Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Overtrading

Poruszając się po rynku finansowym nie wystarczy wbrew pozorom wyłącznie dobrze znać podstawy inwestowania, taki jak np. analiza techniczna czy analiza fundamentalna. Często zdarza się, że inwestor zapomina o kluczowym przygotowaniu indywidualnym, czyli opracowaniu właściwego podejścia psychologicznego do inwestowania. Bez niego, niestety, łatwo popaść w zjawisko, które branżowo określa się mianem overtradingo, co moglibyśmy przetłumaczyć jako nadmierną aktywność. Inwestowanie, a zwłaszcza poruszanie się po rynku Forex, rynku opcji binarnych i innych bardziej instrumentów finansowych charakteryzujących się zwiększonym ryzykiem inwestycyjnym, może być uzależniające. Perspektywa częstych wygranych często kusi na tyle, że trader przestaje grać racjonalnie i obiektywnie podchodzić do kwestii zarządzania ryzykiem.

Psychologia inwestowania definiuje overtrading w sposób dwojaki. Po pierwsze – jako zawieranie zbyt często transakcji. Jest to typowy mechanizm uzależnienia od handlu. Kuszeni dalszymi wygranymi wpadamy w zazębiające się koło dalszego inwestowania. W przypadku straty, tym bardziej inwestor posiadający negatywne znamiona overtradingu, nie wycofuje się, mimo że racjonalnie strategia nakazywałaby „odpuścić”, zrobić przysłowiowy dzień przerwy i dopiero później zacząć od nowa. Należy dlatego pamiętać, że racjonalna gra zawsze zawiera w sobie minimalizację ekspozycji na ryzyko. Przejawiać się to siłą rzeczy powinno brakiem zawierania częstych pozycji. Oczywiście to, ile otwartych pozycji to dużo, a ile mało, jest relatywne i trudne do określenia, jednak kiedy dostrzegamy, że sytuacja zaczynam „wymykać” się spod kontroli, to prawie na pewno dotyczy nas problem overtradingu.

Overtrading może występować również w nieco innej, chociaż podobnej postaci, mianowicie jako operowanie zbyt wielką liczbą pozycji jednocześnie, „na raz”. Chociaż może się wydawać, że jest się przygotowanym na wiele okoliczności, to z reguły jest to przekonanie złudne i iluzoryczne. Wobec tego, jak radzić sobie z overtradingiem? Istotą tutaj jest zdrowy rozsądek i solidny plan z zakresu psychologii inwestowania, który najlepiej powinien zostać sporządzony przez nas jeszcze przed inwestowaniem. Poleca się w tym zakresie stworzenie odpowiedniego harmonogramu i zasad, dotyczących np. tego, by w sytuacji straconych pozycji nie ulegać złudnej regule konsekwencji i ślepo nie iść za ciosem. Jest to bowiem bardzo ryzykowne. Zamiast tego lepiej jest odpocząć, zamknąć stratne pozycje i przystąpić do inwestowania po przerwie.