Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Unii Europejskiej - nowe dane! Jak reaguje kurs euro (EUR)?

|
selectedselectedselected
Inflacja w Unii Europejskiej - nowe dane! Jak reaguje kurs euro (EUR)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja producencka w strefie euro ponownie wskazała na wyraźny spadek w porównaniu z poprzednim rokiem. Ceny wzrosły jednak w ujęciu miesięcznym. Tymczasem, kurs euro do dolara znacznie spadł w trakcie ostatnich sesji.

 

  • Ceny producentów w strefie euro kolejny miesiąc z rzędu zaliczyły duży spadek
  • To ważny wskaźnik, który często wyprzedza zachowanie inflacji konsumenckiej (CPI)
  • Jak reaguje kurs euro? Sprawdź nowe prognozy!

 

 

Inflacja w strefie euro - świeże dane

Reklama

W październiku wskaźnik inflacji producenckiej (PPI) w strefie euro wyniósł 0,2%, zgodnie z oczekiwaniami prognozowanymi na poziomie 0,2%. To zdecydowany spadek w porównaniu z wrześniem, kiedy to inflacja wyniosła 0,5%.

 

Wykres: Stopa inflacji producenckiej (PPI) w strefie euro w ujęciu miesięcznym

Euro Area Producer Price Inflation MoMEuro Area Producer Price Inflation MoM 

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

W ujęciu rocznym stopa inflacji producenckiej w październiku osiągnęła wartość -9,4% wskazując na wyraźny spadek cen w stosunku do poprzedniego roku.

To wyższy odczyt niż oczekiwano, gdyż prognozowano -9,5%. Przed miesiącem, we wrześniu wartość wskaźnika wyniosła -12,5%.

 

Wykres: Stopa inflacji producenckiej (PPI) w strefie euro w ujęciu rocznym

Reklama

Euro Area Producer Prices ChangeEuro Area Producer Prices Change 

Źródło: Trading Economics

 

Inflacja producencka, czyli wskaźnik PPI (Producer Price Index), to miara zmiany cen, którą ponoszą producenci przy zakupie surowców i wytworze produktów. Odnosi się głównie do wzrostu (lub spadku) cen produktów na poziomie hurtowym, zanim trafią one do sprzedaży detalicznej.

Jest to istotny wskaźnik dla ekonomistów, gdyż może wpływać na ceny końcowe produktów i wywierać wpływ na inflację ogólną w gospodarce. Wzrost wskaźnika PPI może sygnalizować potencjalny wzrost cen dla konsumentów w przyszłości.

Reklama

“Po kolejnej negatywnej niespodziance inflacyjnej, w tym bardzo niskiej sekwencyjnej inflacji bazowej, nasi ekonomiści oczekują obecnie, że inflacja w strefie euro będzie bliska celu nawet w ujęciu rocznym w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a EBC dokona pierwszej obniżki stóp procentowych w II kwartale przyszłego roku” - podkreślili analitycy Goldman Sachs jeszcze przed odczytem inflacji PPI dla strefy euro.

“Teraz, gdy inflacja zbliża się do celu, dane cykliczne mogą ponownie dyktować kierunek polityki. Prawdopodobnie będzie to kluczowa różnica między otoczeniem rynkowym w 2024 roku w porównaniu z 2023 rokiem. Jest to główny powód naszego bardziej negatywnego nastawienia do euro” - dodali.

 

Czytaj również: Niemiecka gospodarka wstaje z kolan - nowe dane. Jaka jest reakcja kursu euro (EUR)?

 

Prognozy kursu euro (EUR)

Zwyżki kursu euro do dolara (EUR/USD) w przyszłym roku spodziewają się eksperci rynku walutowego z Bank of America.

“Jesteśmy niedźwiedzio nastawieni do USD w 2024 roku. Oczekujemy kursu euro do dolara na poziomie 1,15 do końca 2024 roku” - stwierdzili analitycy Bank of America.

Reklama

“W naszym podstawowym scenariuszu gospodarka amerykańska zaczyna ponownie sprzęgać się z resztą świata, dezinflacja w USA trwa. Fed obniża stopy procentowe, wspierając nastroje związane z ryzykiem i spychając dolara w dół z przewartościowanego poziomu. Istnieje jednak wiele zagrożeń: w naszych głównych scenariuszach alternatywnych dolar amerykański osłabia się mniej niż się spodziewamy, a nawet umacnia. Spodziewamy się silniejszego EUR w przyszłym roku, głównie w stosunku do USD” - dodali eksperci z Bank of America.

 

Wykres: Kurs euro do dolara

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

“Uważamy, że rynek nadal przypisuje Europie pewien element bardziej trwałej inflacji lub jastrzębiego nastawienia politycznego. (...) Oczekujemy, że czynniki te będą miały wpływ na EUR/USD w ciągu najbliższych kilku miesięcy” - stwierdzili ekonomiści UniCredit.

“Nadal widzimy przestrzeń do aprecjacji złotego i spadku kursu EUR/PLN poniżej 4,30 PLN, ponieważ utworzenie nowego rządu w tygodniu 11 grudnia może wzmocnić pozytywne nastroje inwestorów” - dodali. - “Biorąc pod uwagę ryzyko fiskalne i polityczne oraz wciąż podwyższoną presję płacową i cenową w przyszłości, uważamy, że rajd złotego prawdopodobnie wygaśnie w 2024 roku”

 

Czytaj także: Kursy euro EUR i dolara USD - prognozy. Szalony rajd złotego PLN - tego nie było od dawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama