Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs funta przed ważną próbą. Czy obroni się przed euro i dolarem?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kursy walut we wtorek powinny cechować się umiarkowaną zmiennością z racji dość pustego kalendarza makroekonomicznego. W dalszym ciągu warto jednak przyglądać się notowaniom, którego sytuacji fundamentalnej i technicznej przyglądamy się w szczególności w poniższym artykule.

 

Czytaj także: Kurs funta spada. Dolar kanadyjski nie wykorzystuje swojej szansy

Rynek walutowy na koniec tygodnia może być nieco spokojniejszy niż w poprzednich dniach, ale niekoniecznie dla funta i dolara kanadyjskiego. W przypadku pierwszej z tych walut źródłem ryzyka są czynniki polityczne, a w przypadku drugiej makroekonomiczne. Dziś analizujemy przede wszystkim potencjalne.. Czytaj
Kurs funta spada. Dolar kanadyjski nie wykorzystuje swojej szansy

 

Kursy walut

We wtorkowy poranek złoty osłabia się w stosunku do głównych walut, podążając za kierunkiem obranym w poniedziałek. Więcej niż w poniedziałek płacimy dziś za dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego, ale mniej za euro i funta brytyjskiego. Kurs dolara przekroczył dziś ponownie poziom 3,7500, kurs franka zbliżył się za to do poziomu 3,7700. Za słabego funta płacimy dziś niespełna 4,8650, a za euro niecałe 4,3000.

Reklama

 

Oczekiwana zmienność kursów walut

Dane z rynku opcji wskazują, że dziś możemy spodziewać się umiarkowanej zmienności kursów walut. W dalszym ciągu z grona głównych walut wyłamuje się pod tym względem funt brytyjski, którego aktualną sytuację techniczną i fundamentalną analizujemy poniżej. Brytyjska waluta od kilku tygodni cechuje się wysoką zmiennością kursu, wynikającą przede wszystkim ze wzrostu ryzyka politycznego – w tym okresie Brexit ponownie stał się jednym z głównych tematów dla rynku, gdyż zbliżający się terminie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nakłada coraz większą presję na negocjatorów z obu stron, który wciąż nie porozumieli się w kluczowych kwestiach. We wtorek presja polityczna nadal może ciążyć na funcie, ale rynek powinien swoją uwagę skierować w stronę innych czynników. Na dziś zaplanowane są bowiem przemówienia dwóch czołowych decydentów z Banku Anglii. Wczesnym popołudniem przemawiać będzie Andy Haldane – główny ekonomista brytyjskiego banku centralnego. Jego wypowiedzi dotyczące możliwych zmian w nastawieniu polityki pieniężnej mają duże znaczenie dla rynku i wpływają na oczek kiwania względem kolejnych podwyżek stóp procentowych, a przez to również na notowania funta. Późnym popołudniem przemawiać będzie z kolei prezes banku centralnego – Mark Carney. Rynki będą czekać z niecierpliwością na jakiekolwiek sygnały ze strony tych dwóch panów, gdyż już w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie MPC (Monetary Policy Committee – odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej), podczas którego rozważana będzie kolejna podwyżka stóp procentowych.

W kalendarzu makroekonomicznym raczej nie mamy zaplanowanych istotnych wydarzeń, które mogłoby we wtorek wpłynąć na notowania innych walut. W przypadku dolara amerykańskiego pewną wagę mogą mieć wypowiedzi przedstawicieli Fed, ale trudno ocenić, czy podniosą one zmienność na parach z USD. Silniejsze ruchy, obok par z GBP, mogą jeszcze wystąpić na parach z JPY (jen japoński), czy AUD (dolar australijski). Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • GBP/JPY (funt brytyjski jen japoński) – 0,81%
  • GBP/AUD (funt brytyjski dolar australijski) – 0,79%
  • GBP/CHF (funt brytyjski frank szwajcarski) – 0,77%

Niskiej zmienności można dziś spodziewać się na parach z frankiem szwajcarskim I na niektórych parach dolarowych. Są to przede wszystkim: USD/JPY (dolar amerykański jen japoński), USD/CHF (dolar amerykański frank szwajcarski), EUR/CHF (euro frank szwajcarski) i USD/CAD (dolar amerykański dolar kanadyjski).

 

Funt na ważnych poziomach technicznych

Wspomniane już wyżej czynniki fundamentalne - przemówienia przedstawicieli Banku Anglii – mogą dziś wpływać na notowania funta i podnosić zmienność w godzinach popołudniowych. Z perspektywy technicznej warto przyjrzeć się z kolei temu jak sytuacja brytyjskiej waluty wygląda na parach z dolarem amerykańskim i euro.

Reklama

Kurs funta do dolara zniżkował przez okres prawie 2 tygodni, a dziś testuje kluczową strefę wsparcia przy poziomie 1,2925. Jak na razie widzimy odbicie notowań w górę. Obrona poziomu 1,2925 jest niezwykle ważna dla funta, gdyż oznacza utrzymanie kursu w konsolidacji. Wybicie tego poziomu dałoby techniczny sygnał sprzedaży, wynikający z formacji podwójnego szczytu. W takim scenariuszu, po zamknięciu świecy dziennej poniżej poziomu 1,2925 oczekiwalibyśmy ruchu w kierunku lokalnych dołków przy poziomie 1,2680. Po drodze warto byłoby również obserwować reakcję notowań na wsparcie przy poziomie 1,2800.

 

Kurs funta do dolara próbuje bronić ważnego wsparcia

Kurs funta do dolara próbuje bronić ważnego wsparciaKurs funta do dolara próbuje bronić ważnego wsparcia

 

Funt broni ważnych poziomów także na parze z euro. Tutaj doszło do testu ważnej strefy oporu, która rozciąga się pomiędzy poziomami 0,8855 i 0,8870. Strefę tę wyznaczaj górne ograniczenie układu overbalance, a także równość fal wewnątrz korekty prostej. Opór jak na razie wstrzymał ruch wzrostowy, wskazujący na umacnianie się euro w stosunku do funta. Dopóki notowania utrzymują się poniżej wspomnianej strefy podstawowym scenariuszem jest powrót do tendencji spadkowej, trwającej już prawie 2 miesiące.

 

Kurs euro do funta odbija się od kluczowego oporu

Reklama

Kurs euro do funta odbija się od kluczowego oporuKurs euro do funta odbija się od kluczowego oporu

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama