Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadki kursu funta do dolara (GBPUSD). Stosunki handlowe dalej u sterów, odczyty PKB w centrum zainteresowania

|
selectedselectedselected
Spadki kursu funta do dolara (GBPUSD). Stosunki handlowe dalej u sterów, odczyty PKB w centrum zainteresowania
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zmienność na rynkach finansowych wciąż jest niska, jako że traderom brakuje dużych wydarzeń do wykorzystania. Europejskie rynki akcji w głównej mierze zakończyły wczorajszy dzień wzrostami, jednak ruchy w tym tygodniu były na ogół bezkierunkowe.

Akcje w USA ponownie osiągnęły rekordowe poziomy,

mimo że Izba Reprezentantów zagłosowała za impeachmentem prezydenta Trumpa. Kolejnym etapem tego procesu będzie głosowanie w Senacie, ale biorąc pod uwagę większość republikańską, szanse na usunięcie Donalda Trumpa z urzędu są praktycznie zerowe.

Relacje handlowe między USA i Chinami ulegają dalszemu złagodzeniu. Chińskie ministerstwo finansów wybrało sześć amerykańskich produktów, które nie będą podlegać taryfom po 26 grudnia. Stanowi to mały gest z pozytywnym przesłaniem, który pomógł S&P 500 zamknąć się powyżej 3200.

Umowa handlowa USMCA uzyskała wczoraj poparcie w Izbie Reprezentantów i prawdopodobnie zostanie zatwierdzona przez Senat po nowym roku. USMCA uderza w japońskich producentów samochodów, ponieważ wymaga, by 75% części samochodowych pochodziło z Ameryki Północnej, podczas gdy obecnie ten wymóg jest na poziomie 62,5%.

Z USA napłynęło wczoraj kilka bardzo rozczarowujących danych gospodarczych.

Sprzedaż istniejących domów spadła w ubiegłym miesiącu o 1,7%, podczas gdy ekonomiści spodziewali się spadku o 0,2%. Indeks produkcyjny filadelfijskiego FEDu spadł z 10,4 do 0,3. Z drugiej strony, liczba wniosków o ubezpieczenie dla bezrobotnych spadła z 252 do 234 tysięcy. James Bullard z FEDu przyznał, że podwyżka stóp procentowych z grudnia 2018 r. była błędem. Nie widzi on przy tym powodu do zmiany poziomu stóp w 2020 r.

Reklama

Bank Anglii (BoE), zgodnie z prognozami, utrzymał stopę procentową na poziomie 0,75%. Dwóch z dziewięciu decydentów głosowało za obniżeniem poziomu stóp, co było już wcześniej przewidziane. BoE obniżyło prognozę wzrostu w czwartym kwartale z 0,2% w listopadzie do 0,1% obecnie. Wskazywano, że zarówno eksport, jak i inwestycje w gospodarce pozostają słabe. Wcześniej podczas sesji okazało się, że sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła w ubiegłym miesiącu o 0,6%, ale odczyt ten nie obejmował Czarnego Piątku - wielkiego dnia zakupów, stąd wskaźnik w grudniu powinien się odbić. W wyniku tych doniesień, funt osłabił się względem euro i dolara.

Rynek ropy naftowej zanotował wzrosty na kanwie optymizmu wokół relacji handlowych USA z Chinami.

Konflikt między tymi dwiema największymi gospodarkami świata odcisnął swe piętno na cenach ropy, a postęp, jaki dokonał się w rozmowach, spowodował wzrost cen tego surowca.

O ósmej zostanie opublikowany raport nastrojów konsumenckich niemieckiego GfK. Ekonomiści oczekują, że wzrośnie z 9,7 do 9,8.

Ostateczny odczyt PKB za trzeci kwartał w Wielkiej Brytanii zostanie opublikowany o godz. 10:30. Oczekuje się, że w ujęciu kwartalnym (q/q) i rocznym (y/y) raporty wykażą wzrosty odpowiednio o 0,3% i 1%. Pożyczki netto sektora publicznego według analityków mają spaść z 10,5 miliarda funtów (dane z października) do 5,6 miliarda funtów. Publikacja raportów o godzinie 10:30.

W Stanach Zjednoczonych również upubliczniony zostanie ostateczny odczyt wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale -  traderzy oczekują, że wyniesie on 2,1% q/q. Raport bazowego PCE jest preferowanym przez FED pomiarem stopy inflacji, a konsensus wokół jego szacunków wynosi 1,6%. Oczekiwania dla odczytów o dochodach i wydatkach osobistych m/m wynoszą odpowiednio 0,3% i 0,4%. Dane zostaną opublikowane o 14:30. Ostateczny odczyt nastrojów konsumenckich Uniwersytetu z Michigan powinien pozostać bez zmian na poziomie 99,2.

Kurs euro do dolara EURUSD – kurs notował wzrosty od końca listopada i dopóki utrzymuje się powyżej 100-dniowej MA przy 1,1064, możliwy jest retest 1,1179. Spadki mogą dotrzeć do 1,1000.

Reklama

 

Kurs funta do dolara GBPUSD – para silnie wycofała się ze swoich siedmiomiesięcznych szczytów, a jeśli ruch spadkowy się utrzyma, może zmierzać w kierunku strefy 1,3012 - 1,2900. Jeśli utrzyma się trend wzrostowy wyższego rzędu, para może obrać za cel 1,3200.

Kurs euro do funta EURGBP – odbiło się od trzyletnich minimów, a jeśli ruch ten się utrzyma - może zmierzać w kierunku 0,8600. W przypadku, gdy nastąpi kontynuacja spadkowego trendu wyższego stopnia, możliwy jest retest 0,8400.

Kurs dolara do jena USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 108,64, kolejnym celem może być 110,00. Spadek poniżej może z kolei poprowadzić kurs w kierunku 107,82.

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 3 punkty do 7,570.

Reklama

Indeks DAX - oczekiwany wzrost na otwarcie o 7 punktów do 13,218.

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 3 punkty do 5,975. 

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – sentyment na kontrakcie CFD na niemiecki DAX cały czas wskazuje na niezdecydowanie, jednak z delikatną dominacją pozycji długich. Pod względem ilości otwartych pozycji proporcje są następujące: w chwili obecnej, podobnie jak wczoraj, odnotowujemy jednopunktową dominację pozycji Kup. W przypadku wartości pozycji, transakcje Kup stanowią 55% (wzrost o 1 punkt w stosunku do czwartku).

US SPX 500 –  Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kontrakcie CFD na amerykański indeks S&P 500, wydają się oczekiwać na korekty ostatnich wzrostów i utrzymują nastawienie niedźwiedzie: pod względem ilości Klientów transakcje krótkie stanowią 69% (bez zmian w stosunku do czwartku), a przy wartości pozycje Sprzedaj wynoszą 57%, o punk niżej niż wczoraj.

Kurs euro do dolara EUR/USD – proporcje wartości sentymentu dla kontraktu CFD na najpopularniejszą parę walutową pozostają dość wyrówanane z niewielką dominacją transakcji wzrostowych. Ilościowo pozycje Kup stanowią teraz 52% (punkt niżej w stosunku do wczoraj), a pod względem wartości otwartych transakcji, dominują w 51% (8 punktów wyżej od czwartku).

Reklama

Stosunki handlowe dalej u sterów, odczyty PKB w centrum zainteresowania - 1Stosunki handlowe dalej u sterów, odczyty PKB w centrum zainteresowania - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


David Madden

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).

 

Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.


Tematy

Reklama
Reklama