Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) pod znakiem posiedzenia Fed. Polski złoty (PLN) może ucierpieć

|
selectedselectedselected

EZ: Dziś o godz. 11:00 Komisja Europejska opublikuje wyniki badania koniunktury w strefie euro w kwietniu. Według konsensusu prognoz podstawowy wskaźnik – indeks nastrojów w gospodarce wzrosnąć ma do 96,9 pkt z 96,3 pkt. Ocena lepszej koniunktury byłaby zgodna z innymi danymi, np. PMI i Ifo dla gospodarki niemieckiej.

Kurs eurodolara (EUR/USD) pod znakiem posiedzenia Fed. Polski złoty (PLN) może ucierpieć
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GE: O godz. 14:00 opublikowane zostaną wstępne dane o inflacji konsumenckiej w Niemczech w kwietniu. Konsensus prognoz wskazuje, że indeks CPI ma wynieść 2,3% r/r, a więc tyle samo, co w marcu. Stabilizacja inflacji w Niemczech, ale też w całej strefie euro, nie powinna zmienić oczekiwań, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu w czerwcu.

 

Rynki na dziś

Mimo, iż przed nami krótszy tydzień pracy w Polsce, to jednocześnie na rynkach zagranicznych będzie on obfitował w potencjalne impulsy. Za najważniejsze wydarzenie uznajemy bez wątpienia posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (decyzja w środę). Pytaniem otwartym pozostaje, czy w świetle ostatnich mocnych danych z USA rynek słusznie zwątpił w prognozę Fed z marca o cięciu stóp procentowych w tym roku o 75 pkt. baz.? Naszym zdaniem możliwe jest nasilenie mniej gołębiej narracji Rezerwy Federalnej, o czym świadczą m.in. ostatnie wypowiedzi członków FOMC. W takim przypadku oczekujemy niewielkiego zwiększenia siły dolara, co niekorzystnie odbić się może na walutach regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Globalnie ten tydzień to także dane z rynku pracy USA, które poznamy w piątek. Lokalnie natomiast uwagę inwestorów skupiać będzie wstępny odczyt inflacji i indeksu PMI. Podobnie jak publikowane na koniec miesiąca dane na temat podaży obligacji na maj. Póki co jednak tydzień rozpoczynamy spokojnie. Kurs EUR/PLN oscyluje wokół 4,3150 i nic nie zapowiada, by dziś – w obliczu ubogiego kalendarium poniedziałkowej sesji – wiele miało się to zmienić.

 

Zobacz także: Jakie są prognozy na kurs euro? Czy kurs euro będzie rosnąć? Prognoza walutowa dla EUR/PLN

 

Rynek krajowy

Reklama

Za nami tydzień w trakcie którego kurs EUR/PLN nieszczególnie wyróżniał się zmianami (pozostawał stabilny wokół 4,32) choć już niekoniecznie brakiem zmienności (dzienne wahania bywały podwyższone). Jak wspomnieliśmy jednak utrwaleniu w ostatnich dniach uległ trend stabilizacji wyceny złotego do euro. Na krajowym rynku długu o ile piątek przyniósł anemiczne wzrosty dochodowości tak w przekroju całego zakończonego tygodnia – zwłaszcza na długim końcu krzywej – obserwowaliśmy delikatną zniżkę rentowności. W przypadku 10-latki spadek wyniósł 5 pkt. baz. do 5,77%, co przy stabilnych w całym tygodniu notowaniach 2-latki nieznacznie wystromiło krzywą dochodowości.

 

Rynki zagraniczne

Notowania eurodolara w minionym tygodniu podporządkowane były przede wszystkim publikacjom ze Stanów Zjednoczonych. Finalnie odczyty m.in. tempa PKB i inflacji PCE w pierwszym kwartale poza przejściową podwyższoną zmiennością nie skutkowały głębszymi zmianami. Ostatecznie w całym omawianym tygodniu kurs EUR/USD zanotował niewielki wzrost powracając powyżej poziomu 1,07 tj. do 2-tygodniowego maksimum. Na rynku obligacji bazowych piątkowe spadki dochodowości sprawiły, że zanegowaniu uległy wzrosty rentowności widoczne w pozostałych dniach i na koniec tygodnia dochodowość 10-latki niemieckiej i amerykańskiej była niemal równa początku poniedziałkowej sesji. W przypadku Treasuries był to poziom 4,65%. Dla Bunda mowa o rentowności 2,56%.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama