Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro (EUR) pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

|
selectedselectedselected

Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego spowodował zamieszanie w lokalnej polityce. Wzrost siły prawicy, który spowodował, że francuski parlament został rozwiązany, tworzą niepewną podstawę pod przyszły kierunek rządów w Europie.

Komentarz walutowy: Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inwestorom taki obraz rynku wyraźnie się nie spodobał. Euro traci w stosunku dolara i notowane jest na najniższych poziomach od blisko miesiąca. Ruch ten odbija się również na polskim złotym. Za dolara amerykańskiego płacimy już obecnie 4,01 zł.

 

Po wyborach do Europarlamentu rozkład sił politycznych Unii nieznacznie przesuwa się w prawo. Emmanuel Macron rozwiązał parlament i wezwie do przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych 20 czerwca. Wygląda na to, że francuska partia Rassemblement National Marine Le Pen zajęła pierwsze miejsce z 33% głosów, miażdżąc centrowy sojusz prezydenta Emmanuela Macrona, któremu udało się zdobyć tylko 15% głosów. To jednak nie wszystko, ponieważ w innych krajach wspólnoty mogliśmy zobaczyć podobny kierunek rozkładu głosów. W Niemczech drugie miejsce zajęła Alternatywa dla Niemiec, co stawia niezbyt pewne karty na przyszłość dla władzy Olafa Scholza, zwłaszcza, że już w 2025 roku będą miały miejsce wybory do Bundestagu. Obserwowany w ostatnich czasach rozgłos premier Włoch, Giorgii Meloni również zyskał na sile. 

 

Reklama

Ryzyko zmian politycznych w Europie bezpośrednio wpływa na rynki. Globalny kapitał przyzwyczajony do przewidywalności kierunku rządów na Starym Kontynencie musi teraz jeszcze raz ocenić, w jaki sposób alokować swój kapitał w jak najbardziej optymalny sposób. Brak pewności tworzy więc w krótkim terminie presję spadkową na europejskich rynkach. Oprócz samego euro oraz innych walut wspólnoty, gorzej radzą sobie również lokalne rynki kapitałowe. Niemiecki indeks giełdowy DAX traci obecnie 0,6%, francuski CAC40 zniżkuje o 1,6%, a polski WIG20 o 0,4%. 

 

W tym tygodniu oprócz samej polityki uwaga rynków zwróci się w kierunku banków centralnych, ponieważ Fed i Bank Japonii ogłoszą swoje najnowsze decyzje w sprawie stóp procentowych. Kluczowym pytaniem, które rynek chce poznać, jest to, czy stopy procentowe są wystarczająco restrykcyjne w przypadku FED, zwłaszcza w obliczu znacznie silniejszego niż oczekiwano raportu o zatrudnieniu w maju. Fed opublikuje również swoje najnowsze prognozy gospodarcze, a także najnowszy Dot Plot na posiedzeniu w tym tygodniu. Obie te informacje będą uważnie obserwowane. Prognozy gospodarcze prawdopodobnie zrewidują w górę zarówno prognozę inflacji, jak i prognozę stopy bezrobocia. W tej materii duże znaczenie może mieć sam odczyt CPI, który poznamy na kilka godzin przed wcześniej wspomnianą decyzją FOMC.

 

Zobacz także: Lawina chwilówek w Polsce. Kto spłaci nową falę długów Polaków?

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama