Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs juana (CNH) mocno zyskuje po deklaracjach władz Chin

|
selectedselectedselected
Kurs juana (CNH) mocno zyskuje po deklaracjach władz Chin | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W pierwszej połowie dzisiejszej sesji na rynkach finansowych na świecie najwięcej uwagi przyciąga ważna deklaracja ze strony Chin. Władze tego kraju poinformowały bowiem o zamiarze wprowadzenia działań stymulujących lokalną gospodarkę.

Inwestorzy odebrali te informacje z optymizmem, co zostało odzwierciedlone w wycenie chińskiego juana. Notowania USD/CNH dzisiaj zniżkują do okolic 7,14, co jest okolicą lokalnego minimum sprzed nieco ponad tygodnia. Kolejna bariera dla wartości tej pary walutowej znajduje się w rejonie 7,11.

Na razie brakuje jednak szczegółów dotyczących planów stymulowania chińskiej gospodarki – więc prawdopodobnie dopiero gdy one się pojawią, to mogą w większym stopniu przyczynić się do wsparcia juana.

Natomiast w bieżącym tygodniu najważniejsze informacje i tak będą napływać ze strony innych krajów, a dokładniej ich banków centralnych. Podczas dzisiejszej sesji na głównych parach walutowych widać wyczekiwanie na jutrzejszy komunikat ze strony Fed oraz czwartkową decyzję ECB.

Dziś kurs EUR/USD porusza się w rejonie wczorajszego zamknięcia, pozostając pod pewną presją po słabych wczorajszych danych PMI ze strefy euro oraz niższego od oczekiwań dzisiejszego odczytu indeksu instytutu Ifo w Niemczech.

Reklama

 

Atmosfera niepewności wokół ruchów w Azji

Bieżący tydzień na światowych rynkach finansowych upływa pod znakiem wyczekiwania na kluczowe decyzje banków centralnych. Już jutro Fed podejmie decyzję ws. stóp procentowych i wystosuje komunikat dotyczący potencjalnych dalszych ruchów w zakresie polityki monetarnej. W czwartek analogicznych informacji inwestorzy oczekują ze strony Europejskiego Banku Centralnego.

Oba banki centralne najprawdopodobniej podniosą stopy procentowe o 25 punktów bazowych i zapowiedzą możliwość dalszych podwyżek – aczkolwiek niewykluczone, że pojawi się gołębia niespodzianka, biorąc pod uwagę niski odczyt inflacji w USA oraz słabe dane makro w strefie euro.

Najbardziej tajemniczy jest jednak Bank Japonii, który swoje komunikaty ogłosi w piątek. Szef BoJ, Kazuo Ueda, jak dotychczas nie przedstawił żadnego dominującego scenariusza dotyczącego możliwych działań banku. O ile odczyty inflacji są wyższe od celu, to i tak są relatywnie niskie na tle wielu innych krajów świata. Natomiast w obliczu wątłego wzrostu gospodarczego w Japonii, BoJ nie spieszy się z podwyżkami stóp procentowych. Jedyną kwestią, która w ostatnich tygodniach była przez bank podnoszona, była słabość japońskiego jena, z którą BoJ zadeklarował walkę.

Dokładne plany BoJ, jak również szczegóły działań chińskich władz, są na rynkach finansowych największą niewiadomą, która może istotnie wpływać na wyceny walut – zwłaszcza jeśli pojawią się ze strony państw azjatyckich jakieś nieoczekiwane ruchy.

Zobacz także: Chiński gigant technologiczny przejmuje kontrolę nad polskim producentem gier

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama