Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) stabilnie, notowania dolara (USD) w dół. Analiza nastrojów na rynku FX

|
selectedselectedselected

Ubiegły tydzień przyniósł stabilizację złotego względem euro oraz wyraźną jego aprecjację do dolara, kurs EUR/PLN zakończył piątek w pobliżu 4,3250, a USD/PLN zniżkował nieco poniżej 4,02. Na rynkach bazowych kurs EUR/USD w skali tygodnia poszedł w górę do 1,0760.  
 

Kurs złotego (PLN) stabilnie, notowania dolara (USD) w dół. Analiza nastrojów na rynku FX
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na przestrzeni minionych dni nastroje oraz trendy na rynku FX kształtowały odczyty danych makro, zarówno tych z kraju jak i z rynków głównych ale także odbiór przez inwestorów zakończonego w środę posiedzenia Fed. Dane z Polski (wstępny odczyt inflacji CPI za kwiecień br. oraz kwietniowy indeks PMI dla przemysłu) zwiększyły naszym zdaniem szanse na obniżkę stóp procentowych NBP w drugiej części br., co mogło nieco ciążyć złotemu. Skutkiem tego było utrzymanie lokalnego trendu bocznego (obecnie 4,32-4,35) na wykresie notowań EUR/PLN, pomimo, że globalne otoczenie dla walut EM m. in. za sprawą tracącego na wartości dolara było sprzyjające. Globalną deprecjację USD wspierały kolejne słabsze od oczekiwań odczyty ważnych danych makro z USA (indeks ISM dla przemysłu i usług oraz miesięczne dane z tamtejszego rynku pracy), co łącznie z neutralnym przekazem z majowego posiedzenia Fed zaczęło odbudowywać wiarę inwestorów w mocniejsze, tegoroczne obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. 

 

kurs zlotego pln stabilnie notowania dolara usd w dol analiza nastrojow na rynku fx grafika numer 1kurs zlotego pln stabilnie notowania dolara usd w dol analiza nastrojow na rynku fx grafika numer 1



Naszym zdaniem w najbliższych dniach siłę złotego mogą wspierać trendy z bazowych rynków FX, gdzie po przesunięciach notowań indeksu dolara (DXY) i wspierających ten ruch odczytach makro oczekujemy dalszej globalnej deprecjacji USD, który jest ujemnie skorelowany z walutami EM. To w perspektywie kilku sesji może sprowadzić kursu USD/PLN w okolice 3,97, a w przypadku EUR/PLN stanowić bazę do skutecznego ataku na lokalne wsparcie znajdujące się na 4,32.

Na rynkach stopy procentowej w minionym tygodniu nastroje poprawiły się, szczególnie wyraźnie w USA, gdzie rentowności tamtejszych obligacji skarbowych zniżkowały w zakresie 17-21 pb., przy zniżkach dochodowości obligacji niemieckich o ok. 5-6 pb. i polskich w przedziale 7-9 pb. 

Głównym czynnikiem determinującym poprawę nastrojów na rynkach FI był wzrost oczekiwań inwestorów dotyczących skali tegorocznych obniżek stóp Fed (do ok. 50 pb. w piątek z ok. 30 pb. na początku tygodnia) przy jednoczesnym przesunięciu oczekiwanego przez nich terminu pierwszego cięcia z listopada ’24 na wrzesień br. Zmiany te były efektem neutralnego przekazu z majowego posiedzenia Fed oraz kolejnych już w ostatnich tygodniach słabszych danych makro z USA. W tym ostatnim przypadku rynek FI szczególnie pozytywnie zareagował na piątkowe odczyty z amerykańskiego rynku pracy za kwiecień br., które wskazały  wzrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym tylko o 175 tys. (przy oczekiwaniach na poziomie 245 tys.) oraz wzrost płacy godzinowej o 3,9 % r/r,  co było najmniejszą jej zwyżką od prawie trzech lat. Krajowy rynek FI z powodu braku piątkowego handlu (święto Konstytucji 3 maja) nie zdołał na ww. dane z USA zareagować, choć presja na niższe rentowności była już widoczna podczas poprzednich sesji, a wspierały ją ww. odczyty makro z Polski. 

Reklama

 

kurs zlotego pln stabilnie notowania dolara usd w dol analiza nastrojow na rynku fx grafika numer 2kurs zlotego pln stabilnie notowania dolara usd w dol analiza nastrojow na rynku fx grafika numer 2



Początek nowego tygodnia na krajowych SPW powinien przynieść nadrabianie dystansu do bazowych rynków FI, co może kierować rentowności polskich obligacji 5- i 10-letnich odpowiednio w kierunku 5,40% oraz 5,50%. Naszym zdaniem głębsze spadki rentowności przed czwartkowym posiedzeniem RPP są mało prawdopodobne, tym bardziej, że rentowności Bundów i US10YT są już tylko o ok. 5-7 pb. powyżej średnioterminowych linii trendu wzrostowego.

 

Zobacz także: Cena dolara mocno w dół w 6 miesięcy - mówi prognoza znanego banku. O ile spaść może kurs USD/PLN?

 

Wykres dnia: Rynkowa gra pod mocniejsze obniżki stóp Fed wróciła, zadecydował przekaz FOMC oraz słabsze odczyty danych makro z USA. 

Reklama

kurs zlotego pln stabilnie notowania dolara usd w dol analiza nastrojow na rynku fx grafika numer 3kurs zlotego pln stabilnie notowania dolara usd w dol analiza nastrojow na rynku fx grafika numer 3

Źródło: Refinitiv

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama