Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara (USD) odczuwa wpływ danych zza Oceanu. Polski złoty (PLN) nieco na tym zyskał

|
selectedselectedselected
Kurs dolara (USD) odczuwa wpływ danych zza Oceanu. Polski złoty (PLN) nieco na tym zyskał
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Osłabienie SPW po danych z USA

Do momentu publikacji amerykańskiego PKB dochodowość krajowych papierów na 10Y utrzymywała się w przedziale 5,71-5,75%. Po godz. 14:30 i pojawieniu się presji z rynków bazowych notowania benchmarku przesunęły się w okolicę 5,80%. Podobna skala zmian była obserwowana na obligacjach naszego południowego sąsiada, co utrzymało spread między polskim i czeskim benchmarkiem blisko 140 pb. Finalnie na głównych węzłach krajowa krzywa przesunęła się w górę o 10, 8 oraz 7 pb. do odpowiednio 5,39% (2Y), 5,65 % (5Y), 5,82% (10Y).

Dziś spodziewamy się spokojniejszej sesji na rodzimych obligacjach. Impulsy zewnętrzne powinny być łagodniejsze, co sprzyja ustabilizowaniu się tenora 10Y SPW blisko 5,80%.

 

EURUSD wybronił poziom 1,0700

Brak chęci na umocnienie dolara w poprzednich dniach był dobrze widoczny również wczoraj. FI odebrał amerykański odczyt PKB oraz towarzyszący jemu deflator jako jastrzębi, ale reakcja na FX była przytłumiona i krótkotrwała. EURUSD spadł z ok. 1,0720 do 1,0680 i szybko powrócił do poziomu sprzed publikacji BEA. Ostatecznie w porównaniu ze środowym zamknięciem para wzrosła o 30 pb. do 1,0730.

Start notowań w Europie nie przynosi większych zmian w wycenie euro do dolara. Oczekujemy również,że popołudniowe odczyty zza Oceanu nie zaburzą notowaniami pary. W związku z tym spodziewamy się handlu na EURUSD nieco powyżej poziomu 1,0700.

Reklama

 

Zobacz także: Kurs eurodolara (EUR/USD) na wyboistej drodze. Złoty (PLN) przegrał bitwę na jednym froncie

 

Stabilizacja na krajowej walucie

Złoty, wraz z innymi walutami w regionie CEE, aprecjonował przed odczytem PKB ze Stanów Zjednoczonych. W okolicy godz. 14:00 EURPLN testował poziom 4,3100. Po danych z USA nastąpiło chwilowe odbicie pary do 4,3300, ale po południu wycena euro wróciła do wartości 4,3150 (-0,4%). Należy jednak zauważyć, że nie cały EM ignorował wczorajszy odczyt zza Oceanu. Przecena wyjątkowo wrażliwego na sygnały zewnętrzne meksykańskiego peso wyniosła do euro ok. 1% w czwartek.

Hipotetyczny wpływ na złotego dzisiejszych odczytów z USA powinien być ograniczony. W związku z tym oczekujemy handlu na EURPLN w zakresie zmienności 4,31-4,33.

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama