Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) przymknie oko na dane ekonomiczne. Czeka już na to co będzie jutro

|
selectedselectedselected
Kurs eurodolara (EUR/USD) przymknie oko na dane ekonomiczne. Czeka już na to co będzie jutro
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 10.00 GUS opublikuje szybki szacunek inflacji CPI za kwiecień. Według naszych szacunków wskaźnik CPI wzrósł w mijającym miesiącu do 2,4% r/r z 2,0% r/r w marcu. Czynnikami działającymi w kierunku wyższej inflacji będzie wzrost cen paliw oraz żywności. Zwyżka cen żywności to w głównej mierze efekt powrotu stawki VAT na podstawową żywność do 5% i to ten element koszyka inflacyjnego może być źródłem ewentualnej niespodzianki. Publikowane dane wpisują się w scenariusz, iż inflacja w marcu osiągnęła lokalny dołek i kolejne miesiące będą przynosiły jej zwyżkę. Niemniej dane te nie powinny mieć istotnego wpływu na rynkowe oczekiwania co do ścieżki stóp procentowych w tym roku.

EZ: O godz. 11:00 Eurostat przedstawi natomiast wstępne dane o inflacji HICP w strefie euro w kwietniu. Według konsensusu prognoz wskaźnik ten ma wynieść 2,4% r/r, podobnie jak przed miesiącem. W przypadku wskaźnika bazowego konsensus wskazuje na spadek do 2,8% r/r z 2,9% r/r. W obliczu opublikowanych wczoraj danych o inflacji w Niemczech, publikowane dziś dane dla strefy euro nie powinny zaskoczyć. O tej samej godzinie opublikowany zostanie wstępny szacunek wzrostu PKB w strefie euro, który powinien potwierdzić nieznaczną odbudowę wzrostu europejskiej gospodarki. Aktywność ekonomiczna w strefie euro utrzymuje się na niskim poziomie, a szacowany wzrost PKB wynosi zaledwie 0,2% r/r wobec 0,1% r/r kwartał wcześniej. To w dużej mierze efekt słabej kondycji niemieckiej gospodarki, gdzie w ujęciu r/r dynamika PKB pozostaje silnie ujemna (konsensus wynosi -0,8% r/r), choć pozytywny jest prawdopodobny powrót do dodatnich poziomów dynamiki PKB w ujęciu kw/kw po odsezonowaniu. Dane te powinny być neutralne z punktu widzenia oczekiwań co do decyzji EBC.

US: Dziś rozpoczyna się posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, natomiast decyzja ogłoszona zostanie jutro w godzinach wieczornych czasu polskiego. Spodziewane jest utrzymanie stóp procentowych na poziomie 5,25-5,50%. Uwaga inwestorów będzie skoncentrowana na retoryce komunikatu, a także konferencji przewodniczącego J.Powella, ponieważ w obliczu danych wskazujących na silniejszą uporczywość inflacji poszukiwane wskazówki co do przestrzeni możliwych cięć stóp w tym roku.

 

Rynki na dziś

Zestaw wstępnych danych o PKB i inflacji ze strefy euro może być źródłem dzisiejszej zmienności. Uważamy jednak, iż amplituda wahań np. eurodolara powinna być przytłumiona z uwagi na wyczekiwanie na jutrzejszą decyzje amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która jest nadrzędna dla rynków finansowych. Naszym zdaniem to narracja Fed będzie kluczowa dla kierunku notowań EUR/USD na początku maja. Uważamy za najbardziej prawdopodobne nasilenie jastrzębiej retoryki i podkreślenie scenariusza higher for longer dla stóp procentowych w USA. Efektem byłoby niewielkie umocnienie dolara, ale i utrzymywanie kursu EUR/PLN wokół 4,32. Dzisiejsze krajowe dane o inflacji CPI przejdą bez echa, gdyż większość członków RPP podtrzymuje scenariusz braku obniżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

Reklama

 

Zobacz także: Akcje Pekao i PKO BP wyróżniły się na warszawskim parkiecie. Chociaż raczej nie tego chciały...

 

Rynek krajowy

W krótszym tygodniu pracy dla inwestorów krajowych liczymy na względny spokój notowań złotego. Widać go było już podczas wczorajszej sesji, gdy kurs EUR/PLN oscylował wokół poziomu 4,32. Za podstawowe źródło zmienności polskiej waluty, ale i pozostałych walut tej części regionu Europy uznajemy wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (decyzja w środę). W naszej ocenie prawdopodobne jest nasilenie narracji „higher for longer” przedstawicieli Fed tj. możliwości opóźnienia startu cięć stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych z uwagi na m.in. uporczywość inflacji w USA. Z uwagi na fakt, iż przestrzeń do ograniczania rynkowych oczekiwań na stabilizację stóp procentowych Fed w tym roku jest już ograniczona, nie oczekujemy istotnej presji na wzrost kursu EUR/PLN. Naszym zdaniem notowania złotego do euro mogą przez większość tygodnia oscylować wokół poziomu 4,32. Podkreślamy jednak – w zależności od narracji prezesa J.Powella – iż w najbliższych dniach dostrzegamy ryzyko silniejszej przeceny złotego. Sprzyjać temu może m.in. aż dwudniowa nieobecność inwestorów krajowych w tym tygodniu. Bez znaczenia naszym zdaniem pozostaną natomiast dane krajowe tj. wstępny odczyt inflacji CPI i indeks PMI. Uważamy, iż będą one neutralne z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej, która w przyszłym tygodniu obradować będzie na temat stóp procentowych w Polsce.

 

Rynki zagraniczne

Wczorajsza sesja w wykonaniu kursu EUR/USD niewiele wniosła do dotychczasowego obrazu notowań. Eurodolar oscylował wokół 1,07 oczekując na nowe impulsy. Za najważniejsze wydarzenie tego tygodnia uznajemy bez wątpienia posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (decyzja w środę). Pytaniem otwartym pozostaje, czy w świetle ostatnich mocnych danych z USA rynek słusznie zwątpił w prognozę Fed z marca o cięciu stóp procentowych w tym roku o 75 pkt. baz.? Naszym zdaniem możliwe jest nasilenie jastrzębiej narracji Rezerwy Federalnej, o czym świadczą m.in. ostatnie wypowiedzi członków FOMC. W takim przypadku oczekujemy niewielkiego zwiększenia siły dolara. Warto jednak zauważyć, iż obecnie rynek szacuje tegoroczną skalę obniżek stóp procentowych w USA na około 25 pkt. baz. stąd ich całkowite zniwelowanie wymagać będzie skromnego dostosowania. W efekcie skala ruchu aprecjacji dolara w najbliższych dniach nie powinna być znacząca. Globalnie ten tydzień to także dane z rynku pracy USA, które poznamy w piątek. Mimo tradycyjnie dużej istotności odczytu non-farm payrolls obecnie nie spodziewamy się istotnych zmian eurodolara z tego powodu. Wynikać to będzie z faktu, iż publikacja nastąpi ledwie dwa dni po posiedzeniu Fed. Dodatkowo aktywność inwestorów w piątek zmniejszać może kwestia długiego weekendu w Wielkiej Brytanii. Przyszły poniedziałek jest tam bowiem dniem wolny od pracy.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama