Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski PMI nad kreską, ale struktura mieszana. Co dalej z notowaniami eurodolara? Walka na EURUSD trwa

|
selectedselectedselected
Polski PMI nad kreską, ale struktura mieszana. Co dalej z notowaniami eurodolara? Walka na EURUSD trwa | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PMI w kwietniu pokazał wynik 52,4 pkt (-0,3 pkt mdm). Głównym czynnikiem obniżającym indeks był krótszy czas dostaw. W metodologii tworzenia indeksu starej szkoły wskazywałoby to na mniejszy ruch w sektorze (stąd minus), ale w dzisiejszych czasach to sygnał poprawy w zakorkowanych ostatnio łańcuchach dostaw.

Na delikatnym minusie były także zamówienia (głównie zagraniczne). Na plus z kolei kontrybuowały produkcja oraz symbolicznie zatrudnienie. Pogarszające się odczyty produkcji i zatrudnienia firmy tłumaczyły wojenną niepewnością.

Polski PMI nad kreską, ale struktura mieszana. Co dalej z notowaniami eurodolara (EURUSD)? - 1Polski PMI nad kreską, ale struktura mieszana. Co dalej z notowaniami eurodolara (EURUSD)? - 1

Tym samym kwietniowy PMI dołącza do wskaźnika koniunktury ESI w czwartym z rzędu spadku, ale w kontrze do wskaźnika ufności dla przemysłu GUS, który z kolei podniósł się). Uważamy, że wypadkowo koniunktura w krajowym przemyśle pozostała w kwietniu korzystna i spodziewamy się w związku z tym wzrostu produkcji przemysłowej o 19,2% r/r (publikacja 20 maja), silnie wspieranej przez wyniki energetyki i górnictwa.

 

EURUSD walczy o wsparcie na 1,05

Notowania głównej pary walutowej zrobiły przystanek na wieloletnich minimach przy 1,05. We wtorek kupujący próbowali podbić kurs wyżej, ale nie udało im się to. To już czwarta sesja, w trakcie której notowania oscylują wokół tego poziomu. Sądzimy, że wszystko rozstrzygnie się dziś wieczorem, gdy prezes Powell z Fed zasiądzie przed mikrofonem.

Reklama

Polski PMI nad kreską, ale struktura mieszana. Co dalej z notowaniami eurodolara (EURUSD)? - 2Polski PMI nad kreską, ale struktura mieszana. Co dalej z notowaniami eurodolara (EURUSD)? - 2

W trakcie sesji azjatyckiej dolar wspinał się powoli wobec większości walut na rynku (tylko CAD i AUD okazały się mocniejsze wobec delikatnych zwyżek cen ropy). Sądzimy, że dzisiejszy FOMC może zaskoczyć jastrzębio (podwyżką o 75 pb., o której wspominała wcześniej część członków Komitetu). W konsekwencji spodziewamy się, że EURUSD może schodzić w dół, poniżej 1,05.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama