Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoty (PLN) w najlepszej sytuacji na tle regionu. Kurs eurodolara (EUR/USD) ma nikłe szanse na wzrosty

|
selectedselectedselected

Ostatni tydzień marca złoty rozpoczął od aprecjacji względem dolara oraz euro, kurs USD/PLN spadł w okolice 3,9750, a EUR/PLN w pobliże 4,3050. Na bazowych rynkach FX kursu EUR/USD zwyżkował do 1,0840.

Złoty (PLN) w najlepszej sytuacji na tle regionu. Kurs eurodolara (EUR/USD) ma nikłe szanse na wzrosty
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poniedziałkowe umocnienie złotego było głównie efektem poprawy globalnych nastrojów względem walut z rynków EM, co wspierał nieco słabszy amerykański dolar ale również mocniejszy juan po interwencjach kontrolowanych przez państwo chińskich banków. Co ciekawe, w otoczeniu makro nie było żadnych silnych impulsów ze strony np. odczytów danych, które mogłyby ciążyć dolarowi, a globalny sentyment na rynkach finansowych nie był w poniedziałek dla walut EM zbyt korzystny, gdyż główne indeksy giełdowe przeważnie zniżkowały, a rentowności obligacji skarbowych szły nieco w górę. Złotego oprócz słabszego dolara mógł wspierać także pozytywny wydźwięk piątkowego komentarza agencji Moody’s do oceny ratingowej Polski (rating został utrzymany na poziomie A2/P1 z perspektywą stabilną), w którym podkreślano stabilną sytuację gospodarczą i fiskalną naszego kraju. 

 

zloty pln w najlepszej sytuacji na tle regionu kurs eurodolara eurusd ma nikle szanse na wzrosty grafika numer 1zloty pln w najlepszej sytuacji na tle regionu kurs eurodolara eurusd ma nikle szanse na wzrosty grafika numer 1

 

Reklama

Poniedziałkowe przesunięcia zarówno par z PLN jak i głównych par walut z rynków bazowych nie spowodowały naszym zdaniem istotnych zmian w obrazie ich trendów. Kurs EUR/USD obronił techniczne wsparcie w pobliżu 1,08, jednak aby myśleć o kontynuacji rozpoczętych w połowie lutego wzrostów musiałby on wrócić wyraźnie powyżej 1,09. Natomiast w przypadku EUR/PLN coraz mocniej zarysowuje się lokalny trend boczny pomiędzy poziomami 4,2950-4,3250, a rynek w najbliższych kilku/kilkunastu dniach będzie szukał nowych impulsów do wybicia. Naszym zdaniem w takiej perspektywie dominujący wpływ czynników globalnych na waluty EM utrzyma się, a we wtorek sentyment mogą kształtować dane o nastrojach konsumentów i o zamówieniach z USA.

 

Zobacz także: Bitcoin (BTC) coraz bliżej historycznych szczytów. Rynek kryptowalut wraca do konkretnych wzrostów

 

W poniedziałek na rynkach stopy procentowej rentowności obligacji skarbowych przeważnie szły w górę, w Polsce w zakresie o ok. 5 pb. (minimalnie, o 1 pb. spadła tylko rentowność papierów 2-letnich), a na głównych parkietach w zakresie 3-6 pb., nieco mocniej dla obligacji niemieckich.

W otoczeniu makro na początku tygodnia nie było nowych, mocnych impulsów wpływających na rynkowe nastroje, a publikowane po południu dane z USA (sprzedaż nowych domów oraz Indeks Dallas Fed dla przemysłu) pomimo, że były nieco niższe od oczekiwań inwestorów, nie miały istotnego wpływu na notowania UST. Naszym zdaniem poniedziałkowe wzrosty rentowności Bundów i analogicznych pod względem tenoru UST, to raczej korekta techniczna po spadku ich rentowności o ok. 15 pb. w ubiegłym tygodniu. Polskie SPW w takim globalnym otoczeniu ponownie zachowywały się słabo, a rentowności dla wszystkich tenorów testowały w czasie sesji tegoroczne maksima. Oprócz nastrojów z rynków bazowych i znanej narracji RPP, krajowych papierom ciążyła zapewne wtorkowa aukcja regularna, na której MF zamierza sprzedać obligacje za 5-7 mld PLN, co przy słabszym popycie z minionych dwóch przetargów mogło wśród uczestników rynku budzić dodatkowe obawy.
 

Reklama

Zakładając utrzymanie ubiegłotygodniowych, pozytywnych sygnałów ze strony bazowych rynków FI podtrzymujemy tezę, iż potencjał do kontynuacji wzrostów rentowności polskich SPW zacznie się wkrótce wyczerpywać, choć do technicznych oporów dla rentowności  obligacji 5- i 10-letnich pozostało jeszcze ok. 8-15 pb. Przy ww. założeniu na krajowym rynku FI oczekujemy w perspektywie kilku/kilkunastu sesji pierwszych symptomów odwracania obecnych trendów, co wspierać będzie szybka dezinflacja, stopniowa zmiana narracji RPP oraz kwietniowe napływy środków z tytułu wykupu i odsetek od krajowych papierów.

 

Wykres dnia: Spready pomiędzy krajowymi SPW, a obligacjami z rynków bazowych wróciły do okolic górnych ograniczeń średnioterminowych trendów bocznych.

zloty pln w najlepszej sytuacji na tle regionu kurs eurodolara eurusd ma nikle szanse na wzrosty grafika numer 2zloty pln w najlepszej sytuacji na tle regionu kurs eurodolara eurusd ma nikle szanse na wzrosty grafika numer 2

Źródło: Refinitiv

Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama