Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja na rynkach - kurs euro cały czas pod presją potencjalnego kryzysu gazowego na jesieni - EURUSD poniżej 1,02 dolara

|
selectedselectedselected
Sytuacja na rynkach - kurs euro cały czas pod presją potencjalnego kryzysu gazowego na jesieni - EURUSD poniżej 1,02 dolara | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie nie przyniosła eskalacji napięcia pomiędzy USA, a Chinami, czego obawiały się rynki. Niemniej jakaś nerwowość może się jeszcze utrzymać, gdyż chińska armia zapowiedziała na najbliższe dni ćwiczenia pod hasłem "wyzwalania Tajwanu". Emocje jednak opadają, co widać w dzisiejszym zachowaniu się rynków. Na rynkach akcji nastroje są mieszane, ale już dolar słabnie na szerokim rynku, chociaż komentarze członków FED są nadal "jastrzębie" - Bullard, Mester, Evans. Przewija się teza wykluczająca poważną recesję w gospodarce i wskazująca na konieczność dalszego skoncentrowania się na inflacji.

Pośród G-10 gorzej od dolara zachowuje się dzisiaj tylko korona norweska, która traci do niego 0,15 proc. Nieznacznie zyskują euro i funt, nieco lepiej radzi sobie dolar nowozelandzki, chociaż dane z tamtejszego rynku pracy rozczarowały - stopa bezrobocia wzrosła w II kwartale do 3,3 proc. z 3,2 proc. Ogólnie jednak zmiany nie są duże - najsilniejszy dolar australijski zyskuje 0,24 proc. wobec amerykańskiego odpowiednika.

Z danych makro rano poznaliśmy przyzwoite dane o niemieckim eksporcie, który odbił w czerwcu (4,5 proc. m/m), oraz inflacji CPI w Szwajcarii, która wypadła minimalnie poniżej oczekiwań rosnąc o 3,4 proc. r/r. Za kilkanaście minut spłyną odczyty usługowych PMI dla strefy euro, a o godz. 10:30 analogiczne dane poznamy dla Wielkiej Brytanii. O godz. 11:00 uwagę zwrócą dane o sprzedaży detalicznej i inflacji PPI w strefie euro, a po południu o godz. 16:00 usługowy odczyt ISM z USA.

 

Reklama

 

EURUSD - poniżej 1,02

EURUSD nie może zbytnio powstać po wczorajszym zejściu poniżej 1,02, chociaż opublikowane dzisiaj rano dane PMI dla usług wypadły lepiej od prognoz - spadek w lipcu był mniejszy od spodziewanego po pierwszym odczycie i wyniósł 51,2 pkt. Rynek nie zareagował zbytnio na lepsze dane nt. bilansu handlowego z Niemiec w czerwcu. Widać wyraźnie, że nad euro cały czas wisi cień potencjalnego kryzysu gazowego na jesieni, jeżeli Kreml rzeczywiście zdecydowałby się całkowicie wyłączyć dostawy tego surowca do Niemiec przez Nord Stream I.

 

Sytuacja na rynkach - z dużej chmury mały deszcz? - 1Sytuacja na rynkach - z dużej chmury mały deszcz? - 1

Wykres dzienny EURUSD

 

Reklama

Z kolei wsparciem dla dolara jest nadal "jastrzębia" retoryka płynąca z FED. Stad też dość ważne będą najbliższe dane - dzisiaj ISM dla usług i w piątek odczyty Departamentu Pracy, gdyż pokażą, na ile we wrześniu możliwa jest powtórka z ostatnich posunięć FED, czyli podwyżka o 75 punktów bazowych. Obecnie na bazie kontraktów terminowych widać, że bardziej preferowanym scenariuszem jest ruch o 50 punktów bazowych.

Technicznie EURUSD jest na krótkoterminowej linii trendu wzrostowego. Jej wybicie mogłoby otworzyć drogę powrotu w stronę parytetu.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama