Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja na rynkach - jastrzębi FED i lockdown w Chinach. Notowania jena (JPY) i koron skandynawskich (NOK, SEK) w odwrocie

|
selectedselectedselected
Sytuacja na rynkach - jastrzębi FED i lockdown w Chinach. Notowania jena (JPY) i koron skandynawskich (NOK, SEK) w odwrocie
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W piątek wieczorem rynkami "wstrząsnęła" analiza jednego z największych banków komercyjnych w USA, która zakłada, że FED mógłby podnosić stopy procentowe w tempie 50 p.b. nawet na czterech najbliższych posiedzeniach, gdyż podwyższona inflacja staje się przedmiotem coraz większych obaw wśród decydentów. W takiej sytuacji nie powinno być żadnym zaskoczeniem to, że rentowności amerykańskich obligacji kontynuują hiperbolę wzrostową - dzisiaj 10-letnie naruszały barierę 2,50 proc. Tym samym nadal najsłabszą walutą w zestawieniach G-10 pozostaje japoński jen - w poniedziałek traci on wobec dolara ponad 1 proc. Sytuację japońskiej waluty dodatkowo pogarsza fakt, że Bank Japonii interweniował dzisiaj rano na rynku długu, aby nie dopuścić do wzrostu rentowności tamtejszych obligacji, co tylko podkreśla przywiązanie BOJ do ultra-luźnej polityki monetarnej. 

 

W poniedziałek dolar jest silny na szerokim rynku nie tylko za sprawą wspomnianych oczekiwań wobec FED

Niepokojące informacje napłynęły z Szanghaju, gdzie władze wprowadziły lockdown ze względu na rosnącą liczbę przypadków COVID. To wzbudziło obawy o kondycję tamtejszej gospodarki, co już widać po nerwowym zachowaniu się rynku surowców (ropa tanieje o ponad 4 proc.). To może podbijać nerwowość na innych ryzykownych aktywach. Poza jenem w gronie najsłabszych walut są dzisiaj korony skandynawskie (tradycyjnie bardziej wrażliwe na ryzyko), ale i też frank (szef SNB dal do zrozumienia, że interwencje są dalej możliwe). Dopiero na dalszych miejscach są dolar nowozelandzki, euro, czy funt.

 

Dzisiejszy kalendarz makro jest mocno ubogi,

Reklama

co przesuwa uwagę rynków na spekulacje wokół działań FED, dalsze wieści z Chin, a także Ukrainy. W tym tygodniu planowane są kolejne rozmowy w Turcji, choć trudno ocenić, na ile przyniosą one jakieś przesilenie. Ukraina jest gotowa do rozmów o neutralności, ale oczekuje wycofania się wojsk rosyjskich na pozycje sprzed 24 lutego. W piątek jeden rosyjskich generałów nie wykluczył, że operacja wojskowa może skupić się tylko na Donbasie, ale żadne działania Rosjan tego nie potwierdzają.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama