Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja na rynkach 4 maja - dolar (USD) nieco mocniejszy przed FED

|
selectedselectedselected
Sytuacja na rynkach 4 maja - dolar (USD) nieco mocniejszy przed FED | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Amerykańska waluta nieznacznie zyskuje dzisiaj na szerokim rynku, a podobny układ widoczny jest od początku tygodnia. W przestrzeni G-10 wyłamał się z tego tylko dolar australijski, który został wsparty wtorkową decyzją RBA o podwyżce stóp procentowych o 25 p.b. do 0,35 proc. W uzasadnieniu do tego ruchu decydenci z Banku Australii dali do zrozumienia, że wysoka inflacja zaczyna być problemem i możliwe są dalsze posunięcia. Opublikowane dzisiaj w nocy lepsze dane o sprzedaży detalicznej za marzec (1,6 proc. m/m) podbiły oczekiwania, co do ruchów nawet o 50 p.b. w czerwcu i lipcu. 

Generalnie jednak mimo widocznego odreagowania na Wall Street w ostatnich dniach dolar pozostaje w oczekiwaniu na dzisiejsze informacje z FED. Powszechnie oczekuje się podwyżki o 50 p.b., oraz rozpoczęcia redukcji bilansu banku centralnego (QT) w wysokości 95 mld USD miesięcznie. Kluczowy może okazać się jednak komunikat - na ile decydenci będą skłonni do dość "jastrzębich" sformułowań sugerujących, że na kolejnych 2-3 posiedzeniach zobaczymy podobne ruchy na stopach jak dzisiaj, a na ile będą chcieli być bardziej wyważeni, pozostawiając sobie większą elastyczność w tym zakresie? Im mniej "konkretny" będzie przekaz z FED, tym większe szanse na zainicjowanie większej korekty na dolarze i rajdu ryzyka na rynkach (na zasadzie przekonania, że banki centralne nie będą walczyć z inflacją za wszelką cenę). O tym przekonamy się już dzisiaj o godz. 20:00. 

Rentowności 10-letnich treasuries naruszyły w tym tygodniu barierę 3,00 proc., choć nietrwale

W efekcie USDJPY nie przetestował swojego szczytu z końca kwietnia przy 131,23. Ta para może być dzisiaj dość wrażliwa na informacje z FED, choć, aby móc mówić o trwalszej zmianie trendu konieczne będzie zmiana "gołębiego" podejścia przez Bank Japonii.

Dzisiaj najsłabsze są korony skandynawskie, które tracą ponad 0,50 proc. wobec dolara 

(w przestrzeni G-10). Dopiero znacznie dalej za walutami EM i naszego regionu są CHF, czy EUR, których zmiany nie są duże. Na EURUSD uwagę zwraca próba budowy konsolidacji wokół 1,05. Mamy też wypowiedź członkini EBC, Isabelle Schnabel, która może podbić wątek lipcowej podwyżki stóp procentowych w strefie euro. Stabilny pozostaje GBPUSD, a na rynku pojawiają się spekulacje, czy Bank Anglii zdecyduje się jutro na większy ruch - podwyżka o 50 p.b.?

Reklama

Dzisiaj poza posiedzeniem FED (godz. 20:00), mamy też publikację indeksu ISM dla usług za kwiecień (godz. 16:00). Te dla strefy euro wypadły lepiej od oczekiwań.

Jeżeli rynki nie znajdą w dzisiejszym przekazie FED nic nowego ponad to, czego by nie spodziewały się wcześniej, to dolar najpewniej rozpocznie korektę na szerokim rynku. Skorzystać na tym może EURUSD, który w ostatnich dniach konsolidował się wokół 1,05. Wyskok rentowności 10-letnich amerykańskich treasuries ponad barierę 3,00 proc., jaki miał miejsce w poniedziałek 2 maja, nie doprowadził do zejścia EURUSD poniżej dołka przy 1,0470, jaki miał miejsce w końcu kwietnia. Jednocześnie cytowana dzisiaj przez agencje Isabele Schnabel z Europejskiego Banku Centralnego przypomniała inwestorom, że dobrym motywem do rozegrania euro mogą być spekulacje wokół lipcowej podwyżki stóp procentowych. Zwłaszcza, że kwietniowe dane PMI ze strefy euro wypadły nieźle (jak na wojnę na Ukrainie), pokazując tym samym, że gospodarka może być na tyle silna, że ruch EBC jej nie zaszkodzi (a jest konieczny, aby pokazać, że bank centralny nie przesypia tematu inflacji).

EURUSD - kluczowy FED, ale nie tylko - 1EURUSD - kluczowy FED, ale nie tylko - 1

Wykres dzienny EURUSD

Układ techniczny zaczyna robić się korzystniejszy dla tych, którzy widzą potencjalne odbicie EURUSD w kolejnych dniach. Najbliższy opór to szczyty 1,0577 i 1,0591, a wsparcie to dołki 1,0490 i 1,0470.

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama