Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro pod presją działań EBC. Banki centralne wpływają na kursy walut, a złoty mocno traci

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartek powinien być niezwykle ciekawym dniem na rynku walutowym. Ze szczególną uwagą będziemy obserwować zachowanie kursu euro, ze względu na dzisiejszą decyzję EBC w sprawie stóp procentowych (przeczytasz o niej w TYM ARTYKULE).

 

Kursy walut

W czwartek kurs złotego jest jak na razie względnie stabilny, choć po godzinie 8:00 widać było nieco większe wahania. Polska waluta wczoraj kontynuowała tendencję spadkową i wyraźnie osłabiła się względem głównych walut. Dolar amerykański podrożał o około 4 grosze i dziś jego kurs kształtuje się w okolicy 3,785. Kurs euro podskoczył o 2 grosze w górę i obecnie przekracza poziom 4,3150. 2 grosze więcej płacimy także za funta, którego kurs wynosi 4,8850, a o 3 grosze, do poziomu 3,7950, podrożał frank szwajcarski. Dziś warto będzie się przyglądać przede wszystkim zachowaniu złotego w stosunku do euro. Walutę wspólnoty czeka bowiem ważny dzień i jej kurs może się dziś mocno wahać.

 

Reklama

Czytaj również: Kurs euro i złotego w dół po rozczarowujących danych z Niemiec. Co z funtem i dolarem kanadyjskim?

 

Oczekiwana zmienność kursów walut

Dane z rynku opcji wskazują nam, że zmienność kursów walut może być dziś umiarkowanie wysoka. Walutą, w której przypadku mogą wystąpić najsilniejsze wahania kursu powinno być dziś euro. Przed południem waluta wspólnoty może reagować na dane o nastrojach biznesowych w niemieckiej gospodarce. Warto odnotować, że w środę rozczarowujące dane z Niemiec (indeksy PMI dla usług i przemysłu) wywołały osłabienie euro. Kluczowy powinien okazać się jednak okres popołudniowy. O godzinie 13:45 poznamy najnowszą decyzję Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki pieniężnej. Później, o 14:30, rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem prezesa banku – Mario Draghiego. To właśnie ten okres może wiązać się z najsilniejszymi ruchami na parach z euro.

Drugą walutą, której kurs może się dziś silnie wahać jest funt brytyjski. Podobnie jak wczoraj, kalendarz makroekonomiczny dla tej waluty jest dziś pusty, ale funt wciąż pozostaje pod presją czynników politycznych i może reagować na wszelkie informacje związane z negocjacjami pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Obok euro i funta warto będzie dziś zwrócić uwagę także na jena japońskiego, oraz waluty z Antypodów – dolara australijskiego i dolara nowozelandzkiego. Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • EUR/JPY (euro jen japoński) – 0,93%
  • GBP/JPY (funt brytyjski jen japoński) – 0,92%
  • EUR/USD (euro dolar amerykański) – 0,84%

Najsłabszych ruchów kursowych można spodziewać się dziś na parach z frankiem szwajcarskim i na niektórych parach z dolarem amerykańskim. Mowa przede wszystkim o: USD/CAD (dolar amerykański dolar kanadyjski), USD/CHF (dolar amerykański frank szwajcarski), EUR/CHF (euro frank szwajcarski) i USD/JPY (dolar amerykański jen japoński).

Reklama

 

Banki centralne wpływają na kursy walut

W środę decyzję w sprawie polityki pieniężnej podejmował Bank Kanady, natomiast dziś rynek walutowy będzie czekał na decyzje EBC. Przyjrzymy się zatem aktualnej sytuacji na parze EUR/CAD.

Bank Kanady, zgodnie z oczekiwaniami, dokonał wczoraj trzeciej w tym roku i piątek w prowadzonym obecnie cyklu podwyżki stóp procentowych. Poziom benchmarkowej stopy banku centralnego to obecnie 1,75% - jest to najwyższy poziom od dekady. Po opublikowaniu decyzji dolar kanadyjski wyraźnie umacniał się. W przypadku pary EUR/CAD obserwowaliśmy ruch w dół o około 70 pipsów. Podobny ruch obserwowaliśmy również podczas późniejszej konferencji prasowej z udziałem Stephena Poloza. Sama decyzja o podwyżce stóp nie była dla rynków kluczowym czynnikiem, gdyż była już prawie w pełni zdyskontowana w kursie Kanadyjczyka. Istotna okazała się za to jastrzębia retoryka decydentów, którzy zapowiedzieli kolejne podwyżki. Swoją postawę argumentowali m.in. osiągnięciem porozumienia w sprawie umowy handlowej pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem, a także tym, że gospodarstwa domowe wydają się dobrze dostosowywać do rosnącego kosztu pieniądza.

 

Czy dziś również możemy spodziewać się podobnych reakcji na parze EUR/CAD. Z pewnością możemy liczyć na podwyższoną zmienność. Sytuacja EBC jest jednak inna od tej w jakiej znajduje się Bank Kanady. Europejski Bank Centralny jeszcze nie rozpoczął cyklu podwyżek stóp procentowych i powoli wychodzi obecnie z programu QE. Rynki nie spodziewają się, by październikowe posiedzenie Rady Prezesów wiązało się z jakąkolwiek przełomową decyzją, czy zmianą planów, które obecnie zakładają wygaszenie programu QE do końca roku i możliwość rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych na jesień przyszłego roku. Istnieją pewne obawy co o to, że retoryka decydentów będzie dziś fołębia w związku z pogorszeniem się perspektyw gospodarczych. Sama publikacja decyzji EBC, zaplanowana na 13:45, nie powinna przynieść nam silnych ruchów na parach z euro, chyba, że decydenci zaskoczą jakąś zmianą w polityce Forward Guidence. Silnych wahań kursu euro można spodziewać się za to podczas konferencji prasowej z udziałem Mario Draghiego. Szef EBC będzie odpowiadał wtedy na pytania dziennikarzy. Wśród nich pojawią się zapewne takie, które dotyczyć będą planów EBC w kwestii stóp procentowych, co z perspektywy euro jest niezwykle istotną kwestią.

Reklama

 

Przed ogłoszeniem decyzji EBC Kurs EUR/CAD nieco odbija w górę po tym jak wczorajsza decyzja BoC sprawiła, że zrealizowany został pełny zakres ruchu, wynikający z formacji podwójnego szczytu. Do ogłoszenia decyzji kurs EUR/CAD powinien utrzymać się pomiędzy wsparciem 1,4770 a oporem 1,4930. Istnieje spora szansa na to, że któryś z tych poziomów zostanie wybity podczas konferencji prasowej szefa EBC. Jeśli później notowania nie powrócą w obszar 1,4770-1,4930 to wybicie będzie dla nas potencjalnym sygnałem przyszłego kierunku ruchu.

 

Kurs euro do dolara kanadyjskiego w konsolidacji

Kurs euro do dolara kanadyjskiego w konsolidacjiKurs euro do dolara kanadyjskiego w konsolidacji

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama