Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

eurusd historical prices

Dzisiaj rano w depeszach agencyjnych można znaleźć informacje o nowym wariancie koronawirusa wykrytym we francuskiej Marsylii. Parametry IHU zdają się wskazywać na jego większą zaraźliwość i odporność na szczepionki, chociaż brakuje doniesień o innych ogniskach tego wariantu. Czy to coś przypomina? Pierwsze informacje na temat Omikronu pojawiły się 25 listopada, ale rynki podchwyciły je dopiero 26 listopada, gdyż nałożyły sie one na obchody Święta Dziękczynienia w USA, czyli moment, kiedy inwestorzy na globalnych rynkach są bez amerykańskiego kompasu i za bardzo nie wiedzą, co mają robić. Silne spadki rozpoczęte 26 listopada nie trwały jednak długo.

Rynki szybko przekonały się co do tego, że Omikron nie prowadzi do istotnego pogorszenia kluczowych statystyk w postaci hospitalizacji i zgonów, a zarazem nie będzie nadmiernie hamował dalszego ożywienia w globalnych gospodarkach. Czy z IHU będzie podobnie? Niewykluczone, choć jedno budzi niepokój - pojawiają się warianty, które próbują wymykać się szczepionkom.

Czy wczorajszy spadek EURUSD poniżej 1,13 nie był do końca przypadkowy? 

W każdym razie skutecznie oddalił szanse na wybicie górą ograniczenia konsolidacji przy 1,1370. Patrząc na szeroki rynek, jest to zasługa silniejszego dolara za sprawą podbicia rentowności obligacji przed jutrzejszymi zapiskami FED, oraz piątkowymi danymi Departamentu Pracy. Zresztą niemniej ważne są też indeksy ISM - generalnie każdy lepszy odczyt makro z USA będzie przybliżać rynki do scenariusza 3-4 podwyżek stóp procentowych przez FED w tym roku. Na ile jest on rzeczywiście możliwy, to już zupełnie inna sprawa.

W krótkim terminie rynki dostaną też nowy wątek

- to wykryty we Francji nowy wariant COVID, który ma być bardziej odporny na szczepionki. Niepewność związana z jego potencjalnym rozprzestrzenianiem się w kolejnych tygodniach może wpłynąć na oczekiwania wobec danych makro i polityki EBC (być może niesłusznie, ale rynki lubią preteksty).

Reklama

 

EURUSD - nieprzypadkowy ruch? - 1EURUSD - nieprzypadkowy ruch? - 1

Wykres dzienny EURUSD

 

Niewykluczone, że wczorajsza świeca spadkowa na EURUSD będzie kontynuowana. W takiej sytuacji w kolejnych dniach rynek może celować we wsparcie przy 1,1185 będące minimum z 24 listopada.

Sytuacja na rynkach 4 stycznia

We wtorek dolar pozostaje silny, ale bardziej wobec walut EM

Reklama

- pośród walut G-10 słabszy jest tylko JPY, co wynika z zachowania amerykańskich rentowności. Te wczoraj wybiły poziom 1,60 proc. (dla 10-letnich) na fali oczekiwań, co do polityki FED w 2022 r. - nie można odrzucić scenariusza nawet 3-4 podwyżek stóp procentowych. Nie pojawiły się jednak nowe, istotne wypowiedzi przedstawicieli tego gremium, a zachowanie rynku ma bardziej związek z kalendarzem na ten tydzień - już jutro poznamy zapiski z grudniowego posiedzenia FED, a w piątek istotne dane Departamentu Pracy.

W relacji do pozostałych walut G-10 dolar dzisiaj nieco traci, ale zmiany są kosmetyczne

Najlepiej zachowują się waluty Antypodów,choć zmiany AUD i NZD wobec USD to rząd 0,2-0,3 proc. Nad ranem opublikowane zostały lepsze dane makroekonomiczne z Chin - indeks PMI Caixin dla przemysłu odbił w grudniu do 50,9 pkt. wobec szacowanych 50,0 pkt. Te pozytywne doniesienia zostały jednak przykryte przez doniesienia o lockdownie w Zhengzhou - pytanie, czy władze nie zdecydują się na dalsze ruchy w kontekście rosnących przypadków COVID i zbliżającej się zimowej olimpiady w lutym. Zresztą rynki mogą być bardziej wrażliwe na doniesienia nt. COVID po wykryciu nowego wariantu we Francji, który może być bardziej odporny na szczepionki, niż Omikron.

W kalendarzu makro mamy dzisiaj odczyt ISM dla przemysłu w USA o godz. 16:00. Poza tym uwagę przyciągną dane PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii (godz. 10:30), oraz inflacji PPI w Kanadzie (godz. 16:00). 

Nota prawna

Czytaj więcej