Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) nie przestraszył się siły dolara (USD)! W tym tygodniu będzie równie odważny?

|
selectedselectedselected

US: Dziś o godz. 16:00 poznamy wyliczenie indeksu ISM dla sektora usług w Stanach Zjednoczonych w styczniu. Według konsensusu prognoz wskaźnik ten wzrośnie do 52,5 pkt z 50,5 pkt w grudniu, co potwierdzałoby ożywienie w sektorze amerykańskiej gospodarki, gdzie pracuje 80% wszystkich zatrudnionych. Dane zapewne będą dobrze rokować na cały 1Q 2024. Dane o zatrudnieniu w USA, które poznaliśmy w piątek stanowią niewielkie ryzyko w górę dla konsensusu prognoz.

Kurs złotego (PLN) nie przestraszył się siły dolara (USD)! W tym tygodniu będzie równie odważny?
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki na dziś

Nowy tydzień rozpoczynamy mocnym dolarem. Siłę amerykańskiej waluty po piątkowych kolejnych solidnych danych z rynku pracy USA utrzymują weekendowe – choć nagrywane w czwartek - wypowiedzi prezesa Fed. J.Powell raz jeszcze wykluczył marzec jako miesiąc rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych wskazując za argument m.in. na mocny rynek pracy. Echo ubiegłotygodniowych wydarzeń z USA powinno zdominować rynki finansowe w najbliższych dniach. Tym bardziej, iż kalendarium publikacji tego tygodnia jest ubogie. Lokalnie uwaga inwestorów skupiona będzie na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, po którym jednak nie oczekujemy żadnych zmian w narracji. Złoty pozostaje mocny – zwłaszcza jak na globalną aprecjację dolara – bariera 4,31 pozostaje jednak możliwym kresem w ramach bieżącej rundy umocnienia.

 

Rynek krajowy

Piątkowa sesja na rynku złotego miała spokojny przebieg. Kurs EUR/PLN stabilizował się wokół poziomu 4,32, na którym znalazł się po wcześniejszych trzech z rzędu dniach umocnienia i odwrocie od bariery 4,37. Podczas minionej sesji, ale i w trakcie całego zakończonego tygodnia, polska waluta udowodniła rozkorelowanie z notowaniami eurodolara. Wbrew historycznym analogiom umocnienie dolara na miedzynarodowym rynku (widoczne w minionym tygodniu) nie przekładało się na przecenę złotego, ale i tej części regionu.

Na krajowym rynku długu piątek przyniósł zanegowanie trendów widocznych w poprzednich dniach, tj. zniżki dochodowości. W ślad za pozytywną niespodzianką w danych z rynku pracy USA nastąpiły przetasowania oczekiwań co do ruchów Fed. W efekcie zwyżką dochodowości zareagowały także polskie obligacje. W przypadku 2-latki (a wiec bardziej wrażliwej na zmiany stóp procentowych segmentu krzywej niż np. 10-latka) obserwowaliśmy wzrost rentowności o 5 pkt. baz. do 4,93%.

 

Zobacz także: Indeks WIG-Banki na rekordowych poziomach i z liderem wzrostów w roli PKO BP

Reklama

 

Rynki zagraniczne

Zgodnie z naszymi założeniami z poprzedniego raportu piątkowa sesja na rynku eurodolara zdominowana została przez publikację raportu z rynku pracy USA. Kolejne wyraźnie mocniejsze od oczekiwań dane ze Stanów Zjednoczonych skutkowały umocnieniem amerykańskiej waluty oraz zwyżką dochodowości tamtejszego długu. Wynika to z faktu, iż inwestorzy po raz kolejny w krótkim czasie ograniczyli swoje oczekiwania co do skali cięć stóp procentowych w USA w tym roku. Z tego powodu – jak wspomnieliśmy – wyraźnie wzrosła rentowność Treasuries. Tylko w piątek w przypadku 10-latki odnotowaliśmy skok o 11 pkt. baz. do 4,00%.

 

kurs zlotego pln nie przestraszyl sie sily dolara usd w tym tygodniu bedzie rownie odwazny grafika numer 1kurs zlotego pln nie przestraszyl sie sily dolara usd w tym tygodniu bedzie rownie odwazny grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama