Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Martin Pring - 10 wskazówek do utrzymania dyscypliny emocjonalnej w inwestowaniu

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W kolejnym artykule z serii „Reguły mistrzów inwestowania” przedstawiamy sylwetkę Martina Pringa, znanego analityka i autora wielu książek o inwestowaniu na rynkach finansowych. Przedstawiamy 10 zasad, które jego zdaniem są kluczowe w zachowaniu odpowiedniej dyscypliny emocjonalnej.

 

Martin Pring rozpoczął karierę na rynkach finansowych w 1969 by stać się jednym z liderów światowej społeczności inwestorów. W 1981 utworzył spółkę Pring Reaserch prowadzącą badania dla instytucji finansowych i indywidualnych inwestorów na całym świecie. Od 1984 publikuje "Intermarket Review" - comiesięczny przegląd zawierający długoterminowe analizy dla największych światowych rynków. Jest również pierwszą osobą, która zaczęła tworzyć materiały edukacyjne o analizie technicznej w formie wideo (1987).

Przeczytaj wywiad Dawida Augustyna z Martinem Pringiem

Reklama

Marting Pring w swojej książce ‘Psychologia inwestowania’ zawał 19 zasad inwestycyjnych, które mają pomóc traderom w poprawieniu swoich wyników na rynku. Podzielił je na 2 grupy: zasady dotyczące zarządzania własną psychiką i zasady dotyczące zarządzania pieniędzmi. W tym artykule skupiamy się na zasadach związanych z psychiką i emocjami.

 

Zarządzanie własną psychiką

  1. Kiedy masz wątpliwości pozostań z boku

Na rynku zgubna jest zarówno zbytnia pewność siebie, jak i zbyt mały entuzjazm. W drugim z tych przypadków zawarcie transakcji może sprawić, że będziemy skłonni do nieprzemyślanych i pochopnych reakcji w momencie pojawienia się niekorzystnej informacji.

  1. Nigdy nie opieraj się na nadziei

Nie warto trzymać się otwartej pozycji jeśli pierwotna analiza straciła już rację bytu, a jedynym czynnikiem wstrzymującym nas od zamknięcia pozycji jest nadzieja na odrobienie straty. Nie zaakceptowanie małej straty najczęściej kończy się tym, że musimy zaakceptować znacznie większą.

  1. Kieruj się własnym osądem lub zdaj się całkowicie na osąd innych

Pring nie radzi, by nie słuchać się wskazówek inwestycyjnych od innych osób, ale byśmy w takich sytuacjach korzystali z nich od otwarcia do zamknięcia pozycji. Jeśli nie ufamy własnym osądom w wystarczającym stopniu to lepiej byśmy oddali swoje pieniądze w zarządzanie specjalistom.

  1. Kupuj tanio (słabość) i sprzedawaj drogo (siłę)
Reklama

Pring wskazuje, by nie podążać za rynkiem powyżej poziomu, który uznamy za rozsądny szczyt, niezależnie od tego jak wysokie wydają się potencjalne zyski z utrzymania pozycji. Pring cytuje w tym przypadku G. C. Seldena, autora książki ‘Psychology of the Stock Market’: „Największym błędem, jaki popełnia 99% aktywnych graczy, jest optymizm w chwilach, gdy ceny są wysokie, i pesymizm, gdy są niskie”.

  1. Nie zawieraj transakcji zbyt często

Nadmierna liczba transakcji ma 2 negatywne konsekwencje – utratę perspektywy, a także wysokie koszty transakcyjne.

  1. Po zyskownej kampanii zrób sobie wakacje

Po serii zyskownych transakcji warto zrobić sobie przerwę, by uniknąć zbytniej pewności siebie, która prowadzi do zawierania lekkomyślnych transakcji. Przerwa w tradingu pomoże odzyskać obiektywne spojrzenie na rynek.

  1. Sporządzaj okresowe sprawozdania ze staniu swojego umysłu

W inwestowaniu/tradingu warto ustalać sobie konkretne cele, tak abyśmy wiedzieli do czego zmierzamy. Okresowo należy analizować, czy przypadkiem nie zboczyliśmy z wyznaczonej sobie drogi.

  1. Stale analizuj swoje błędy

Inwestor/trader może najwięcej nauczyć się z własnych błędów. Należy zatem okresowo analizować swoje zachowania i działania, by wykluczyć te, które nie przynoszą dobrych efektów. Często zdarza się bowiem, że w przypadku sukcesów zawyżamy znaczenie swoich wyborów i działań, zapominając o czynniku losowości. W przypadku niepowodzeń zrzucamy z kolei winę na brak szczęścia i czynniki zewnętrzne.

  1. Nie wyciągaj broni zbyt wcześnie
Reklama

W tradingu istnieje pokusa, by zawrzeć transakcje zanim nasza strategia wygeneruje odpowiedni sygnał. Nawet jeśli czasem nam się to opłaci, to rozluźnienie dyscypliny w końcu

  1. Nie próbuj wychwycić każdego zwrotu na rynku

Próba wyłapania każdego ruchu rynku jest czymś co w końcu doprowadza tradera do frustracji. Sprawia, że popadamy w overtrading i odczuwamy żal przy przegapieniu jakiegokolwiek atrakcyjnego ruchu na rynku. To sprawia, że nie jesteśmy w stanie utrzymać dyscypliny emocjonalnej i całkowicie tracimy perspektywę.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama