (-3,3% r/r), ale to nadal znacząco lepszy wynik niż w przypadku importu (-11,7% r/r). W przypadku inflacji CPI nie można naszym zdaniem wykluczyć delikatnej rewizji w górę ze względu na wyraźnie wzrostowy trend cen paliw w trakcie miesiąca, a nasz szacunek głównej miary inflacji bazowej (CPI bez żywności, energii i paliw) wskazuje na spadek do 8,0% r/r z 8,4% r/r we wrześniu. Impet inflacji bazowej w październiku (zmiana % m/m sa) zanotował jednak istotny wzrost względem obciążonego zdarzeniami jednorazowymi września.

USA na cenzurowanym. Przed nami kolejne dane – kurs dolara (USD) może zareagować - 4USA na cenzurowanym. Przed nami kolejne dane – kurs dolara (USD) może zareagować - 4

 

Sporo będzie się działo także poza publikacjami danych. Na środę zaplanowano spotkanie J.Bidena i Xi Jinpinga. W piątek we Frankfurcie odbędzie się Europejski Kongres Bankowy, na którym zaplanowano wystąpienia kilku przedstawicieli EBC, w tym Ch.Lagarde (program). Próżnować nie będą też bankierzy z Fed – spośród członków z prawem głosu wypowiadać się będą m.in. A.Goolsbee (wt.) i J.Williams (czw.), a na wt. i czw. zaplanowano wystąpienia L.Mester, która prawo głosu uzyska w 2024.

 

Zobacz także: Cena złota będzie reagować na te dane. Jak się do nich przygotować?

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Reklama

USA na cenzurowanym. Przed nami kolejne dane – kurs dolara (USD) może zareagować - 5USA na cenzurowanym. Przed nami kolejne dane – kurs dolara (USD) może zareagować - 5

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama