Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowaniom euro nie pomogły obawy związane z peryferiami strefy euro, a kurs funta nie reagował na potyczki w rządzie UK

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rozczarowaniem okazały się dane nt. kwartalnej inflacji CPI w Australii. Według opublikowanego w środę nad ranem odczytu ceny nie zmieniły się w relacji kwartalnej, a w ujęciu rok do roku wzrost wyhamował do 1,3 proc. Inflacja bazowa wyniosła 1,6 proc. oddalając się tym samym od celu inflacyjnego w rejonie 2-3 proc. Oczekiwania na cięcie stóp przez RBA już podczas posiedzenia 7 maja skoczyły do 50 proc.

____TradingDot zarabiaj na analizach____

O podwyżkach stóp nie myśli też Bank Turcji, a Bank Rosji zasygnalizował możliwość ich cięcia w II lub III kwartale b.r. Lira i rubel nie zaliczyły spadkiów. W gronie słabeuszy znalazł się też południowoafrykański rand, któremu szkodzą zbliżające się wybory lokalne w RPA (8 maja). W obszarze walut EM widać rezygnację ze strategii typu carry-trade. Słabo wygląda też nasz region Europy Środkowej. Najsłabszy był forint, gdyż rynek nie oczekuje wiele po zaplanowanym na najbliższy wtorek posiedzeniu Banku Węgier.

Nadal słabe dane napływały ze strefy euro. Niemiecki indeks Ifo spadł w kwietniu do 99,2 pkt z 99,7 pkt. razem ze swoimi składowymi (oczekiwań do 95,2 pkt., a oceny bieżącej do 103,3 pkt.). To kolejne rozczarowanie po słabych szacunkach PMI, jakie poznaliśmy w Wielki Czwartek. Notowaniom euro nie pomagały też obawy związane z peryferiami strefy euro – wyczekiwaniem na decyzję agencji S&P w sprawie rankingu Włoch w piątek wieczorem, oraz wyniki wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, jakie poznamy po niedzielnym głosowaniu.

Reklama

Ponadpartyjne rozmowy Torysów z Laburzystami ws. Brexitu nie przyniosły do tej pory żadnego efektu. Tymczasem w kontekście sondaży do zaplanowanych na koniec maja wyborów do Parlamentu Europejskiego tracą dotychczasowe ugrupowania, a liderem stawki jest Partia Brexitu. W efekcie w obozie Konserwatystów mamy nerwowe ruchy – rozważane jest ponowne skierowanie pod głosowanie w Izbie Gmin projektu ustawy rozwodowej, ale i też rośnie prawdopodobieństwo usunięcia Theresy May z funkcji szefowej partii (stosowne zmiany prawne zostały ku temu już poczynione). Z kolei Szkoci zapowiedzieli dążenie do przeprowadzenia kolejnego referendum niepodległościowego w 2021 r.

Donald Trump stwierdził, że prezydent Xi Jinping już wkrótce będzie gościem Białego Domu, nie podając jednak żadnych szczegółów. Jego doradcy ucinali domysły, jakoby termin spotkania był już dopinany przez obie strony. Tymczasem w przyszłym tygodniu rozpocznie się w Pekinie kolejna runda negocjacji z udziałem Mnuchina i Lighthizera, a po 6 maja do Waszyngtonu przybędzie delegacja z udziałem wicepremiera Liu Che.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama