Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niemiecka gospodarka wstaje z kolan - nowe dane. Jaka jest reakcja kursu euro (EUR)?

|
selectedselectedselected
Niemiecka gospodarka wstaje z kolan - nowe dane. Jaka jest reakcja kursu euro (EUR)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W kluczowych gospodarkach strefy euro wciąż nastroje są bardziej negatywne niż pozytywne, wynika z nowych danych makroekonomicznych. Ważne sektory: przemysłowy i usługowy, są w fazie kontrakcji.

 

  • W Niemczech spodziewane jest odbicie koniunktury, zwłaszcza w przemyśle - sugerują nowe dane
  • We Francji nowe odczyty wskaźników makroekonomicznych wciąż wskazują na pesymistyczny obraz
  • Jak wyglądają odczyty PMI Flash w gospodarkach strefy euro?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Niemiecka gospodarka - wyraźne oznaki poprawy koniunktury

Listopadowe szacunki indeksu PMI dla przemysłu w Niemczech wskazują na wyraźną poprawę nastrojów. Odczyt przyjął wartość 42,3 punktów w porównaniu do wyniku październikowego na poziomie 40,8 punktów.

 

Indeks PMI dla przemysłu w Niemczech (wstępny)

Germany Manufacturing PMIGermany Manufacturing PMI

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

Natomiast dla sektora usług szacuje się, że wskaźnik PMI wzrósł z 48,2 punktów w październiku do 48,7 punktów w listopadzie. Tymczasem, prognozowano wartość 48,5 punktów.

 

Indeks PMI dla usług w Niemczech (wstępny)

Germany Services PMIGermany Services PMI

Źródło: Trading Economics

Reklama

Oba wskaźniki PMI (usług i przemysłu) sugerują poprawę koniunktury w niemieckiej gospodarce.

 

Zobacz także: Nasi zachodni sąsiedzi mają duży problem! Ogromna dziura w budżecie

 

Gospodarka Francji wciąż pod kreską

We Francji wstępny odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu w listopadzie przyjął wartość 42,6 punktów, poniżej prognozy 43 punktów. Wskazuje to na stabilizację w porównaniu z wynikiem z października w wysokości 42,8 punktów.

 

Indeks PMI dla przemysłu we Francji (wstępny)

Reklama

France Manufacturing PMIFrance Manufacturing PMI

Źródło: Trading Economics

Natomiast indeks PMI dla usług we Francji we wstępnym szacunku wzrósł nieznacznie do 45,3 punktów w listopadzie. To wartość niższa od oczekiwań. Stanowi to delikatny wzrost w porównaniu z październikiem (45,2 pkt.).

 

Indeks PMI dla usług we Francji (wstępny)

 France Services PMIFrance Services PMI

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

Obydwa sektory francuskiej gospodarki wydają się zachowywać się w sposób stabilny, ale sytuację trudno określić jako korzystną. 

 

Zobacz także: NBP zostaje w tyle! Mocna obniżka stóp procentowych u lidera inflacji w Europie

 

PMI w strefie euro - europejski przemysł nadal w tyle

Indeks PMI dla przemysłu (wstępny odczyt) w strefie Euro wzrósł w listopadzie do 43,8 punktów wobec 43,1 punktów w październiku. Prognoza wynosiła 43,4 punktów, co wskazuje na minimalne przebicie oczekiwań analityków.

 

Indeks PMI dla przemysłu we Francji (wstępny)

 Euro Area Manufacturing PMIEuro Area Manufacturing PMI

Źródło: tradingview.com

 

W przypadku szacunkowego wskazania indeksu PMI dla usług w strefie Euro, listopad przyniósł wzrost do 48,2 punktów w porównaniu z wynikiem z października na poziomie 47,8 punktów.

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Szwecji - znamy decyzję. Zobacz, jak reaguje korona szwedzka!

 

Indeks PMI dla usług we Francji (wstępny)

Euro Area Services PMIEuro Area Services PMI 

Źródło: tradingview.com

 

Te wyniki sugerują pewną poprawę w obu sektorach, choć tempo wzrostu może być nadal umiarkowane.

“Dzisiejsze odczyty PMI są dla rynków nową okazją do oceny, czy nastroje dotyczące wzrostu gospodarczego w strefie euro rzeczywiście osiągnęły dno. Oczekiwania konsensusu sugerują, że tak właśnie jest. Dane pozostają na terytorium wskazującym na kurczenie się gospodarki. Ogólny pogląd jest taki, że powinniśmy zobaczyć skromne odbicie zarówno w indeksach produkcji, jak i usług” - komentowali jeszcze przed publikacją danych analitycy ING.

Wskaźnik PMI (Purchasing Managers' Index) mierzy aktywność gospodarczą w danym sektorze gospodarki, np. usług lub przemysłu. Wykorzystuje on wyniki ankiety przeprowadzanej wśród menedżerów i decydentów firm działających w tym sektorze.

Reklama

Wskaźnik ten dostarcza informacje o poziomie zamówień, produkcji, zatrudnienia oraz ogólnym nastroju w branży, co pozwala na ocenę kondycji gospodarki. Odczyt PMI jest monitorowany jako istotny wskaźnik zdrowia sektora i jest przedmiotem uwagi w kontekście działań i polityki gospodarczej.

 

Zobacz także: Prezes NBP przed Trybunał Stanu? Notowania złotego mogą mocno ucierpieć [OPINIE]

 

Kurs euro (EUR) - co dalej?

Kurs euro do dolara (EUR/USD) w czwartek rano wspina się o 0,2% do 1,09 USD. Jeszcze przed dwoma miesiącami notowania pary opadły do nawet 1,045 USD. Zatem, od początku października kurs EUR/USD zyskał ponad 4%.

Ostatnie odbicie kursu euro było ściśle związane z niedawnym szerokim osłabieniem dolara amerykańskiego, zwrócili uwagę eksperci rynku walutowego z Credit Agricole.

“Ożywienie globalnej skłonności do ryzyka na rynkach wydaje się być dominującym czynnikiem rynkowym dla euro, biorąc pod uwagę, że ostatnie odbicie EUR wydawało się opóźnione w stosunku do innych walut G10 bardziej powiązanych z ryzykiem” - skomentowali analitycy Credit Agricole.

Reklama

 

Kurs euro do dolara (EUR/USD)

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

“Chociaż uważamy, że rynki stóp procentowych w strefie euro wyceniają zbyt agresywne luzowanie polityki pieniężnej przez EBC w przyszłym roku, sądzimy, że pogląd rynku może się na razie utrzymać, a tym samym nadal zwiększać względną niekorzystną sytuację euro w G10” - dodali.

Reklama

“Inwestorzy europejscy będą nadal koncentrować się na jakości napływających danych ze strefy euro, próbując określić kolejne kroki EBC.(...) Z pewnymi pozytywami już w cenie kursu euro, potrzebne byłyby dowody na to, że najgorsze spowolnienie gospodarcze w strefie euro jest już za nami (...) aby pobudziło się euro” - zaznaczyli eksperci z Credit Agricole. 

“Jeśli po niespodziance PMI w którymkolwiek kierunku nastąpi nasilony ruch kursu EUR/USD pomimo mniejszej liczby transakcji w Święto Dziękczynienia, doszlibyśmy do wniosku, że nierównowaga pozycjonowania utrzymuje się. Uważamy jednak, że bardziej prawdopodobne jest spłaszczenie wykresu EUR/USD w okolicach 1,09 USD” - stwierdzili analitycy ING.

 

Zobacz również: Nowe dane z gospodarki Polski! Jak reaguje kurs złotego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama