Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie prognozy dla kursu EUR/PLN

Czy eurodolar wciąż będzie spadał? Co dalej ze złotym? Odpowiadają nam m.in. Daniel Kostecki (CMC Markets) czy Łukasz Zembik (TMS Oanda).

  • Agresywny Fed jest już w cenie USD.
  • EUR jest dość silnie wyprzedane.
  • Złoty może się umacniać, a wydatnie pomogłoby mu odblokowanie środków z KPO.

 

Ostatnie miesiące na forex upłynęły pod znakiem słabości USD. Jednakże luty przyniósł odrodzenie się siły Greenbacka. Jak długo to potrwa? Zapytaliśmy znanych polskich analityków o prognozy dla głównych par walutowych i złotego.

 

EUR/USD

Reklama

Sobiesław Kozłowski (Noble Securities): „EUR/USD 1,075. Agresywny Fed jest w cenach, natomiast EUR jest silnie wyprzedane, co w krótkim terminie sprzyja zniesieniu części osłabienia z ostatnich tygodni.”

Daniel Kostecki (CMC Markets): "EUR/USD - 1,0750. Presja inflacyjna w strefie euro zdaje się być większa, niż w Stanach Zjednoczonych. Może to spowodować, że oprocentowanie euro wzrośnie bardziej w najbliższym czasie, niż oprocentowanie dolara, co może sprzyjać notowaniom kursu EUR/USD.”

Piotr Langner (WealthSeed): „EUR/USD – 1.06 do 1.05. Możliwy jest dalszy powolny spadek tej pary walutowej w związku z korektą cen akcji i obligacji. Wyższa ścieżka podwyżek stóp w Europie może powstrzymywać spadek pary.” 

Łukasz Zembik (analityk TMS Oanda): „W lutym otrzymaliśmy potwierdzenie, że inflacja w USA utrzyma się na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Sugeruje to wyhamowanie spadku dynamiki wzrostu cen konsumenckich i producenckich. Dodatkowo, ostatni raport wydatków Amerykanów wskazał, że ulubiona miara inflacji Fed również utrzymuje się na wysokim poziomie. Dolar był silny przez cały miniony miesiąc. W marcu Fed na pewno podniesie stopy procentowe o 25 pb i takiego samego kroku dokona w maju oraz czerwcu. Rynek to już w pełni wycenił. Dalsza aprecjacja USD, moim zdaniem, jest ograniczona. Widać, że EUR/USD ma problemy z przełamaniem poziomu 1,05. Zakładam, że w marcu zobaczymy umiarkowany wzrost w okolice 1,07-1,08 po wcześniejszym przetestowaniu poziomu 1,05-1,0450.”

Analitycy XTB: „EURUSD - (UP). Eurodolar ma za sobą dosyć dużą falę spadków i najprawdopodobniej będzie ona kontynuowana w umiarkowanym wymiarze do decyzji Fed. Później jednak jest szansa na odreagowanie, dlatego na koniec marca jest szansa na wyższe poziomy na EURUSD, najprawdopodobniej w zakresie 1,08-1,09.”

Zobacz również: Prognozy dla cen złota, ropy i gazu – zobacz co najlepsi polscy analitycy mówią o przyszłości surowców

Reklama

 

Notowania EUR/USD 

Źródło: TradingView

 

EUR/PLN

Michał Krajczewski (BM BNP Paribas): „EUR/PLN - trend boczny. Po tym, jak kurs EUR/PLN wybił się, a następnie powrócił do 4,70 w lutym, nie oczekujemy większej zmienności w marcowych notowaniach.”

Daniel Kostecki (CMC Markets): „EURPLN – 4,67. Prognoza wynika z kursu krzyżowego między EUR/USD i USD/PLN.”

Reklama

Łukasz Zembik (analityk TMS Oanda): „Oczekuję silniejszego złotego w relacji do euro. Po silniejszej deprecjacji w I połowie lutego, II część minionego miesiąca była lepsza dla PLN. Zakładam kontynuację tej tendencji i powrotu poniżej poziomu 4,70.”

Analitycy XTB: „EURPLN - (SHORT). Złoty wyraźnie odzyskał skrzydła. CZK czy HUF pokazywały, że złoty jest zbyt silnie wyprzedany. Niemniej, spadki nie powinny być zbyt duże, najprawdopodobniej czeka nas konsolidacja blisko 4,68-4,69.”

Zobacz również: Prognozy dla bitcoina – zobacz gdzie może zawędrować cena najważniejszej kryptowaluty

 

 

Notowania EUR/PLN 

Źródło: TradingView

Reklama

 

USD/PLN

Daniel Kostecki (CMC Markets): „USDPLN – 4,35. Ta prognoza wynika z ewentualnego wzrostu kursu EUR/USD”.

Łukasz Zembik (analityk TMS Oanda): „Złoty osłabił się w lutym w relacji do USD. Główną przyczyną były pozytywne dane makro z gospodarki USA (NFP, sprzedaż detaliczna, mniejsze niż oczekiwane spadki inflacji CPI oraz PPI). Rynek musiał dostosować swoją wycenę przyszłej ścieżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej. Dane z polskiej gospodarki są relatywnie dobre na tle innych krajów Europejskich. Przed nami jednak recesja konsumencka i mocniejsze spowolnienie gospodarcze. Polska prawdopodobnie jednak uniknie recesji. Jeśli nie dojdzie do wybuchu awersji do ryzyka na skutek eskalacji wojny, złoty powinien skorygować ostatni ruch deprecjacyjny.  Oczekuję spadku pary USD/PLN w okolice 4,40-4,37.”

Analitycy XTB: „USDPLN - (SHORT). USDPLN znajduje się bardzo blisko ostatnich lokalnych szczytów, ale od kilku tygodni nie może rozpocząć nowej fali wzrostowej, co może świadczyć o wyczerpaniu się siły dolara względem złotego. Złotemu najmocniej pomogłoby odblokowanie środków z KPO, o czym ponownie zaczął mówić rząd. W takim przypadku spadki do 4,30 byłyby bardzo prawdopodobne. Bez tego koniec marca może przynieść poziomu bliższe 4,36.”

Zobacz również: Kursy walut: ta waluta totalnie zaskakuje

 

Reklama

 

Notowania USD/PLN 

Źródło: TradingView

 

CHF/PLN

Łukasz Zembik (analityk TMS Oanda): „CHF/PLN – zakładam zejście notowań do poziomu 4,70-4,69.”

Analitycy XTB: CHFPLN - (SHORT). Możliwe spadki na dolarze na koniec miesiąca mogą doprowadzić do odwrócenia się popytu na franka w najbliższym czasie. Spadki jednak nie powinny być duże na parze frank do złotego. Najprawdopodobniej czeka nas powrót do konsolidacji, która miała miejsce od listopada. Tu spadki najprawdopodobniej do poziomu 4,70.”

Zobacz również: Prognozy giełdowe – znani analitycy mówią nam, co się będzie działo z WIG20 i S&P500. Ich predykcje nie napawają optymizmem...

Reklama

 

Notowania CHF/PLN 

Źródło: TradingView

Czytaj więcej