Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) ma szanse wspiąć się jeszcze wyżej. Dolar (USD) czeka na nowe dane z USA

|
selectedselectedselected

US: Dziś o godz. 13:30 poznamy dane o nowych zamówieniach na dobra trwałe w Stanach Zjednoczonych w lutym. Według konsensusu prognoz wzrosły one o 1,2% m/m po spadku o 6,2% m/m w styczniu. Poprzednie dane były zaniżane przez spadek zamówień na samoloty cywilne, a w marcu najpewniej czynnik ten wygasł. Niemniej zamówienia są pod negatywną presją słabszego popytu na towary, a o poprawę będzie trudno w warunkach wysokich stóp procentowych.

Kurs złotego (PLN) ma szanse wspiąć się jeszcze wyżej. Dolar (USD) czeka na nowe dane z USA
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

HU: O godz. 14:00 opublikowana zostanie decyzja Narodowego Banku Węgier dotycząca stóp proc. Według konsensusu prognoz podstawowa stopa procentowa zostanie obniżona o 75 pkt baz. do 8,25%. Bank Centralny Węgier kontynuuje łagodzenie polityki pieniężnej. Według kwotowań instrumentów finansowych główna stopa będzie kształtować się na koniec tego roku na poziomie ok. 6,25%.

US: Godz. 16:00 to czas publikacji indeksu nastrojów konsumenckich w USA wg Conference Board w marcu. Mediana oczekiwań ekonomistów indeks ma nieznacznie wzrosnąć – do 106,9 pkt z 106,7 pkt miesiąc wcześniej, co oznaczałoby stabilizowanie się nastrojów amerykańskich konsumentów.

 

Rynki na dziś

Mimo, iż na gruncie analizy technicznej złoty ma podstawy do umocnienia to jednocześnie kurs EUR/PLN wykazuje się niewielką zmiennością. Teoretycznie nie powinno to dziwić w świetle dość jałowego w istotne wydarzenia kalendarium i krótszego dla rozwiniętych rynków świątecznego tygodnia. Złoty zachowuje zatem spokój. Niewykluczone, iż źródłem niewielkiej zmienności walut regionu będzie dzisiejsze posiedzenie banku centralnego Węgier, na którym oczekuje się silnego cięcia stóp procentowych kontrastującego z nastawieniem m.in. Rady Polityki Pieniężnej. Na rynku długu wydarzeniem dnia będzie przetarg sprzedaży obligacji. Resort finansów zaoferuje obligacje o łącznej wartości 5-7 mld PLN w seriach OK0426, PS0729, WZ1129, DS1030 i DS1033.

 

Rynek krajowy

Reklama

Fakt, iż od strony kalendarium rozpoczęty tydzień nie zawiera zbyt wielu interesujących pozycji nie oznacza, że kurs EUR/PLN zdecyduje się na trend boczny. W naszej ocenie w obliczu malejącej roli czynników fundamentalnych koniec marca zdominują aspekty techniczne. Te zaś pozostają sprzyjające wycenie złotego. Okolice 4,32 stanowią bowiem silne poziomy wsparcia w trwającym od połowy stycznia trendzie zniżkowym EUR/PLN. Uważamy zatem, iż najbliższe dni przyniosą próby zejścia w okolice 4,30 z chwilowymi epizodami poniżej tego poziomu. Zakres opisywanych zmian nie jest znaczący, ale wpływ na ograniczony potencjał do ruchu będzie mieć także fakt, iż dla rynków rozwiniętych bieżący tydzień pracy jest skrócony (Wielki Piątek). Lokalnie wydarzeniem tygodnia będzie publikacja danych inflacyjnych, które mogą pokazać, że w marcu inflacja znalazła się nawet poniżej celu NBP (2,5% r/r). Znając jednak bieżącą narrację większości członków Rady Polityki Pieniężnej (optowanie za stabilizacją stóp procentowych) nie liczymy na jakiekolwiek ruchy rynkowe wynikające z przejściowego spadku inflacji w okolice celu banku centralnego. Podobnie jak ze sporu na linii rząd – prezes NBP. Postawienie A.Glapińskiego przed Trybunałem Stanu wciąż nie zyskało zgody wszystkich koalicjantów. Podsumowując, mimo kilku krajowych akcentów uważamy, iż w najbliższych dniach złoty umocni się nieznacznie i głównie dzięki wskazaniom analizy technicznej. Ryzykiem dla umocnienia walut tej części regionu pozostaje możliwość kontynuacji umocnienia dolara na międzynarodowych rynkach finansowych.

 

Zobacz także: Złoty (PLN) w najlepszej sytuacji na tle regionu. Kurs eurodolara (EUR/USD) ma nikłe szanse na wzrosty

 

Rynki zagraniczne

Mimo, iż kurs EUR/USD naruszył 200-dniową średnią ruchomą, tj. 1,0818 czym otworzył sobie przestrzeń do dalszej zniżki, to podobnie uczynił pod koniec lutego i okazało się to fałszywym technicznie sygnałem. Niewykluczone, iż analogicznie będzie i tym razem, tj. wraz z naruszeniem bariery kurs EUR/USD zacznie spadać (wbrew części sygnałów analizy technicznej). Tym bardziej, iż na gruncie fundamentalnym uważamy, iż – w krótkim okresie – potencjał do aprecjacji dolara jest nieco wyczerpany. Z kolei zaplanowane na ten – krótszy – tydzień pracy publikacje po stronie amerykańskiej niekoniecznie muszą wpływać na dolara. Wszak jesteśmy świeżo po posiedzeniu Rezerwy Federalnej, na którym poznaliśmy m.in. najnowsze prognozy makroekonomiczne. Przed nami dość interesujący tydzień. Mimo, iż oczekujemy wzrostu eurodolara, to nasza prognoza – z uwagi na wspomniane niejasne wskazania techniczne – obarczona jest większym niż zazwyczaj ryzykiem.

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama