Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski złoty (PLN) niezwykle odporny na coraz mocniejszego dolara (USD)

|
selectedselectedselected
Polski złoty (PLN) niezwykle odporny na coraz mocniejszego dolara (USD)
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski opublikuje dane o bilansie płatniczym w lutym. Według naszych szacunków bilans obrotów bieżących zamknął się w lutym nieznacznym deficytem -60 mln EUR wobec nadwyżki +1286 mld EUR w styczniu. Konsensus rynkowy kształtuje się natomiast na poziomie +628 mln EUR. Pogorszenie salda obrotów bieżących w lutym to, według naszych szacunków, efekt spadku nadwyżki na rachunku obrotów towarowych, a także utrzymania relatywnie wysokiego deficytu na rachunku dochodów pierwotnych. Pomimo pogorszenia salda C/A w lutym sytuacja w bilansie płatniczym nie stanowi ryzyka dla stabilności zewnętrznej gospodarki polskiej gospodarki. Kolejne miesiące przyniosą dalsze pogorszenia salda na rachunku obrotów bieżących, w ślad za spodziewanym odbiciem popytu krajowego wspierającego import, jednak nie będzie to wywierać negatywnej presji na złotego.

US: O godz. 16:00 poznamy natomiast wstępne wyliczenie za kwiecień indeksu nastrojów konsumenckich w Stanach Zjednoczonych opracowywanego przez Uniwersytet Michigan. Według konsensusu prognoz obniżył się on do 79,0 pkt z 79,4 pkt przed miesiącem, co oznaczałoby stabilne nastroje gospodarstw domowych na początku 2Q 2024. Raport Uniwersytetu Michigan zawiera też wskaźnik oczekiwań inflacyjnych, które w 1Q 2024 też były stabilne, na poziomie niższym od średniej wieloletniej, co, naszym zdaniem, jest dobrą informacją dla Rezerwy Federalnej.

 

Rynki na dziś

Kończymy dość intensywny tydzień na rynkach finansowych. Podwyższoną zmiennością cechowały się przede wszystkim notowania eurodolara, który obecnie obniżył się do 1,07 tj. 2-miesięcznego minimum. Mimo siły dolara trend aprecjacji zachowuje także polski złoty, który dziś walczyć będzie o zejście poniżej poziomu 4,26 za EUR. Kalendarium jest jednak dość ubogie i nie powinno generować znaczącej zmienności.

 

Zobacz także: Kurs eurodolara (EUR/USD) mocno w dół po komunikacie EBC. Krajowe indeksy na minusie

Reklama

 

Rynek krajowy

Po mocnym początku tygodnia, gdy kurs EUR/PLN obniżył się o około trzy grosze do 4,2650 obecnie trwa faza konsolidacji wyceny złotego do euro. Sam fakt, iż złoty pozostaje stabilny w otoczeniu dynamicznie umacniającego się od dwóch dni dolara oceniamy jako wyraz siły prozłotowych tendencji. Na krajowym rynku długu czwartek upłynął pod znakiem wzrostu dochodowości. Przykładowo rentowność 10-latki wzrosła o 8 pkt. baz. do 5,69% i to przy wyraźnie mniejszych ruchach rynku niemieckiego długu. Od początku tygodnia zaś skala zwyżki polskiego długiego końca krzywej wynosi już aż 19 pkt. baz. O ile w poprzednich dniach uznawaliśmy to za chęć kopiowania ruchów rynków bazowych, czy pozycjonowanie pod środowy przetarg sprzedaży długu przez Ministerstwo Finansów, tak wczorajszy ruch trochę wymyka się tym trendom i jest nieco zastanawiający. W naszej ocenie źródłem wczorajszej zwyżki rentowności polskiego długu było ograniczanie oczekiwań na cięcia stóp procentowych w Polsce. Wiążemy to z wypowiedziami jednego z członków RPP. I.Dąbrowski powiedział, że w jego ocenie koszt pieniądza w Polsce zostanie w tym roku utrzymany. Zwyżką zareagowały wczoraj notowania kontraktów FRA.

 

Rynki zagraniczne

W środę odczyt inflacji amerykańskiej był wydarzeniem dnia, który zadecydował o silnie spadkowym trendzie na rynku dolara. Wczoraj zaś – już w dużo skromniejszym wymiarze – spadki kursu EUR/USD napędzała narracji Europejskiego Banku Centralnego. Wypowiedzi Ch.Lagarde, jak i komunikat bankierów centralnych, utwierdziły rynki finansowe w oczekiwaniu, iż na kolejnym posiedzeniu (w czerwcu) stopy procentowe w strefie euro zostaną obniżone. Taki scenariusz kontrastuje z oczekiwaniami odnośnie do Fed, gdzie rynek w ostatnich dniach opóźnił miesiąc statru cyklu łagodzenia monetarnego na wrzesień. Tłumaczy to zmiany kursu EUR/USD.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama