Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

To aukcja amerykańskiego długu zepchnęła eurodolara (EUR/USD) z wyznaczonych poziomów?

|
selectedselectedselected
To aukcja amerykańskiego długu zepchnęła eurodolara (EUR/USD) z wyznaczonych poziomów? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsza sesja była słaba na krajowym FI. Dochodowość SPW rosła od początku czwartkowych notowań, a wzrosty przyspieszyły jeszcze przed konferencją prezesa Glapińskiego. Ostatecznie na głównych węzłach krajowa krzywa przesunęła się w górę o 9, 16 oraz 11 pb. do odpowiednio 5,34% (2Y), 5,41% (5Y) oraz 5,59% (10Y). Środowa decyzja RPP oraz wydźwięk wczorajszej konferencji prasowej prezesa NBP znacznie zmieniły rynkowe oczekiwania dotyczące przyszłych stóp procentowych. Rynek zakłada, że koszty kredytu pozostaną niezmienione w perspektywie najbliższego kwartału (notowania FRA 3x6 wzrosły w ciągu dwóch dni o 40 pb. do 5,65%). Pełna obniżka o 25 pb. jest wyceniana przez rynek dopiero w maju 2024 r.

Oczekujemy, że dzisiejsza sesja powinna być spokojniejsza na krajowym FI. Kalendarz makro jest pusty, a UST delikatnie korygują wczorajsze osłabienie.

 

 

Słabe nastroje przeceniły EURUSD

Reklama

Przez większość czwartkowych notowań euro w relacji do dolara było stabilne (okolice 1,0700). Jednak nieudana aukcja amerykańskiego długu, która popchnęła w górę dochodowość UST oraz pogorszyła nastroje na Wall Street, popchnęła EURUSD w dół i para zakończyła dzień blisko poziomu 1,0670 (-0,4%). Sesja w Azji oraz pierwsze kwotowania w Europie nie przynoszą większych zmian na EURUSD. Oczekujemy, że podobnie jak w przypadku FI, piątkowe notowania na FX będą względnie spokojne.

 

Zobacz także: Dolar (USD) staje na drodze kursu EUR/PLN. To koniec aprecjacji polskiej waluty?

 

 

Aprecjacja złotego zatrzymana przez amerykański dług

Do wczesnego popołudnia krajowa waluta była pod delikatną presją. EURPLN zbliżał się do okolic 4,46 przed konferencją prezesa A. Glapińskiego. Po jastrzębich komentarzach przewodniczącego RPP zloty zaczął się umacniać i ok. godz. 17:00 euro testowało 4,42 zł. Dobrą passę krajowej waluty przerwała słaba aukcja amerykańskiego długu, która sprowokowała globalny wzrost awersji do ryzyka. Ostatecznie EURUPLN zakończył dzień spadkiem o 0,25% do 4,4350. Oceniamy, że przy neutralnych sygnałach z rynków bazowych złoty ma szansę na kontynuację aprecjacji. Dziś jednak, po wczorajszej podwyższonej zmienności, spodziewamy się względnie spokojnego handlu w przedziale 4,42-4,44 zł za euro.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama