Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) małymi kroczkami do góry. Eurodolar (EUR/USD) szuka nowych impulsów

|
selectedselectedselected

Środa przyniosła niewielkie umocnienie złotego, kurs EUR/PLN zniżkował do okolic 4,30, a USD/PLN do 4,00. Nie zmienił się natomiast kurs EUR/USD pozostając w pobliżu 1,0750.

Kurs złotego (PLN) małymi kroczkami do góry. Eurodolar (EUR/USD) szuka nowych impulsów
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Brak nowych impulsów ogranicza zmienność rynków FX w pierwszej części obecnego tygodnia, a czynniki wspierające na przełomie kwietnia i maja słabszego globalnie dolara, w krótkim terminie zostały zdyskontowane. Sprzyjało temu odreagowanie na rynkach FI, gdzie rentowności obligacji w środę szły nieco w górę, a póki co utrzymujące się ryzyko eskalacji konfliktu w Strefie Gazy nie doprowadziło do większego umocnienia USD. Warto jednak dodać, że indeks dolara (DXY) znalazł się w górnych partiach ważnej, krótkoterminowej  strefy oporów (okolice 105,5 pkt.), co nie daje już zbyt wiele miejsca na dalsze odreagowanie ubiegłotygodniowych jego spadków przy założeniu, że obecne wzrosty to tylko ruch korekcyjny. W takim otoczeniu złoty zachowywał się pozytywnie utrzymując swą siłę, a kursy głównych par z PLN w drugiej części środowych notowań skierowały się w okolice kilkudniowych minimów.

 

W czwartek majowe posiedzenie kończy RPP, rynek nie oczekuje zmiany stóp procentowych, jednak komunikat Rady warto śledzić szukając odniesienia do proponowanych przez rząd zmian regulacyjnych dotyczących generalnie cen energii o czym pisaliśmy wczoraj. Jakiekolwiek gołębie odniesienia RPP mogłyby osłabić złotego, choć nie jest to na ten moment nasz wariant bazowy. Globalnie inwestorzy będą analizować tygodniowe dane o ilości nowych zasiłków dla bezrobotnych w USA i szukać potwierdzenia ostatnich słabszych odczytów NFP. Po środzie nie widzimy sygnałów czy poważniejszych ostrzeżeń dotyczących zmiany aprecjacyjnego trendu złotego, w związku z czym ruch EUR/PLN w kierunku 4,2750-4,2850 w perspektywie najbliższych dni pozostaje naszym scenariuszem bazowym.

 

Zobacz także: Notowania euro (EUR), korony norweskiej (NOK) i leja rumuńskiego (RON). Najnowsze dane z rynku walutowego Forex (9 maja 2024)

 

Reklama

Na rynkach stopy procentowej środowa sesja przyniosła globalnie umiarkowane wzrosty rentowności obligacji skarbowych, w Polsce o ok. 2-4 pb., a na głównych parkietach zmiany zawierały się w zakresie 0/+4 pb. i były nieco mocniejsze dla papierów z Niemiec.
W naszej opinii środowe wzrosty rentowności papierów skarbowych, to techniczne odreagowanie po sporych ich spadkach (o 20-30 pb. dla papierów 10-letnich) z minionych sesji oraz skutek dotarcia do okolic średnioterminowych linii trendu wzrostowego przez dochodowości Bundów i US10YT. Pisaliśmy o tym w ostatnich wydaniach Dziennika. W otoczeniu nie było czynników, które mogłyby ostatnie trendy podtrzymać, a rynki główne na dokonaną w środę pierwszą od 2016 roku obniżkę stóp procentowych w Szwecji (o 25 pb. do 3,75%) nie reagowały. Rentowności polskich SPW podążały w ślad za rynkami bazowymi, a tym samym inwestorzy nie wykazywali wiary w zmianę narracji RPP po kończącym się w czwartek posiedzeniu Rady.

 

W czwartek decyzję ws. stóp procentowych będzie podejmował BoE, rynek oczekuje ich utrzymania na poziomie 5,25%, a instrumenty pochodne wyceniają pierwsze ich obniżenie o 25 pb. na sierpniowym posiedzeniu. Na rynkach bazowych FI inwestorzy śledzić będą tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, a uwaga krajowych inwestorów skupi się na komunikacie po posiedzeniu RPP. Zakładając brak gołębiego zaskoczenia ze strony przekazu Rady (obniżki stóp procentowych NBP rynek się nie spodziewa) uważamy, że rentowności krajowych SPW będą utrzymywać silną dodatnią korelację z rynkami bazowymi, a tam kontynuacja ruchów korekcyjnych w oczekiwaniu na przyszłotygodniowe odczyty kwietniowej inflacji PPI i CPI z USA (14-15 maja) jest naszym scenariuszem bazowym.

 

Wykres dnia: Rynek na koniec 2024 roku wycenia nieco ponad jedną obniżkę stóp NBP o 25 pb., czy kończące się w dzisiaj posiedzenie RPP coś w tej kwestii zmieni?

kurs zlotego pln malymi kroczkami do gory eurodolar eurusd szuka nowych impulsow grafika numer 1kurs zlotego pln malymi kroczkami do gory eurodolar eurusd szuka nowych impulsow grafika numer 1

Reklama

Źródło: Refinitiv

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama