Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut 16.03.: zerknij, ile wynosi środowy kurs franka (CHF), euro (EUR), dolara (USD), funta (GBP), rubla (RUB), jena (JPY)

|
selectedselectedselected
Kursy walut 16.03.: kurs euro i kurs dolara lecą w dół - umocnienie złotego trwa w najlepsze! Zerknij, ile wynosi środowy kurs franka (CHF), euro (EUR), dolara (USD), funta (GBP), rubla (RUB), jena (JPY)
Zerknij, ile wynosi środowy kurs franka (CHF), euro (EUR), dolara (USD), funta (GBP), rubla (RUB), jena (JPY)
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowa sesja na rynku walutowym przyniosła umocnienie złotego pod wpływem kolejnych prób deeskalacji konfliktu na Ukrainie oraz dalszego spadku cen surowców energetycznych. Kurs EUR/PLN zszedł poniżej 4,70 a kurs USD/PLN w pobliże 4,28 przy stabilizacji kursu EUR/USD poniżej 1,10.

środowe posiedzenie FEDśrodowe posiedzenie FED

Lutowy odczyt inflacji pokazał jej wzrost o 8,5% r/r, powyżej konsensusu na poziomie 8,1%

Oznacza on spadek dynamiki wzrostu CPI w porównaniu z styczniowym odczytem na poziomie 9,4% r/r ale zawiera wpływ przejściowego, istotnego spadku cen paliw w wyniku zmian podatkowych w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Dlatego też może to być najniższy odczyt inflacji w tym roku, a w kolejnych miesiącach należy spodziewać się już dalszego wzrostu cen.

notowania kursów walutowych notowania kursów walutowych

Kolejna runda negocjacji rosyjsko-ukraińskich nie przyniosła na razie żadnego przełomu, jednak rynki finansowe dalej wyceniają deeskalację konfliktu. Dynamiczny spadek cen ropy naftowej w wyniku spadku oczekiwań na popyt ze strony Chin, zmagających się z nową falą COVID, przyćmił wpływ wzrostu inflacji na wycenę złotego. Wyraźna kontynuacja silnej przeceny surowców przekłada się już jednak w mniejszym stopniu na umocnienie naszej waluty, gdzie początkowa dynamika odrabiania strat została wyhamowana.

Zobacz także: Kursy walut 08.03.: gwałtowne wzrosty na dolarze, euro i franku - złoty leci na łeb, na szyję!

Zaczyna też brakować nowych, fundamentalnych bodźców do dalszego umocnienia złotego, a ciążą na nim ryzyka nieprzewidywalnej eskalacji konfliktu, dalszego wzrostu cen surowców w przypadku wprowadzenia nowych sankcji na rosyjski sektor paliwowy czy wyraźnego umocnienia dolara pod wpływem jastrzębiego zwrotu Fed. Dlatego oczekujemy, że kurs EUR/PLN powinien pozostać w najbliższych dniach w przedziale 4,70-4,80 a kurs USD/PLN w przedziale 4,25-4,40.

stopy procentowe stopy procentowe

Na krajowym rynku stopy procentowej we wtorek doszło do spadku krzywych dochodowości

W efekcie rentowności 10-letnich obligacji znalazły się ponownie poniżej 5%. Pozytywnym sygnałem dla inwestorów stał się dalszy spadek cen surowców energetycznych, które powracają w kierunku poziomów sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Pozytywne tendencje na rynku towarowym zapewne zniwelowały negatywny wpływ krajowego odczytu inflacji, który okazał się wyższy od oczekiwań.

notowania skarbowych papierów wartościowych notowania skarbowych papierów wartościowych

Najciekawszym wydarzeniem w środę będzie wieczorne posiedzenie Fed

Powszechnie oczekiwana i w pełni wyceniona przez rynki jest podwyżka głównej stopy funduszy federalnych o 25 pb. do 0,25%-0,50%. Pojawiają się jednak głosy, że ze względu na silną presję inflacyjną, wyraźną odbudowę amerykańskiego rynku pracy i pozytywne średnioterminowe prognozy FOMC mógłby zaskoczyć podnosząc stopy nawet o 50 pb. Warto wspomnieć, że rynek w dużej mierze wycenił już scenariusz zakładający wzrost głównej stopy po 25 pb. na każdym z siedmiu tegorocznych posiedzeń banku centralnego (w kierunku 2% pod koniec 2022 r.).

para walutowa - notowania para walutowa - notowania

Pierwsza od 2018 r. podwyżka stóp w USA, koniec programu skupu aktywów i prawdopodobnie „jastrzębi” komentarz mogą mieć negatywne implikacje dla globalnego rynku długu. Zwykle bowiem proces zaostrzania polityki pieniężnej prowadzony przez Fed prowadził do odpływu kapitału z rynków wschodzących i sprzyjał globalnemu wzrostowi krzywych dochodowości. Tym razem, biorąc pod uwagę tak agresywne wyceny rynkowe trudno spodziewać się gwałtownych reakcji rynków. W efekcie rentowności polskich 10-letnich obligacji powinny utrzymywać się blisko 5%. W najbliższych dniach bardzo duże znaczenie dla globalnego rynku długu będą miały zmiany notowań na rynkach towarowych.

cena złota, ceny walut, notowania indeksów giełdowych cena złota, ceny walut, notowania indeksów giełdowych

Zobacz także: Inflacja w Polsce w lutym 2022 roku zaskoczyła!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama