Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) trzyma poziom. Prezes NBP nie wyklucza zmian stóp procentowych przed 2026 rokiem

|
selectedselectedselected
Bank Millennium S.A. - komentarz dzienny: Prezes NBP nie wyklucza zmian stóp procentowych przed 2026 rokiem
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś

PL: Dziś o godzinie 10:00 GUS opublikuje szereg nowych informacji dotyczących polskiej gospodarki. Opublikowany zostanie, m.in.  odczyt produkcji przemysłowej za lipiec. Spodziewamy się wyraźnego wzrostu rocznej dynamiki do 6,8% r/r z 0,3% r/r w czerwcu. Konsensus rynkowy natomiast wynosi zaś 7,3% r/r. Mocne odbicie wynika z efektów kalendarzowych, ale też odbudowy koniunktury w Polsce, wspieranej przez popyt krajowy. Czynnikiem ograniczającym odbudowę przemysłu jest słaba koniunktura za granicą, a przede wszystkim w Niemczech.

PL: O tej samej porze opublikowane też zostaną lipcowe dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw. Według naszych szacunków dynamika wynagrodzeń obniżyła się w lipcu do 10,8% r/r z 11,0% r/r w czerwcu. Wzrost wynagrodzeń pozostaje wysoki i ma to przełożenie na uporczywą inflację w sektorze usług, ale także wspiera popyt krajowy, pomagający w odbudowie koniunktury gospodarczej. W przypadku zatrudnienia spodziewamy się utrzymaniu dynamiki -0,4% r/r.

PL: Dziś poznamy także indeks cen produkcji sprzedanej przemysłu za lipiec. Szacujemy, że indeks PPI wzrósł do -4,7% r/r z -6,1% r/r miesiąc wcześniej, co w dużej mierze jest związane z ustąpieniem efekty wysokiej bazy odniesienia sprzed roku. Konsensus prognoz rynkowych natomiast kształtuje się na poziomie -5,0% r/r. Dzisiejsze odczyty nie powinny mieć istotnego wpływu na oczekiwania co do ścieżki stóp procentowych w Polsce. Scenariusz stabilizacji stóp co najmniej do połowy 2025 roku naszym zdaniem pozostanie najbardziej prawdopodobnym.

 

Wydarzenia i komentarze

PL:We wczorajszej wypowiedzi dla PAP prezes Narodowego Banku Polskiego A. Glapiński powiedział, że nie można wykluczyć, iż sytuacja gospodarcza rozwinie się w takim kierunku, że dyskusja o dostosowaniu polityki pieniężnej w Polsce będzie zasadna wcześniej niż w 2026 r. Szczególnie, jeśli prognozy pokażą, że inflacja obniża się trwale w kierunku celu NBP. Przypomnijmy, że perspektywa stabilnych stóp procentowych do 2026 r. została wskazana przez prezesa NBP na konferencji prasowej podsumowującej lipcowe posiedzenie RPP. Prezes NBP zaznaczył też, że przyszłe decyzje RPP będą zależne od napływających informacji z gospodarki, w tym danych o dynamice wynagrodzeń, konsumpcji, sytuacji za granicą i decyzji dotyczących cen energii. Jednocześnie prezes NBP zauważył, że ożywienie w gospodarkach naszych partnerów handlowych odsuwa się w czasie, co nie sprzyja eksporterom. Dodatkowo za granicą stopniowo zanika groźba powrotu wysokiej inflacji. Wypowiedzi prezesa NBP wpisują się w naszą ocenę polityki pieniężnej. W naszej ocenie w warunkach wzrostu inflacji RPP będzie utrzymywała stopy procentowe na obecnym poziomie w tym roku, natomiast przestrzeń do obniżki stóp procentowych otworzy się w przyszłym roku, kiedy będzie rysowała się perspektywa spadku inflacji. Dodatkowo, wyhamuje nominalna dynamika płac, a także zmniejszy się niepewność co do czynników regulacyjnych, wpływających cen procesy inflacyjne. Z tego też powodu, wczorajsza wypowiedź prezesa NBP nie zmienia naszej oceny perspektyw polityki pieniężnej, że cięć stóp procentowych należy oczekiwać w przyszłym roku.

Reklama

 

Zobacz także: Powtórka z kryzysu w 2008. Zatrważające dane o rozmiarze rynków

 

Rynki na dziś

Dzisiejsze kalendarium wypełniają krajowe publikacje makro. Będą one tym pilniej śledzone, iż we wczorajszym wywiadzie prezes Narodowego Banku Polskiego stwierdził, że nie można wykluczyć dyskusji o dostosowaniu polityki pieniężnej przed 2026 rokiem. Przypomnijmy, iż rynek wycenia cięcie stóp procentowych o 100 pkt. baz. w perspektywie 12stu miesięcy. Uważamy, iż bieżąca narracja A.Glapińskiego zadecyduje o wyhamowaniu trendu wzrostu dochodowości obligacji. Złoty tymczasem zachowuje spokój, poruszając się wokół poziomu 4,28 za EUR.

 

Rynek krajowy

Wtorkowa sesja charakteryzowała się bardzo dużym spokojem. Stabilizację wspierało wyjątkowo ubogie kalendarium publikacji nowych danych makroekonomicznych. We wtorek zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odpowiedzialności prezesa NBP przez Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Budzi on kontrowersje prawne oraz polityczne, jednak nie miał wpływu na rynki. Kurs EUR/PLN utrzymywał się w przedziale 4.264-4.269, kontynuując wczorajszą stabilizację. Kurs USD/PLN spadł o ok. 0,5 grosza do poziomu ok. 3.8425, co stanowi wyraz słabości dolara. Na krajowym rynku długu także miała miejsce stabilizacja, z rentownością 10-letniej obligacji w okolicach poziomu 5.39%. Większą zmienność może przynieść dalsza część tygodnia, która będzie charakteryzować się większą ilością publikacji danych zagranicznych. Uwagę rynków przyciągać będzie też wystąpienie szefa Fed J.Powella na sympozjum w Jackson Hole w piątek.

 

Reklama

 

Rynki zagraniczne

To nie miała być i nie była porywająca sesja w wykonaniu eurodolara. Kurs EUR/USD co prawda zwyżkował ustanawiając tegoroczne maksimum i zbliżając się do określonego przez nas w poniedziałek celu dla maksymalnych notowań eurodolara w tym tygodniu (1,1139) jednak czynił to bardzo anemicznie. Taki stan rzeczy nie powinien jednak dziwić zważywszy na niezwykle ubogie kalendarium danych makroekonomicznych wtorkowej sesji, jak również oczekiwanie na istotne wydarzenia dalszej części tygodnia. Piątkowe wystąpienie prezesa Fed wyrasta na najważniejszy event drugiej połowy sierpnia. Poza rynkami walutowymi spokój towarzyszył także wycenie obligacji rynków bazowych. Ruchy 10-latki niemieckiej i amerykańskiej były w dniu wczorajszym ledwie kosmetyczne. W efekcie rentowność wspomnianych papierów wyniosła odpowiednio 2,23% i 3,86%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama