Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarka Polski - mamy nowe dane! To najgorszy odczyt od 19 lat. Kurs złotego - co dalej?

|
selectedselectedselected

Polski przemysł wciąż mierzy się z kulejącą koniunkturą, wynika z najnowszych danych PMI. W środę poznaliśmy z kolei szacunkowy odczyt PKB dla Polski, który okazał się negatywnym zaskoczeniem. Po raz pierwszy od wejścia do UE nasz kraj może mieć niższy odczyt PKB od średniej unijnej.

Gospodarka Polski - mamy nowe dane! To najgorszy odczyt od 19 lat. Kurs złotego - co dalej?
Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Nowe dane PMI dla przemysłu są ponownie w niekorzystnym terytorium
  • Gospodarka Polski po mocnym 2022 roku, zaliczyła rok stagnacji w 2023, wynika z szacunków
  • Polski złoty ma szansę do umocnienia w 2024 roku, uważają analitycy wielkich banków

 

Koniunktura w polskim przemyśle wciąż pod kreską

Indeks PMI dla przemysłu we wtorek przyjął wartość 47,1 punktów. To wynik znacznie niższy od przeciętnej prognozy analityków, która zakładała, że będzie to 48,2 punktów.

Przed miesiącem, w grudniu, wartość wskaźnika PMI dla przemysłu wyniosła 47,4 punktów. 

 

Indeks PMI dla przemysłu w Polsce

Reklama

Poland Manufacturing PMIPoland Manufacturing PMI

Źródło: Trading Economics

 

Indeks ten jest dość dobrym wskaźnikiem wyprzedzającym dynamikę zmian produkcji przemysłowej w Polsce. Odczyt powyżej 50 oznacza poprawę w stosunku do okresu poprzedniego, natomiast odczyt poniżej tej wartości pogorszenie sytuacji. Po raz ostatni, wartość powyżej 50 punktów obserwowana była blisko 2 lata temu, w kwietniu 2022 roku.

 

Zobacz również: Polski złoty niesiony na fali silnej gospodarki. Ekspert TYLKO W FXMAG

 

Rozczarowujące dane o PKB Polski

Reklama

Tymczasem, w środę poznaliśmy wstępny odczyt PKB Polski za 2023 rok. Jak wynika ze świeżych danych szacunkowych, produkt krajowy brutto naszego kraju wzrósł zaledwie o 0,2%. To znacznie poniżej prognozy zakładającej 0,5%.

To także odczyt mniejszy od średniej unijnej, która zapewne wyniesie za ubiegły rok 0,5%. To pierwsza taka sytuacja od wejścia Polski do Unii Europejskiej, czyli od 19 lat!

Wynik ten wygląda dość blado w porównaniu z imponującym 2022 rokiem, gdy polska gospodarka wzrosła o 5,3%. Pamiętajmy jednak, że był to etap odbicia po trudnym okresie pandemii. Wówczas, pomógł efekt bazy.

 

 

Reklama

To stawia Radę Polityki Pieniężnej w trudnym położeniu. Z jednej strony, inflacja pozostaje nadal ponad dużo celem NBP, choć trwa dezinflacja. Obniżka stóp procentowych mogłaby przerwać ten trend. Z drugiej, gospodarka może potrzebować bodźca, który napędziłby ją w kierunku odbudowy koniunktury.

Co istotne, konsumpcja gospodarstw domowych w 2023 roku miała ujemna dynamikę (-1%). Zatem, polskie rodziny mierząc się ze spadkiem siły nabywczej wskutek wysokiej inflacji wydawały w ubiegłym roku mniej niż przed dwoma laty.

 

 

Polski złoty z perspektywą umocnienia w 2024 - prognoza kursu EUR/PLN

“Połączenie niższego wzrostu gospodarczego z jednoczesnym rekordowym deficytem budżetowym może prowadzić do wzrostu nerwowości wokół złotego w nadchodzących miesiącach. Bo rok 2025 raczej nie będzie okresem mocnych cięć wydatków, gdyż wtedy w politycznym kalendarzu mamy kluczowe wybory prezydenckie” - stwierdził Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ w raporcie analitycznym z początku roku.

Reklama

“Uważamy, że inwestorzy powinni "trzymać się złotego". Nasza rekomendacja to długa pozycja na PLN (...)” - stwierdzili ekonomiści Goldman Sachs.

“Nasz pozytywny pogląd na złotego wynika z poprawiającego się bilansu zewnętrznego, wspieranego przez wypłatę funduszy unijnych i inne napływy napędzane perspektywą poprawy relacji Polska-UE. Chociaż zwiększony szum polityczny wpłynął na nastroje, uważamy, że dopóki NBP koncentruje się na przywróceniu inflacji do celu (nawet jeśli jest to bardziej jastrzębie niż uzasadniają to dane), złoty powinien pozostać wspierany przez kanał realnych stóp procentowych” - podkreślili eksperci z Goldman Sachs.

“Uważamy, że głównym ryzykiem dla konstruktywnej perspektywy złotego jest wynik wyborów w USA, który może zakłócić obecną politykę Zachodu wobec Ukrainy i ożywić obawy o wyjście USA z NATO, co doprowadziłoby do wzrostu obaw geopolitycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej” - dodali.

Prognoza Goldman Sachs zakłada zniżkę kursu euro do złotego (EUR/PLN) do poziomu 4,20 PLN w perspektywie kolejnych 3 miesięcy. Później, bank zakłada odbicie do 4,25 PLN za 6 miesięcy, a potem 4,30 PLN za 12 miesięcy.

 

Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

TradingView ChartTradingView Chart
Reklama

Źródło: tradingview.com

 

Z kolei eksperci z UniCredit oczekują, że notowania EUR/PLN spadną do 4,25 PLN jeszcze w I kwartale 2024 roku, by potem odbić do 4,27 PLN w II kwartale i 4,40 PLN do grudnia.

 

Zobacz również: Polska gospodarka ledwo urosła w 2023 roku - jest wstępny odczyt PKB

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama