Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) długo pociągnie na wypowiedzi prezesa NBP. Euro (EUR) nie ma się nawet czym bronić

|
selectedselectedselected
Kurs złotego (PLN) długo pociągnie na wypowiedzi prezesa NBP. Euro (EUR) nie ma się nawet czym bronić
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki na dziś

Dziś nie będą publikowane istotne dane makroekonomiczne, dlatego krajowy rynek finansowy może pozostawać pod wpływem piątkowej konferencji prezesa NBP, który podtrzymał jastrzębią narrację, sygnalizując stabilizację stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Przy spadających stopach procentowych w innych krajach naszego regionu, stanowi to wsparcie dla złotego. Jastrzębia narracja Rady Polityki Pieniężnej może zatem sprzyjać zejściu kursu EUR/PLN w kierunku 4,30. W piątek po zamknięciu rynku krajowego agencja Fitch i S&P potwierdziły ratingi Polski ich perspektywy, jednak biorąc pod uwagę, że decyzje te były zgodne z oczekiwaniami, nie spodziewamy się, aby miały one wpływ na nastroje rynkowe.

 

Zobacz także: Prognozy gospodarcze i dane z USA i Chin: Jak wpłyną na kurs złotego (PLN) i rentowności obligacji?

 

Rynek krajowy

Widoczna w ostatnich dniach szarża złotego i próba złamania poziomu 4,30 okazała się jedynie chwilowo skuteczna. W piątek, jeszcze podczas porannego handlu, kurs EUR/PLN chwilowo poruszał się na poziomie 4,2790 by na koniec dnia wzrosnąć do 4,3020. Mimo opisywanych zmian w skali całego tygodnia złoty i tak zanotował umocnienie w relacji do euro. Przypomnijmy, iż na początku ubiegłego tygodnia notowania oscylowały wokół 4,32 za EUR. Nie przypisujemy wskazywanym zmianom wartości złotego podłoża krajowego. Zakończone w czwartek a skomentowane w piątek przez prezesa NBP majowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie miało wpływu na wartość złotego, czy obligacji. Złoty w największym stopniu podlegał wpływom globalnego sentymentu inwestycyjnego, który pozostawał sprzyjający walutom tej cześci Europy. Wraz ze złotym na wartości zyskiwały bowiem także waluty Czech i Węgier. Koniec tygodnia na krajowym rynku długu upłynął pod znakiem niewielkich zmian. W przypadku 2-latki mowa o spadku rentowności rzedu 3 pkt. baz. do 5,38%.

 

Rynki zagraniczne

Reklama

Kurs EUR/USD konsekwentnie realizował w piątek – jak również w całym zakończonym tygodniu - scenariusz techniczny polegający na próbie sforsowania 200-dniowej średniej ruchomej, tj. 1,0795. Źródłem relatywnej stabilizacji eurodolara było ubogie kalendarium danych makroekonomicznych. Z tego powodu zmienności zabrakło także w notowaniach obligacji rynków bazowych. Dochodowość 10-latki niemieckiej ustabilizowała się na poziomie 2,50%, tj. takim samym jak w czwartek. W przypadku obligacji z długiego końca amerykańskiej krzywej rentowność w piątek zmalała o ledwie o 1 pkt. baz. do 4,48%.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama