Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja na Węgrzech - czy wciąż najwyższa w Europie? Są dane!

|
selectedselectedselected
PILNE! Inflacja na Węgrzech notuje mocny spadek - ceny wciąż jednak rosną najmocniej w Europie | FXMAG INWESTOR
Mateusz Kotowicz/REPORTER
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja odpuszcza, bądź - jak kto woli - dezinflacja nabiera tempa. Nawet u naszych „bratanków”, którzy już od wielu miesięcy królują w niechlubnym rankingu europejskich krajów z najwyższą inflacją. We wrześniu inflacja na Węgrzech spadła po raz ósmy z rzędu i okazała się niższa od oczekiwań. Jest to jednak dopiero trzeci z rzędu miesiąc, w którym węgierska dynamika cen jest niższa niż 20 proc. w skali roku.

 

Na skróty:

  • We wrześniu inflacja na Węgrzech zanotowała ósmy z rzędu spadek dynamiki rok do roku
  • Wrześniowy odczyt okazał się niższy od oczekiwań analityków
  • Pozytywne dane nieznacznie umocniły notowania węgierskiego forinta (HUF)
  • Węgry wciąż jednak pozostają niechlubnym liderem inflacji spośród wszystkich europejskich krajów
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

 

Węgry wciąż bezapelacyjnym liderem inflacji w Europie

Jak wynika z danych Węgierskiego Urzędu Statystycznego, we wrześniu wskaźnik cen konsumenckich na Węgrzech wyhamował do poziomu 12,2 proc. w skali roku i zanotował wzrost o 0,4 proc. w porównaniu do sierpnia. Jest to najniższy odczyt węgierskiej inflacji od czerwca ubiegłego roku. Wrześniowy odczyt inflacji na Węgrzech okazał się niższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się dynamiki cen na poziomie 12,5 proc. w ujęciu rocznym.

Warto przypomnieć, że w sierpniu węgierska inflacja wyniosła 16,4 proc. w skali roku oraz 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym.

Wrześniowy odczyt jest już ósmym z rzędu spadkiem dynamiki cen na Węgrzech - inflacyjny szczyt został osiągnięty w styczniu tego roku na poziomie 25,7 proc. w skali roku. Wskaźnik CPI powyżej 20 proc. w skali roku utrzymywał się na Węgrzech aż do czerwca. Dopiero w lipcu dynamika cen spadła do poziomu poniżej tej psychologicznej granicy - wyhamowanie wówczas było dość zauważalne, bo inflacja w pierwszym miesiącu wakacji spadła na Węgrzech do 17,6 proc. w skali roku.

 

Zobacz także: Inflacja w Norwegii - mamy najnowsze dane. Jak reaguje kurs korony (NOK)?

Reklama

 

 

Mimo niższego od oczekiwań wrześniowego odczytu CPI Węgry wciąż pozostają europejskim liderem w niechlubnym rankingu krajów z najwyższą inflacją.

Po raz kolejny najmocniej rosły ceny paliw do prywatnych środków transportu, które zanotowały we wrześniu wzrost o 35,4 proc. w skali roku. Tak duża różnica cen jest jednak pokłosiem rządowego programu nakładającego maksymalne ceny paliw na Węgrzech, który obowiązywał do grudnia zeszłego roku i który - wraz z maksymalnymi cenami wybranych artykułów spożywczych - przyczynił się do ponad 20 proc. odczytów inflacji na Węgrzech.

Reklama

Ceny żywności we wrześniu zanotowały natomiast ponad 15 proc. wzrost w skali roku i jednocześnie były o 0,2 proc. niższe niż miesiąc wcześniej.

Największy spadek odnotowały ceny energii - ceny okazały się o 14,6 proc. niższe niż rok wcześniej.

Wg szacunkowych danych GUS inflacja w Polsce we wrześniu wyhamowała do 8,2 proc. w skali roku oraz zanotowała spadek o -0,4 proc. w porównaniu do sierpnia. Dla porównania, w sierpniu wskaźnik CPI wyniósł 10,1 proc. r/r oraz 0% w ujęciu miesięcznym.

Ostateczne i kompletne dane na temat wrześniowej inflacji w naszym kraju poznamy w najbliższy piątek o godz. 10:00.

W Czechach inflacja we wrześniu spadła do poziomu 6,9 proc. w ujęciu rocznym (poniżej oczekiwań) z 8,5 proc. w sierpniu i 8,8 proc. w lipcu.

Reklama

 

Czytaj również: Ceny paliw po wyborach w górę? Członek RPP wyjaśnia, NBP oskarża

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama