Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EURUSD) – po ubiegłotygodniowych niezwykle intensywnych spadkach – wszedł w fazę marazmu i konsolidacji

|
selectedselectedselected
Kurs eurodolara (EURUSD) – po ubiegłotygodniowych niezwykle intensywnych spadkach – wszedł w fazę marazmu i konsolidacji | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś o godz. 10:00 przedstawione zostaną wstępne wyliczenia indeksów PMI dla strefy euro w czerwcu. Według konsensusu prognoz wskaźnik dla usług wzrósł do 57,4 pkt z 55,2 pkt, a realizacja tych oczekiwań oznaczałaby przyspieszenie poprawy w tym sektorze wraz z łagodzeniem obostrzeń. Mediana prognoz dla przemysłu wynosi natomiast 62,3 pkt, co oznacza niewielki spadek względem maja, gdy odnotowano 63,1 pkt. Uwarunkowania popytowe koniunktury w przemyśle pozostają bardzo dobre, a szybsze ożywienie hamowane jest przez zatory w łańcuchach dostaw.

§  CZ: 

Dziś poznamy decyzję Narodowego Banku Czeskiego dotyczącą polityki pieniężnej. Według konsensusu czerwcowe posiedzenie przyniesie podniesienie głównej stopy procentowej o 0,25 pkt proc. z 0,25% do 0,50%. Na zacieśnienie polityki pieniężnej w Czechach wskazywały niedawne wypowiedzi przedstawicieli tamtejszego banku centralnego.

Wydarzenia i komentarze

§  PL: 

Sprzedaż detaliczna towarów wzrosła w maju o 13,9% r/r, po wzroście o 21,1% r/r w kwietniu. Za spowolnienie wzrostu r/r odpowiada mniej korzystny efekt bazy odniesienia z ub. roku. Natomiast miesięczna dynamika po korekcie sezonowej wyniosła 12,2% m/m wobec -6,8% m/m w kwietniu, potwierdzając dynamiczne ożywienie w handlu detalicznym wraz z odmrożeniem galerii handlowych. Ze względu na jeszcze mniej korzystny efekt bazy statystycznej dynamika r/r sprzedaży detalicznej dalej obniży się w czerwcu. Dane te wspierają naszą prognozę wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych (obejmuje ona nie tylko towary, ale też usługi), wynoszącą dla 2Q br. 14,0% r/r. Oznacza to, że spożycie indywidualne najprawdopodobniej odrobi straty wywołane pandemią do końca 2Q br.

§  PL:

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w maju o 4,7% r/r wobec spadku o 4,2% r/r w kwietniu. Poprawa rocznej dynamiki produkcji budowlanej to częściowo efekt niskiej bazy odniesienia z roku ubiegłego. Niemniej dane po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, które wskazały na wzrost produkcji o 3,9% względem kwietnia potwierdzają odbudowę kondycji sektora po słabym początku roku. Jest to też trzeci z rzędu miesiąc dynamicznego wzrostu produkcji budowlano-montażowej względem miesiąca poprzedniego. Perspektywy budownictwa poprawiły się w ostatnich miesiącach i wpisują się w obraz odradzania aktywności inwestycyjnej.

§  HU: 

Narodowy Bank Węgier podniósł główną stopę procentową do 0,9% z 0,6%, a więc nieco więcej niż wskazywał konsensus rynkowy (podwyżka o 0,25 pkt proc.). Skala podwyżki oznacza, że podstawowa stopa powróciła do poziomu sprzed pandemii. Pozostałe stopy procentowe nie uległy zmianie, w szczególności depozytowa stopa overnight pozostała na poziomie -0,05%. Bank centralny na Węgrzech jako pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczął zacieśnianie polityki pieniężnej od wybuchu pandemii. W komunikacie po posiedzeniu napisano, że „w ocenie Rady MNB uzasadnione jest uruchomienie cyklu podwyżek stóp procentowych, aby zapewnić stabilność cen, zapobiec trwałym skutkom zagrożeń dla perspektyw inflacji oraz zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne." Obecnie oczekiwania rynkowe wskazują, na wzrost stopy bazowej do końca tego roku o 0,50-0,60 pkt proc., co najprawdopodobniej nie będzie oznaczało końca komunikowanego cyklu zacieśniania warunków monetarnych na Węgrzech.

Rynki na dziś

Reklama

Po wczorajszej podwyżce stóp procentowych na Węgrzech dziś na podobny ruch zdecydują się prawdopodobnie Czechy. Mimo, iż oznacza to odmienne podejście do polityki pieniężnej pomiędzy Polską a wspomnianymi państwami regionu to liczymy na niewielkie aprecjację także i złotego na zasadzie transakcji koszykowej oraz wzmocnieniu oczekiwań na analogiczne ruchy w przyszłości ze strony krajowej Rady Polityki Pieniężnej. Dziś liczymy także na nieco więcej zmienności na rynku eurodolara. Dobrym argumentem ku temu będą publikacje wstępnych indeksów PMI w usługach i przemyśle dla strefy euro i USA.

Rynek krajowy

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami we wtorek złoty pozostawał niewrażliwy na zestaw danych z krajowej gospodarki (sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa) natomiast zmiany wyceny polskiej waluty wywołała decyzja banku centralnego Węgier. MNB silniejszym od oczekiwań ruchem zdecydował o uruchomieniu cyklu podwyżek stóp procentowych „aby zapewnić stabilność cen, zapobiec trwałym skutkom zagrożeń dla perspektyw inflacji oraz zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne.”

W rezultacie silnie na wartości zyskał węgierski forint,

ale pośrednio – na co wskazywaliśmy - aprecjacja towarzyszyła także polskiemu złotemu. Liczymy bowiem, iż fakt rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych w regionie (dziś na podobny krok zdecydują się prawdopodobnie także Czechy) sprawi, że niewielkiemu nasileniu ulegną także rynkowe oczekiwania co do Polski. Na krajowym rynku długu wtorek przyniósł wyraźny wzrost dochodowości długiego końca krzywej, który sięgnął aż 8 bps i poziomu 1,83%. O ile wczoraj doszło także do zwyżki obligacji rynków bazowych, to jednak w skali, która nie uzasadniała aż tak silnego ruchu polskiej 10-latki. Przeceną notowania krajowego długu zareagowały natomiast na informację, iż Ministerstwo Finansów na jutrzejszym przetargu zamiany sprzeda papiery OK0423, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432, a odkupi –mało rozbudowany zestaw - serii PS0721, DS1021 i PS0422.

Rynki zagraniczne

EURUSD: Wzrostowa korekta techniczna, którą uzasadniała siła ruchu spadkowego, niespecjalnie chce się zrealizować. W rezultacie kurs EUR/USD fluktuuje wokół poziomu 1,19 z zachowaniem niewielkiej zmienności. Ograniczonym ruchom sprzyja ponadto ubogie kalendarium istotnych danych (to zmieni się dopiero dzisiaj wraz z publikacjami wstępnych indeksów PMI). W fazę trendu bocznego weszły także notowania pary EUR/CHF, które wróciły na lubiane przez siebie w poprzednim miesiącu terytoria tj. okolice bariery 1,0950. Wtorek na rynkach długu to dalsza zwyżka dochodowości obligacji bazowych. Bund i 10-latka USA solidarnie zwyżkowały o 2 bps odpowiednio do poziomu -0,16% i 1,49%, co w naszej mierze najpewniej ma uwarunkowanie we wskazaniach technicznych aniżeli stricte fundamentalnych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

euro do dolara kurs euro do dolara notowania euro do dolara kurs euro do dolara australijskiego kurs euro do dolara amerykańskiego notowania kursu euro do dolara ile euro za dolara wykres kursu euro do dolara prognoza dolara i euro kurs dolara i euro dolara kurs dolara do euro kurs euro i dolara kurs dolara do euro kalkulator cena euro do dolara kurs euro do dolara wykres euro do dolara kurs notowania euro i dolara stosunek dolara do euro przelicznik dolara do euro euro do dolara wykres kurs dolara do euro nbp przelicznik euro do dolara euro do dolara przelicznik stosunek euro do dolara kurs dolara nowozelandzkiego do euro kurs euro do dolara nbp historyczny kurs euro do dolara kurs dolara w stosunku do euro wykres euro do dolara kursy euro do dolara kurs dolara amerykańskiego do euro kurs dolara do euro wykres kurs wymiany euro do dolara zmiany kursu euro do dolara kurs euro do dolara w niemczech kurs euro do dolara kanadyjskiego kurs euro do dolara archiwum kurs walut euro do dolara kurs euro do dolara kalkulator jak obliczyć kurs euro do dolara prognozy euro do dolara euro do dolara prognozy kurs euro do dolara usa waluta euro do dolara aktualny kurs euro do dolara amerykańskiego kurs euro do dolara prognozy przelicznik walut euro do dolara kurs euro do dolara forex stosunek euro do dolara wykres relacja euro do dolara jak przeliczyć kurs euro do dolara euro do dolara kalkulator kur euro do dolara kursy walut euro do dolara przelicz euro do dolara średni kurs euro do dolara nbp kurs euro do dolara w usa kurs dolara do euro w grecji kurs dolara do euro przelicznik kurs dolara do euro w niemczech analiza kursu euro i dolara notowania dolara i euro kurs dolara usd do euro dolara do euro jaki kurs dolara do euro przelicznik dolara kanadyjskiego na euro euro kurs do dolara nbp kurs dolara do euro kurs dolara do euro w polsce kurs dolara do kursu euro kurs dolara euro dolara euro wymiana dolara na eurokurs dolara i euro w kantorach euro dolara kurs dolara na euro kurs euro na dolara cena dolara i euro euro na dolara przelicznik dolara na euro zamiana dolara na euro kurs dolara a euro dolara na euro kurs dolara wzgledem euro euro względem dolara kurs dolara wobec euro kurs dolara w euro przelicznik z dolara na euro kurs euro i dolara wykres kurs euro dolara i funta euro dolara przyczyna spadku kurs dolara euro funta zamiana euro na dolara cena euro dolara przelicznik euro na dolara kurs dolara i euro w polsce prognozy kursu dolara i euro przeliczenie z dolara na euro kurs dolara i euro prognoza dlaczego euro jest droższe od dolara prognozy dla dolara i euro prognoza dla euro i dolara kurs euro względem dolara kurs wymiany euro na dolara usa cena dolara w eurokurs euro dolara w kantorach aktualne notowania euro i dolara amerykańskiego kurs wymiany dolara na euro kurs euro i dolara w turcji kursy dolara i euro kurs euro i dolara nbp urs euro w stosunku do dolara aktualna cena dolara i euro kurs dolara i euro kupno z euro na dolara z dolara na euro przewalutowanie dolara na euro porównanie euro i dolara prognoza kursu dolara i euro znaczek dolara i euro kurs dolara kurs euro wymiana dolara na euro w grecji wykres dolara do euro polska: prognoza dolara i euro kurs euro dolara na żywo kurs euro kurs dolara kurs euro funta dolara prognoza dla dolara i euro ceny dolara i euro wymiana euro na dolara wymiana euro na dolara us aktualny kurs dolara i euro cena dolara do euro cena dolara euro kurs dolara vs euro przeliczenie dolara na euro kurs dolara i euro dzisiaj stosunek wymienny euro i dolara wymiana dolara na euro warszawa cena euro i dolara euro za dolara euro w stosunku do dolara kurs dolara i euro nbp kursy walut euro i dolara kur dolara do euro kursy euro i dolara znak dolara euro o ile procent wyższy był kurs euro od kursu dolara kurs dolara australijskiego do euro aktualne ceny dolara i euro kurs dolara i kurs euro kurs dolara singapurskiego do euro aktualny kurs euro i dolarakurs euro i dolara w kantorach kurs euro i dolara do liry tureckiej relacja dolara do euro jak przeliczyć dolara na euro sprzedaz dolara na euro aktualny kurs dolara do euro dzisiejszy kurs euro i dolara upadek euro i dolara kurs dolara i euro w egipcie w tabeli podano średni kurs dolara i euro
Reklama
Reklama