Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowy rok nie przynosi lepszych nastrojów w przemyśle

|
selectedselectedselected

Indeks PMI dla krajowego przemysłu zaskakująco obniżył się w styczniu do 47,1 pkt z 47,4 pkt w grudniu. Nasza prognoza, jak i zgodny z nią konsensus, wynosiły 48,2 pkt.

Nowy rok nie przynosi lepszych nastrojów w przemyśle
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dane te są zbliżone do średniej wartości indeksu dla 4Q 2023, co, naszym zdaniem, wskazuje, że sektor przemysłowy na początku roku znajduje się w stagnacji. Oczekiwania dla sektora natomiast uległy poprawie. Nadal wydaje nam się zatem, że sektor najgorsze ma już za sobą (według naszych szacunków wartość dodana w tym sektorze wzrosła w 4Q 2023 o ok. 1,0% kw/kw).

Raport do danych wskazuje, że za spadek całościowego wskaźnika PMI odpowiadają głębsze spadki nowych zamówień, w tym eksportowych zwłaszcza do Niemiec, ale także do Francji, Austrii, Czech i Węgier. Słabsze zamówienia przełożyły się na niższą produkcję. Skalę negatywnego wpływu nowych zamówień i bieżącej produkcji, częściowo kompensował lepszy komponent zamówień i wydłużenia czasu dostaw. Firmy wskazują, że sytuacja na Morzu Czerwonym wpływa na dłuższy czas realizacji zamówień, aczkolwiek jak na razie nie przekłada się to na wzrost cen materiałów i półproduktów. W takich warunkach i wobec słabego popytu ceny produktów gotowych nadal obniżały się w styczniu, aczkolwiek już w niewielkiej skali.

Spadek wskaźnika PMI w styczniu naszym zdaniem przypomina, że o ożywienie w tym sektorze w najbliższych miesiącach może być trudno pomimo niższej inflacji. Przemysł w skali globalnej odczuwa wpływ wysokich stóp procentowych, ograniczenia wydatków na towary oraz słabszej koniunktury w Chinach, które posiadając silne powiązania handlowe z Niemcami. Ponadto wczorajsze dane o rachunkach narodowych, wskazujące na konsumpcję gospodarstw domowych w 4Q 2023 słabszą od oczekiwań, przypominają o ryzykach dla popytu krajowego w najbliższych miesiącach.

Spadek ineksu PMI w styczniu nasila nieco ryzyko niższego wzrostu wartości dodanej w przemyśle w 1Q 2024 niż przyjęliśmy. Należy jednak zauważyć, że ankietowane w badaniu PMI firmy wskazują na najlepsze oczekiwania co do przyszłości od wybuchu wojny na Ukrainie. Podtrzymujemy zatem naszą prognozę, zgodnie z którą przemysł będzie miał dodatni wkład do wzrostu PKB w 2024. Na poprawę koniunktury w polskim przemyśle zapewne będziemy musieli jednak jeszcze jakiś czas poczekać. Naszym zdaniem informacje płynące z badania PMI są neutralne z punktu widzenia prognoz co do polityki pieniężnej w Polsce. Inflacja stopniowo obniża się, aczkolwiek powróci do wzrostów w tym roku, wraz z wygaśnięciem działań osłonowych w zakresie m.in. cen energii. Przestrzeń do obniżek stóp procentowych powinna się w 2024 r. pojawić. Nie będzie jednak duża (naszym zdaniem ok. 50-75 pkt baz).

 

Zobacz także: Gospodarka Polski - mamy nowe dane! To najgorszy odczyt od 19 lat. Kurs złotego - co dalej?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama