Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Raport o sprzedaży detalicznej w USA w centrum uwagi. Jak umocnienie dolara (USD) przełożyło się na cenę uncji złota?

|
selectedselectedselected
Raport o sprzedaży detalicznej w USA w centrum uwagi. Jak umocnienie dolara (USD) przełożyło się na cenę uncji złota? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Publikacja danych o inflacji w USA niewątpliwie była jednym z najważniejszych wydarzeń we wrześniowym kalendarzu makroekonomicznym. Tym bardziej zrozumiały wydaje się optymizm, który wkroczył na rynki inwestycyjne po tym, jak najnowsze odczyty wskazały, że inflacja nieco zwolniła. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że o ile odczyt inflacji CPI okazał się zbieżny z prognozami, tak naprawdę to nieoczekiwany spadek inflacji bazowej (nieuwzględniającej cen energii i żywności) z 4,3% do 4% wzbudził w inwestorach oczekiwania, że zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie FOMC nie przyniesie zmian w polityce Rezerwy Federalnej.

Pozytywne nastroje nie trwały jednak długo, a inwestorzy wciąż zadają sobie pytanie, czy Rezerwa Federalna rzeczywiście wykorzysta spowolnienie inflacji, jako argument za utrzymaniem dotychczasowych parametrów polityki monetarnej i odroczy decyzję w sprawie ograniczenia skali skupu aktywów – a jeśli tak, to na jak długo.

Niedługo po publikacji sierpniowych danych o inflacji w USA,

złoto na krótko przekroczyło psychologiczny opór na poziomie 1800 USD/oz. Zwyżki przerwał umacniający się dolar, który w zaledwie kilka godzin zdołał odrobić straty wywołane przez publikację – aktualnie indeks amerykańskiej waluty sukcesywnie zbliża się do tygodniowego maksimum. W konsekwencji cena uncji złota wyrażona w dolarach powróciła w okolice miesięcznego minimum i oscyluje w okolicach 1780 USD notując dzienny spadek na poziomie 1,31%.

Dzisiaj przed nami raport o sprzedaży detalicznej w USA,

Reklama

a więc obok danych z amerykańskiego rynku pracy i inflacji, kolejny istotny element układanki w odniesieniu do perspektyw dla przyszłości polityki monetarnej za oceanem. Istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli prognozy zakładające spadek na poziomie 1% w ujęciu miesiąc do miesiąca potwierdzą się – lub okażą słabsze – inwestorzy zinterpretują je jako przesłankę za utrzymaniem dotychczasowych parametrów polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Aleksandra Olbryś

Aleksandra Olbryś

Analityk ds. Rynku Złota, z firmą Tavex związana od 2018 roku. Na co dzień zajmuje się monitorowaniem sytuacji na rynku metali szlachetnych i odpowiada za wartość merytoryczną, jaką przekazuje firma.


Reklama
Reklama