Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro do dolara (EUR/USD) - możliwy retest. Obawy przed Brexitem bez porozumienia wciąż żywe, raporty CPI w centrum uwagi

|
selectedselectedselected
Kurs euro do dolara (EUR/USD) - możliwy retest. Obawy przed Brexitem bez porozumienia wciąż żywe, raporty CPI w centrum uwagi
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsza sesja w Europie była dość mieszana, ponieważ ponownie pojawiły się obawy o Brexit bez porozumienia. Po swoim wielkim zwycięstwie wyborczym w zeszłym tygodniu Boris Johnson powiedział, że chce wprowadzić ustawę, która zapobiegnie przedłużeniu okresu przejściowego, jednak wraz z możliwością Brexitu bez porozumienia. W świetle tych wiadomości inwestorzy obniżyli swoje długie pozycje. Warto pamiętać, że europejskie rynki akcji cieszyły się ostatnio wzrostami, tak więc wczoraj byliśmy świadkami realizacji zysków. Kurs FTSE 100 zakończył sesję nieco wyżej.

Wielka Brytania ma opuścić UE 31 stycznia,

a następnie rozpocznie się okres przejściowy do końca roku. Wygląda na to, że Johnson nie chce, aby okres przejściowy trwał w “nieskończoność”, dlatego zamierza uchwalić przepisy, które zapobiegną takiej możliwości. Nawet jeśli dojdzie do Brexitu bez porozumienia, nie nastąpi to jeszcze przez ponad rok, więc inwestorzy akcyjni nie muszą się zbytnio martwić. Z drugiej strony na funcie obserwowaliśmy wczoraj agresywną wyprzedaż z powodu obaw o brak porozumienia. Wszystkie zyski funta osiągnięte w stosunku do dolara amerykańskiego i euro od czasu wyborów zostały zniwelowane. Pamiętajmy, że funt znacznie zyskał na wartości w miesiącach poprzedzających wybory.

Wielka Brytania opublikowała wczoraj solidne dane o zatrudnieniu, które zostały jednak zignorowane z powodu kwestii Brexitu. Stopa bezrobocia utrzymywała się na stałym poziomie 3,8% - najniższym od 1975 r., a średnie zarobki spadły do 3,5% z 3,6%. Rynek pracy jest zdrowy, ponieważ ludzie znajdują zatrudnienie, a zarobki są satysfakcjonujące. Nie wszystkie dane z Wielkiej Brytanii były jednak tak dobre. Odczyt dotyczący oczekiwań na zamówienia przemysłowe CBI spadł do -28, najniższego poziomu od września 2009 r., co związane jest z kolejną rundą niepewności politycznej. 

 

Pozytywne nastroje związane z porozumieniem handlowym między USA i Chinami wciąż wpływają na rynek.

S&P 500 zanotował kolejny rekordowy szczyt. Najnowsze dane dotyczące pozwoleń na budowę i rozpoczęte budowy domów osiągnęły w Stanach Zjednoczonych najlepsze wyniki od 12 lat, więc można śmiało powiedzieć, że amerykański rynek mieszkaniowy jest silny.

Reklama

Ostatniej nocy poznaliśmy raport dotyczący importu w Japonii. Wykazał on spadek o 15,7% w skali rocznej, podczas gdy ekonomiści spodziewali się spadku  jedynie o 12,7%. Eksport obniżył się o 7,9% - co było dwunastym z kolei miesięcznym spadkiem. Dane pokazały, że popyt krajowy i popyt zewnętrzny są słabe. Rynki akcji w Azji zachowują się w mieszany sposób.

 

O 10:00 zostanie opublikowany odczyt niemieckiego klimatu biznesowego Ifo, a ekonomiści oczekują poprawy do 95,5, w porównaniu z 95 w zeszłym miesiącu. Należy pamiętać, że odczyt 94,3 w sierpniu był najniższy od końca 2012 r.

W centrum uwagi będą dane o inflacji w Wielkiej Brytanii, a odczyt CPI powinien spaść do 1,4% z 1,5% w październiku. Odczyt bazowy, który jest uważany za dokładniejszą miarę popytu bazowego, powinien pozostać na poziomie 1,7%. Możliwe, że strach przed Brexitem będzie nadal tematem dominującym, podobnie jak to miało miejsce wczoraj.

 

Przewiduje się, że CPI w strefie euro pozostanie na poziomie 1%,

podczas gdy bazowy odczyt powinien pozostać na poziomie 1,3%. Celem EBC jest podniesienie CPI do blisko 2%, jednak osiągnięcie tego celu nie będzie jeszcze możliwe przez pewien czas. Raporty zostaną opublikowane o godzinie 11:00.

Reklama

Ekonomiści przewidują, że główny CPI w Kanadzie wzrośnie do 2,2% z 1,9%, a odczyt zostanie opublikowany o 15:30. Najnowsze dane dotyczące zatrudnienia w Kanadzie były rozczarowujące, więc każda słabość wskaźnika CPI może wywołać komentarze o obniżce stóp procentowych.

Raport dotyczący zapasów ropy zostanie opublikowany o godzinie 16:30, a zapasy mają spaść o 1,9 miliona baryłek, podczas gdy zapasy benzyny mają wzrosnąć o ponad 2 miliony baryłek.

Kurs euro do dolara EURUSD – kurs notował wzrosty od końca listopada i dopóki utrzymuje się powyżej 100-dniowej MA przy 1,1064, możliwy jest retest 1,1179. Spadki mogą dotrzeć do 1,1000.

Kurs funta do dolara GBPUSD – para znajduje się w trendzie wzrostowym od początku września i jeżeli ta tendencja utrzyma się, celem może być poziom 1,3600. Odreagowanie może zatrzymać się na wsparciu przy 1,3361 lub 1,3200.

Kurs euro do funta EURGBP – Kontynuacja zniżki może skierować notowanie na 0,8200. Odbicie z kolei przyniesie perspektywę osiągnięcia poziomu 0,8600.

Kurs dolara do jena USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 108,64, kolejnym celem może być 110,00. Spadek poniżej  może z kolei poprowadzić kurs w kierunku 107,88.

Reklama

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 5 punktów do 7,720.

Indeks DAX - oczekiwany spadek na otwarcie o 22 punkty do 13,265.

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 1 punkt do 5,967.   

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – sentyment na kontrakcie CFD opartym o niemiecki indeks DAX wyraźnie wskazuje na niezdecydowanie wśród Klientów posiadających otwarte pozycje na tym rynku: w chwili obecnej 54% wszystkich otwartych pozycji na tym instrumencie to transakcje Sprzedaj,  bez zmian w stosunku do wczorajszych danych. Po stronie wartości pozycji, transakcje na wzrosty stanowią 51%, wzrost o dwa punkty w porównaniu z wtorkiem.

Reklama

US 30 –  Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kontrakcie na kontrakcie CFD powiązanym z amerykańskim indeksem Dow Jones pozostają nastawieni niedźwiedzio: pod względem ilości Klientów transakcje krótkie stanowią 67% (spadek o dwa punkty), a przy wartości pozycje Sprzedaj wynoszą 75%, o punkt niżej niż wczoraj.

Kurs euro do dolara EUR/USD – proporcje wartości sentymentu dla kontraktu CFD na najpopularniejszą parę walutową pozostają dość wyrównane. Ilościowo pozycje Kup stanowią teraz 51%, a pod względem wartości otwartych transakcji, pozycje Sprzedaj dominują w 70%. Zarówno w przypadku ilości, jak i wartości, dane pozostają niezmienne w stosunku do odczytów wtorkowych.

Obawy przed Brexitem bez porozumienia wciąż żywe, raporty CPI w centrum uwagi - 1Obawy przed Brexitem bez porozumienia wciąż żywe, raporty CPI w centrum uwagi - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


David Madden

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).

 

Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.


Tematy

Reklama
Reklama