Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) w cieniu globalnych napięć: co przyniesie okres wakacyjny dla krajowej waluty?

|
selectedselectedselected

W kontekście zbliżającego się okresu wakacyjnego analizujemy potencjalne czynniki wpływające na kurs złotego.

Kurs złotego (PLN) w cieniu globalnych napięć: co przyniesie okres wakacyjny dla krajowej waluty?
depositohotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co wpływać będzie na kształtowanie się kursu złotego w okresie wakacyjnym?

Przysłuchując się ostatnim konferencjom prasowym po posiedzeniach RPP i patrząc na dane, możemy z dużą dozą pewności określić, że dyskusja nt. obniżek stóp procentowych w Polsce nie będzie miała miejsca w okresie letnim.

To przenosi zaś ciężar w kierunku bodźców globalnych, w szczególności polityki monetarnej dwóch najważniejszych dla polskiej waluty zagranicznych banków centralnych – Fedu oraz EBC. To, w jakim tonie będą wypowiadać się decydenci i jak kształtować się będą dane (szczególnie inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych), powinno więc być dla złotego kluczowe.

 

 

Czy inflacja w Polsce ponownie stanie się problemem? W końcu od dłuższego czasu mieści się w celu inflacyjnym.

Reklama

Kwiecień był pierwszym od lutego 2022 r. miesiącem, w którym odnotowaliśmy wzrost głównej miary inflacji, w czym duży udział miał powrót 5-procentowego VAT-u na żywność. W maju powinniśmy obserwować kontynuację tego procesu. Od połowy roku podbiją ceny energii. Stopniowo słabszy będzie również efekt bazy. Stopniowo ciężar będzie dalej przenosić się w kierunku bazowej dynamiki cen i sytuacji na rynku pracy, która to stanowi kluczowe ryzyko inflacyjne. Dużo zależeć będzie oczywiście od tego, w jakim stopniu dwucyfrowy wzrost płac przełoży się na bieżącą konsumpcję, w jakim zaś na oszczędności.

Biorąc pod uwagę powyższe, jesteśmy zdania, że inflacja niedługo ponownie znajdzie się powyżej celu inflacyjnego RPP. Najczarniejszy scenariusz rysowany przez NBP w pierwszych miesiącach roku – tj. powrót inflacji do okolic 8% na koniec roku – nie ma jednak jakkolwiek istotnych szans na materializację. Biorąc pod uwagę obecnie dostępne informacje, najbardziej prawdopodobny wydaje się powrót inflacji do okolic 4–5% na koniec roku.

 

Zobacz także: Co będzie wpływać na kurs złotego (PLN)? Inflacyjny problem i gołębia polityka monetarna w USA

 

Jak bardziej gołębia polityka monetarna w USA może przełożyć się na kurs złotego?

Ostatnie wypowiedzi prezesa Powella rzeczywiście kierowały się w gołębią stronę, minutki po ostatnim posiedzeniu Rezerwy Federalnej były jednak nacechowane jastrzębio – niektórzy z obradujących wyrazili gotowość do dalszego zacieśniania polityki monetarnej, jeśli ryzyka inflacyjne uległyby w istotnym stopniu materializacji. Biorąc pod uwagę ostatnie dane, zmiana poziomu stóp procentowych w najbliższych paru miesiącach nie wydaje się prawdopodobna.

Reklama

Istotne będą dane z rynku pracy oraz te opisujące aktywność gospodarczą, w centrum uwagi znajdą się jednak odczyty inflacyjne. Obecnie rynkowy scenariusz bazowy zakłada cięcie stóp we wrześniu (implikowane prawdopodobieństwo takiego ruchu ledwie przekracza jednak 50%).

Wyższe od prognozowanych odczyty dynamiki cen, sygnalizujące, że presja inflacyjna pozostaje wysoka, będą oczywiście oddalały oczekiwania dotyczące cięć stóp w USA, zwiększając niechęć inwestorów wobec walut ryzyka. Niższe odczyty inflacyjne – sprzyjające rzeczonej gołębiej polityce monetarnej – będą zaś te oczekiwania przybliżały, osłabiając dolara i poprawiając sentyment wobec ryzyka, co byłoby dla polskiej waluty sprzyjające.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce - mamy dane za maj 2024. Prognozy dla CPI - zobacz czarny scenariusz

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Jóźwiak

Michał Jóźwiak

Członek zespołu analitycznego Ebury, wielokrotnie nagradzanego za trafność prognoz walutowych i regularnie zajmującego wysokie miejsca w rankingach Bloomberga. Ebury to globalna firma posiadająca status instytucji pieniądza elektronicznego, która pomaga eksporterom i importerom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych. Fintech eliminuje bariery w obszarze rozliczeń, finansowania handlu, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem kursowym. Umożliwia dokonywanie transakcji w ponad 130 walutach (w tym chiński juan, czeska i szwedzka korona, lira turecka, rupia indyjska, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso).

Obserwuj autoraLinkedIn


Reklama
Reklama