Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro (EUR) drgnął do góry. Złoty (PLN) jednak szybko sprowadził go do wcześniejszego poziomu

|
selectedselectedselected

EZ: Dziś o godz. 11:00 poznamy finalne dane o inflacji HICP w strefie euro w lutym. Według wstępnych danych obniżyła się ona do 2,6% r/r z 2,8% r/r w styczniu. Wskaźnik HICP stopniowo obniża się, jednak dynamika cen usług jest bardziej uporczywa. EBC rozpocznie obniżanie stóp proc. w strefie euro najwcześniej w czerwcu.

Kurs euro (EUR) drgnął do góry. Złoty (PLN) jednak szybko sprowadził go do wcześniejszego poziomu
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: O godz. 14:00 poznamy dane o inflacji bazowej w styczniu i w lutym. Szacunki będą uwzględniać nowe wagi w koszyku konsumenckim. NBP przedstawia 4 miary inflacji bazowej, aczkolwiek najczęściej analizowaną jest indeks CPI po wyłączeniu cen żywności i energii. Szacujemy, że ten wskaźnik inflacji bazowej wyniósł w styczniu 5,9% r/r, a w lutym 5,1% r/r. Perspektywa powrotu inflacji bazowej do celu jest odległa.

 

Rynki na dziś

Przed nami niezwykle intensywny tydzień skupiony wokół posiedzeń banków centralnych (m.in. Japonii, Szwajcarii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Czech), w szczególności amerykańskiej Rezerwy Federalnej. O ile w przypadku Fed konsensus zakłada stabilizację stóp procentowych, to naszym zdaniem najciekawsze okażą się prognozy makro oraz wykres oczekiwanej ścieżki stóp proc. (tzw. dot-plot). Jednocześnie nie zabraknie także istotnych danych makroekonomicznych, spośród których wstępne odczyty indeksów PMI jawią się jako najciekawsze. Liczymy na podbicie rynkowej zmienności. Kanałem rynków bazowych reagować na wspomniane wydarzenia będą także polskie aktywa. Szczególnie interesująco zapowiada się tydzień na rynku EUR/PLN, który powrócił powyżej poziomu 4,30 i mimo dość rozbudowanych publikacji krajowych w najbliższych dniach to w wydarzeniach globalnych upatrywać będzie argumentów za zmiennością.

 

Zobacz także: Kurs euro EUR i dolara amerykańskiego USD w poniedziałek rano, 18 marca. Co nowego na rynku?

 

Rynek krajowy

Reklama

Zgodnie z naszymi przypuszczeniami piątkowa sesja przebiegała pod znakiem próby wybicia powyżej poziomu 4,30 za EUR. Finalnie ruch ponad wspomnianą barierę okazał się być krótkotrwały. Z perspektywy zakończonego tygodnia złoty osłabił się, lecz jedynie nieznacznie. Kurs EUR/PLN zwyżkował o nieco ponad dwa grosze wspisując się w nastrój stabilizacji widoczny w całym miesiącu. Koniec tygodnia na krajowym rynku długu upłynął pod znakiem korekty w trendzie obowiązującym w dniach wcześniejszych. Mianowicie w piątek dochodowość obligacji, przede wszystykim krótkoterminowych, zniżkowała. W przypadku 2-latki odnotowaliśmy spadek rentowności o 10 pkt. baz. do 5,11%. Była to głównie reakcja na niższą od oczekiwań krajową inflację CPI w lutym. Fakt, iż to kanał perspektyw polityki pieniężnej – bliżyszy wycenie 2-latek niż 10-latek – decydował o tym, że długi koniec krzywej był zdecydowanie bardziej stabilny. Wpływu na wycenę skarbowych papierów wartościowych nie miała natomiast informacja Ministerstwa Finansów, iż na przetargu zamiany (wtorek) sprzeda OK0426, WS0729, WZ1129, DS1030 i DS1033 odkupi: PS0424, WZ0524, OK0724 i PS1024. Było to rozwinięcie miesięcznego planu podaży opublikowanego z końcem lutego.

 

Rynki zagraniczne

Eurodolar wykazywał w piątek niewielką aktywność. Kurs EUR/USD konsolidował się wokół poziomu 1,0880. Niewielkie zmiany obserwowane były także na innych głównych parach walutowych świata. Dobrym przykładem były tu także notowania na przykład pary EUR/CHF. Spokojem emanowały ponadto notowania obligacji na rynkach bazowych. Nastrój wyczekiwania na wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (środa) w połączniu z ubogim kalendarium danych makroekonomicznych minionej sesji zadecydował o marazmie Bunda, czy amerykańskiej 10-latki Stanów Zjednoczonych. Rentowność wspomnianych papierów wyniosła na koniec ubiegłego tygodnia odpowiednio 2,44% i 4,31%.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama