Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mniej stabilne perspektywy polityki pieniężnej. Czy EBC zaczyna już przechodzić do wspierania gospodarki po pandemii?

|
selectedselectedselected
Mniej stabilne perspektywy polityki pieniężnej. Czy EBC zaczyna już przechodzić do wspierania gospodarki po pandemii?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Prognozy ekonomiczne dla Stanów Zjednoczonych - Niezmiennie spodziewamy się wyjątkowo mocnego wzrostu realnego PKB w pozostałych miesiącach 2021 r., zważywszy na potężną stymulację budżetową i nadwyżkowe oszczędności napędzające najsilniejszy boom konsumpcyjny od dziesięcioleci. Poniższa tabela przedstawia nasze zaktualizowane prognozy; poprzedni optymistyczny scenariusz jest obecnie naszym scenariuszem bazowym, a poprzedni scenariusz bazowy jest teraz nowym scenariuszem pesymistycznym. Scenariusz optymistyczny jest nowy.

Gospodarka strefy euro: wszystko gotowe na odbicie wzrostu

Sytuacja epidemiologiczna generalnie się poprawia od czasu szczytowych poziomów wskaźników zakażeń z marca i kwietnia, a trzecia fala pandemii najwyraźniej słabnie w najważniejszych państwach członkowskich eurolandu. Słabnie także presja na systemy ochrony zdrowia, a liczby osób hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii w związku z zakażeniem koronawirusem COVID-19 spadają w większości państw członkowskich strefy euro w porównaniu ze średnimi poziomami z kwietnia. Kampania szczepień wreszcie nabiera tempa, a liczba osób zaszczepionych wyraźnie rośnie; dzienne tempo podawanych dawek skorygowane o wielkość populacji jest dziś w przypadku większości krajów z „wielkiej czwórki” wyższe niż w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Główną przyczyną tego przyspieszenia było zwiększenie zaopatrzenia w szczepionki produkcji Pfizer-BioNTech w Unii Europejskiej (UE) od kwietnia. W przyszłości zaopatrzenie powinno być już pod kontrolą, choć stosowana obecnie przez różne kraje strategia polegająca na szczepieniu szczepionkami innego typu niż mRNA wyłącznie osób starszych prawdopodobnie będzie musiała zostać skorygowana w trzecim kwartale, w związku ze spadkiem podaży szczepionek mRNA.

Wyznaczony przez Komisję Europejską (KE) cel zakładający zaszczepienie 70% populacji

dorosłych przed końcem lata wydaje się możliwy do osiągnięcia. Realny PKB strefy euro skurczył się w pierwszym kwartale o 0,3% kwartał do kwartału, przedłużając recesję. Największy spadek PKB zanotowały Niemcy (-1,8% kwartał do kwartału), w następstwie słabej konsumpcji w warunkach bardziej restrykcyjnych obostrzeń, których wpływ został jednak częściowo zrekompensowany przez powiększanie zapasów. Gospodarki Hiszpanii i Francji skurczyły się o odpowiednio 0,5% i 0,1% kwartał do kwartału, a Włochy wypracowały minimalnie dodatni wzrost sięgający 0,1%. Pomimo rosnącej odporności PKB na wpływ obostrzeń, według najświeższych danych, gospodarka strefy euro wciąż jest ok. 5% poziomów sprzed kryzysu.11 Prognozy zakładają ponowne przyspieszenie wzrostu od drugiego kwartału, gdy rządy będą łagodziły obostrzenia. Krótkoterminowe wskaźniki ekonomiczne sygnalizują pewną poprawę od połowy kwietnia oraz dalsze umocnienie w maju; indeks dynamiki w handlu detalicznym, rekreacji i mobilności Google Retail and Recreation Mobility Index zanotował szerokie wzrosty i dogania poziomy ze Stanów Zjednoczonych, po ostatniej rundzie rozmrażania regionalnych gospodarek. Wskaźniki nastrojów także się poprawiają; wskaźnik nastrojów w gospodarce publikowany przez Komisję Europejską (ESI — Economic Sentiment Indicator) przebił w kwietniu poziomy sprzed kryzysu i dalej rósł w maju, pod wpływem dobrej koniunktury w usługach i poprawy nastrojów wśród konsumentów, przygotowując grunt pod odbicie oparte na konsumpcji.

Prognozy ekonomiczne dla strefy euro

W świetle powyższego, skorygowaliśmy nasze prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro na 2021 r. i 2022 r. w górę. Obecnie spodziewamy się odbicia realnego PKB strefy euro o 4,4% w 2021 r. (w porównaniu z poprzednią prognozą 4,1%) i o 4,5% w 2022 r. (w porównaniu z poprzednio prognozowanym poziomem 3,9%) według naszego scenariusza bazowego. Korekta prognozy na 2021 r. wynika z przewyższających oczekiwania danych za pierwszy kwartał (zgodnych ze scenariuszem optymistycznym) oraz większego optymizmu co do perspektyw ekonomicznych. Ryzyko spadków w trzecim kwartale, na które zwracaliśmy uwagę w naszym ostatnim kwartalnym komentarzu, wprawdzie nie zniknęło, ale najwyraźniej maleje dzięki skuteczności szczepionek w przeciwdziałaniu nowym mutacjom wirusa, poprawie nastrojów wśród konsumentów i politycznej presji w całej Europie na rzecz wznowienia krajowego i międzynarodowego ruchu turystycznego. Gospodarki peryferyjne powinny zanotować największe odbicie w okresie letnim i odrobić część strat w tempie wzrostu w porównaniu z poziomami sprzed kryzysu.

Pomimo wzmożonej niepewności w średniej perspektywie,

prognoza wzrostu na 2022 r. została skorygowana w górę pod wpływem płynnego w większości przypadków przebiegu procesu ratyfikacji decyzji w sprawie systemu zasobów własnych przez rządy państw członkowskich UE, co pozwoliło Komisji Europejskiej rozpocząć finansowanie rynku, dzięki czemu środki z funduszy Next Generation EU (NGEU) będą mogły być wydawane w pozostałych miesiącach bieżącego roku; korzystnym czynnikiem jest także wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych. Inflacja rośnie pod wpływem wzrostów cen energii. Majowe dane dla strefy euro wykazały dalszy wzrost zharmonizowanego indeksu cen konsumenckich (HICP) do 2,0%, w porównaniu z kwietniowym poziomem 1,6%.12 Największy wkład w ten wzrost miały Niemcy i Hiszpania (2,4% w obydwu przypadkach), a w następnej kolejności Francja (1,8%) i Włochy (1,2%). Jeżeli chodzi o udział w inflacji, ceny energii wzrosły o 1,2% (ok. 60 całkowitego wzrostu), a ceny usług i dóbr przemysłowych spoza sektora energetycznego poszły minimalnie w górę w porównaniu z kwietniem (0,64% całkowitej inflacji zasadniczej). W przyszłości, trajektoria indeksu HICP będzie prawdopodobnie wyboista w miesiącach letnich (wskutek wyjątkowych wahań sezonowych), by później pójść w górę pod wpływem bardzo słabej presji cenowej z ostatniego kwartału 2020 r. Spadku i normalizacji inflacji spodziewamy się od stycznia 2022 r.

Mniej stabilne perspektywy polityki pieniężnej

Reklama

Czy EBC zaczyna już przechodzić do wspierania gospodarki po pandemii? Zgodnie z oczekiwaniami, EBC podtrzymał swoje stanowisko wobec polityki pieniężnej podczas swojego czerwcowego posiedzenia, ale prognozy zarówno inflacji, jak i wzrostu zostały znacząco skorygowane w górę. Nowe prognozy zapowiadają znaczące przyspieszenie wzrostu i inflacji; prognozy dla wskaźnika HICP zostały podniesione o +0,4% i +0,3% na odpowiednio 2021 r. i 2022 r., natomiast prognozy dla realnego PKB wzrosły o +0,6% na obydwa lata kalendarzowe.13 Decyzją, na którą czekano z największą uwagą, było określenie tempa skupu instrumentów w ramach programu pandemicznego ratunkowego skupu aktywów (PEPP) w kwartale letnim. Rada Zarządzająca EBC zasygnalizowała, że tempo skupu będzie utrzymane na „znacznie wyższych” poziomach niż w pierwszych miesiącach roku, jak już zapowiadano w kwartale drugim. Choć możemy dziś oczekiwać utrzymania luzowania ilościowego w okresie letnim, wytyczne banku na przyszłość wciąż są ograniczone, a powszechna uwaga skupiła się teraz na posiedzeniu wrześniowym i oczekiwanych wynikach przeglądu strategii, w obliczu wewnętrznych podziałów w Radzie Zarządzającej.

Prezes EBC Christine Lagarde starała się przekonać rynki,

że EBC będzie nadal skupować obligacje w ramach programu PEPP w podobnych ilościach, jak dotychczas, aby zapobiec możliwym konsekwencjom wyższych rynkowych stóp procentowych dla warunków finansowania (tj. kosztów kredytów zaciąganych przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa), choć można je uznać za względnie stabilne od ostatniego posiedzenia. Ilość kapitału, jaki pozostał do dyspozycji w ramach programu PEPP (ok. 724 mld euro), po uwzględnieniu wpływu czynników sezonowych na skup instrumentów, powinna wystarczyć do kontynuowania programu w obecnym tempie do jego przewidywanego zakończenia w marcu 2022 r. Przyspieszenie szczepień i ponowne otwieranie gospodarek przesunęło bilans ryzyka w kierunku „generalnie zrównoważonego” — takiego zwrotu nie używano od 2018 r. EBC ponownie wyraził przekonanie, że presja inflacyjna będzie tymczasowa, a wskaźnik HICP osiągnie poziom szczytowy 2,6% w IV kwartale (w porównaniu z prognozą 2,0% z marca), przede wszystkim pod wpływem wzrostu cen energii i efektem poziomu bazowego.

Warto wspomnieć, że prognozy na 2023 r. nie uległy zmianie,

a EBC nadal spodziewa się stłumionej inflacji w średniej perspektywie pod wpływem niskiej presji płacowej, luzów w gospodarce i aprecjacji euro, choć korekty prognoz na 2021 r. i 2022 r. w górę przesunęły te prognozy umiarkowanej inflacji w nieco bardziej odległą przyszłość. Rada Zarządzająca przewiduje realizowanie polityki pomostowej przed zakończeniem przeglądu strategii jesienią, co także wyznaczy początek ponownej kalibracji polityki po pandemii. Niemniej jednak, o ile perspektywy ekonomiczne nie będą znacząco odbiegać od trajektorii zrównoważonego ożywienia, które rozpoczęło się w drugim kwartale, luzowanie ilościowe prawdopodobnie wejdzie w fazę wygaszania w przyszłości. 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Tematy

EBC centralny bank europejski europejski bank centralny euro europejski bank centralny siedziba ebc brakes europejski bank centralny pdf europejski bank centralny wikipedia europejski bank centralny logo europejski bank centralny nowa siedziba europejski bank centralny prezes europejski bank centralny zadania europejski bank centralny stopy procentowe europejski bank centralny (ebc) europejski bank centralny kursy walut europejski bank centralny kurs euro europejski bank centralny kadencja europejski bank centralny skład europejski bank centralny w dobie kryzysu europejski bank centralny oficjalna strona program qe europejski bank centralny europejski bank centralny mapa prezes europejskiego banku centralnego siedziba europejskiego banku centralnego zadania europejskiego banku centralnego dzienny kurs wymiany europejskiego banku centralnego przewodniczący europejskiego banku centralnego kurs europejskiego banku centralnego polityka pieniężna europejskiego banku centralnego funkcje europejskiego banku centralnego statut europejskiego systemu banków centralnych i europejskiego banku centralnego rada europejskiego banku centralnego rola i zadania europejskiego banku centralnego instrumenty europejskiego banku centralnego jakie organy decydują o polityce europejskiego banku centralnego? kursy walut europejskiego banku centralnego prezes europejskiego banku centralnego 2011 nadzór bankowy europejskiego banku centralnego struktura europejskiego banku centralnego cele i zadania europejskiego banku centralnego europejski bank centralny funkcje europejski bank centralny prezentacja europejski bank centralny historia organy wewnętrzne europejskiego banku centralneg siedziba centralnego banku europejskiego powstanie europejskiego banku centralnego rada ogólna europejskiego banku centralnego cele europejskiego banku centralnego skład europejskiego banku centralnego sie statystyki europejskiego banku centralnego organy europejskiego banku centralnego przemówienie pani lautenschlaeger z europejskiego banku centralnego biuletyn ekonomiczny europejskiego banku centralnego interwencje europejskiego banku centralnego
Reklama
Reklama