Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja na rynkach 30 listopada. Szef FED będzie tym razem dla inwestorów jak Święty Mikołaj z workiem prezentów?

|
selectedselectedselected
Sytuacja na rynkach 30 listopada. Szef FED będzie tym razem dla inwestorów jak Święty Mikołaj z workiem prezentów? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Postawione pytanie może brzmieć absurdalnie biorąc pod uwagę to, że szef FED wielokrotnie w ostatnich miesiącach gasił aspiracje "gołębi", nieraz dość brutalnie, jak podczas sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia. Dzisiaj Jerome Powell będzie przemawiał w Brooking Institution, a tematem będą sprawy dotyczące inflacji, oraz perspektyw dla rynku pracy i gospodarki w ogóle. Od 4 grudnia (niedziela) decydenci w FED mają tak zwany okres ciszy, kiedy to nie powinni wypowiadać się na tematy związane z polityką monetarną z racji posiedzenia zaplanowanego na 14 grudnia. Tym samym dzisiejsze słowa Powella mogą być dość ważne, podobnie jak dane makro, których sezon rozpoczął się wczoraj od publikacji  odczytu indeksu zaufania konsumentów Conference Board (był w zasadzie zgodny z prognozami). Kolejne odczyty - te dotyczące ADP, PKB za III kwartał i danych Chicago PMI - poznamy dzisiaj. 

 

Czy Powell, który rozpocznie swoje przemówienie o godz. 19:30, wpłynie na rynki, które cały czas szukają potwierdzeń dla scenariusza zbliżającego się pivotu w polityce monetarnej? Zależy, co usłyszymy. Inwestorzy nie będą przygotowani na stwierdzenia, że inflacja może spadać wolno, a stopy procentowe są jeszcze za niskie, aby można mówić o restrykcyjnej polityce monetarnej. Powell nie pozwoli sobie jednak na dygresje Bullarda, którego zdaniem docelowy przedział dla fed funds jest pomiędzy 5 a 7 proc. Rynek dobrze przyjąłby natomiast stwierdzenia, że dalsze ruchy na stopach procentowych będą zależne od napływających danych makro, a inflacja być może minęła już swój szczyt.

 

Reklama

Poza informacjami z USA dzisiaj ważne będą dane dotyczące szacunków inflacji CPI za listopad dla strefy euro, które poznamy o godz. 11:00. Ostatnie dane z Hiszpanii i Niemiec wzbudziły obawy, że ECB mógłby nie być aż tak "jastrzębi", gdyż inflacja być może minęła już swój szczyt. 

 

W środę rano dolar pozostaje słabszy na szerokim rynku. Najlepiej zachowują się waluty Antypodów, chociaż ich zwyżki nie przekraczają zbytnio 0,5 proc. w relacji do dolara. Dalej mamy euro i korony skandynawskie, jena i funta. Wydaje się jednak, że im bliżej będzie wystąpienia Powella dzisiaj wieczorem, tym bardziej będzie wyczuwalne napięcie i widać będzie spadek zmienności.

 

EURUSD - zwyżka utrzymana mimo niższego odczytu inflacji

Szacunkowe dane o listopadowej inflacji HICP w strefie euro potwierdziły sygnały z wczoraj, jakie dostaliśmy wczoraj z Hiszpanii i Niemiec. Odczyt pokazał na wzrost w listopadzie o 10.0 proc.. r/r wobec 10,6 proc. r/r w październiku i 10.4 proc. r/r w medianie analityków. Może to sugerować, że szczyt inflacji w strefie euro mamy już za sobą. Trudno jednak ocenić jak szybko będzie ona spadać. stąd też dalsze dostosowanie polityki monetarnej ze strony ECB będzie koniecznie. Niemniej o ile rynek nie ma wątpliwości, co do tego. że w grudniu stopy procentowe wzrosną o 50 punktów baz., to mogą pojawić się nowe spekulacje, co do tego na ile ECB będzie zdeterminowany do dalszych ruchów w 2023 r. w sytuacji, kiedy FED wygasiłby swój cykl do połowy roku.

Reklama

Sytuacja na rynkach 30 listopada - Czy Powell potwierdzi pivot? - 1Sytuacja na rynkach 30 listopada - Czy Powell potwierdzi pivot? - 1

Wykres dzienny EURUSD

 

Niższa inflacja w Eurolandzie nie wymazała jednak obserwowanego od rana odbicia EURUSD. Co ciekawe rynek ma świadomość że dzisiejsze wystąpienie Jerome Powella o godz. 19:30 może nie być "gołębie". Chyba, że szef FED będzie tym razem dla inwestorów jak Święty Mikołaj z workiem prezentów. Tak czy inaczej sytuacja jest dość ciekawa. Powrót notowań EURUSD ponad poziom 1,04 byłby sygnałem, że znów w grze byłyby ostatnie szczyty przy 1,0478-1,0496.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama