Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut 22.03.: sprawdź, ile wynosi wtorkowy kurs funta (GBP), franka (CHF), euro (EUR), dolara (USD), rubla (RUB), jena (JPY)

|
selectedselectedselected
Kursy walut 22.03.: spadki na dolarze i euro - złoty zyskuje; słabość forinta! Sprawdź, ile wynosi wtorkowy kurs funta (GBP), franka (CHF), euro (EUR), dolara (USD), rubla (RUB), jena (JPY)
Kursy walut 22.03.: spadki na dolarze i euro - złoty zyskuje; słabość forinta! Sprawdź, ile wynosi wtorkowy kurs funta, franka, euro, dolara, rubla, jena
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W poniedziałek złoty umocnił się nieznacznie do głównych walut pod wpływem widocznego wzrostu rentowności polskich obligacji, przy relatywnym spokoju na rynkach bazowych. Kurs EUR/PLN zszedł poniżej 4,70 a kurs USD/PLN w pobliże 4,25 przy utrzymaniu się kursu EUR/USD powyżej 1,10. Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w lutym o 16,5% r/r (8,1% w cenach stałych) co oznacza zmniejszenie dynamiki w porównaniu z styczniowym odczytem na poziomie 20% (10,6% w cenach stałych). Dane wskazują na lekkie schłodzenie popytu konsumpcyjnego, jednak nie wpłynęły one istotnie na notowania złotego. Prezes Banku Czech Jiri Rusnok powiedział, że szoki inflacyjne w połączeniu z wojną na Ukrainie, mogą sprawić, że do końca roku tempo wzrostu gospodarczego w Czechach może spowolnić do zera. Taki głos oznacza ryzyko pojawienia się stagflacji u naszego południowego sąsiada i może ciążyć na notowaniach korony.

wzrost sprzedaży - dane GUSwzrost sprzedaży - dane GUS

Zobacz także: Prosto z rynku: Wybuch wojny podbił wyniki sprzedaży w lutym - sprzedaż w cenach stałych wzrosła o 8,1% r/r

Pomimo wyraźnego umocnienia złotego w poprzednich 2 tygodniach do jego kontynuacji potrzeba nowego drivera, którego może zabraknąć w ubogim w tym tygodniu kalendarzu ekonomicznym. Ostatnio opublikowane solidne dane makro z Polski pomimo, że wzmacniają oczekiwania na kolejne podwyżki stóp procentowych, mogą na razie nie wystarczyć do dalszego umocnienia złotego. Na rynkach bazowych widzimy niepokojący powrót do wzrostów cen surowców energetycznych, co może wzmacniać presję inflacyjną w naszym, mocno uzależnionym od ich importu regionie.

notowania kursów walutowych notowania kursów walutowych

Zaczyna się też ponownie komplikować sytuacja geopolityczna po ostatnich doniesieniach medialnych o możliwości włączenia się Białorusi do wojny na Ukrainie. Stąd też uważamy, że złoty może się w najbliższych dniach nieznacznie osłabić, a kursy EUR/PLN i USD/PLN wzrosnąć w pobliże poziomów 4,72 i 4,30.

dalsze podwyżki stóp procenowych dalsze podwyżki stóp procenowych

Na krajowym rynku stopy procentowej publikacja lutowych danych makroekonomicznych nt. sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej została przyjęta neutralnie. Z jednej strony dane okazały się zgodne z oczekiwaniami, z drugiej strony inwestorzy wyraźnie większą uwagę zwracają teraz na trendy globalne. Z kolei na świecie początek tygodnia rozpoczął się od wzrostu rentowności obligacji, za którymi podążały notowania polskich instrumentów. Tu negatywny wpływ na rynek miały przede wszystkim informacje o rosnących cenach ropy naftowej (ropa Brent drożała w poniedziałek o blisko 7%).

Zobacz także: „O panie, kto to panu tak wystrzelił?”, czyli produkcja budowlano-montażowa w Polsce w styczniu 2022 roku

notowania skarbowych papierów wartościowycb notowania skarbowych papierów wartościowycb

Krótkoterminowo podczas wtorkowej sesji posiedzenie węgierskiego banku centralnego może lekko ciążyć wycenom obligacji w regionie CEE-3 i podtrzymywać wiarę w dalsze podwyżki stóp procentowych. Zakładać można jednak, że średnioterminowo cały czas dominujący wpływ na wyceny będą miały czynniki globalne, a także zmiany cen na rynkach surowcowych. W efekcie we wtorek notowania 2-letnich polskich papierów mogą oscylować w pobliżu 5,4% natomiast 10-letnich w okolicach 4,90%.

aktualne kursy walutowe aktualne kursy walutowe

Ekonomiści oczekują, że MNB podniesie podstawową stopę o 75 pb. do 4,15% (prognozy pomiędzy 3,90% a 4,65%). Za zdecydowaną podwyżką stóp przemawia bieżąca inflacja zaskakująca wyższym wzrostem, wysokie oczekiwania odnoszące się do 2023 r. oraz napędzające presję cenową drożejące surowce. Tą ocenę wzmocni zapewne publikacja nowych projekcji makroekonomicznych. MNB będzie musiał brać też pod uwagę słabość forinta, tracącego na skutek podwyższonego ryzyka geopolitycznego. Ciekawe będzie to, na ile bank centralny będzie akcentował ryzyko spowolnienia tempa wzrostu gospodarki z powodu wojny na Ukrainie.

cena złota, cena ropy, notowania indeksów giełdowych cena złota, cena ropy, notowania indeksów giełdowych

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama