Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara rośnie dzięki dobrym danym z gospodarki USA

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dolar amerykański pozostaje jedna z najsilniejszych walut ostatnich dni. Dziś pozytywnym bodźcem dla amerykańskiej waluty były dobre dane z gospodarki – na temat zatrudnienia w sektorze prywatnym i rozwoju sytuacji w sektorze usług. Sprawdzamy jak wpłynęły one na sytuację techniczną pary EUR/USD (euro do dolara).

 

Czytaj również: Kurs dolara pnie się w górę dzięki bankowi centralnemu

 

Mocny wzrost zatrudnienia we wrześniu

Agencja ADP podała dziś, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło we wrześniu o 230 tys. To najwyższy wynik od lutego i jednocześnie znacząco większy wzrost zatrudnienia od tego, którego oczekiwali ekonomiści. Konsensus prognoz zakładał bowiem wzrost zatrudnienia o 187 tys. Kolejną pozytywną informacją była dodatnia rewizja danych za sierpień – zatrudnienie wzrosło wtedy o 168 tys., a nie o 163 tys., jak podano w ubiegłym miesiącu. Opublikowane dziś dane są pozytywnym sygnałem przed piątkowym raportem z rynku pracy, które opublikuje Biuro Statystyki Pracy. W przypadku odczytu NFP (non-farm payrolls – zatrudnienie w sektorach pozarolniczych) oczekuje się niższego wzrostu zatrudnienia niż w sierpniu (201 tys.), gdyż prognozy zakładają wzrost o 185 tys. Dzisiejsza publikacja ADP pokazuje, że odczyt NFP może jednak pozytywnie zaskoczyć. Przez to można spodziewać się podwyższenia prognoz przed publikacją piątkowego raportu.

Reklama

Analizują sam raport ADP należy wskazać, że największy wzrost zatrudnienia nastąpił w przypadku średnich przedsiębiorstw (50-499 pracowników), gdyż wyniósł 99 tys. W małych przedsiębiorstwach zatrudnienie wzrosło o 56 tys., a w dużych o 75 tys. W podziale na sektory wyraźnie mocniej wypadają usługi, co jest naturalnym zjawiskiem w tak rozwiniętej gospodarce jak amerykańska. Zatrudnienie w sektorze usług wzrosło o 184 tys. (najmocniej w przypadku usług biznesowych – o 70 tys.), a w przemyśle o 46 tys. (w tym w budownictwie o 34 tys.).

 

Sytuacja w sektorze usług najlepsza od 21 lat

Kolejne pozytywne dane dla dolara zaprezentował dziś Institute of Supply Management. Instytut publikuje wskaźnik analogiczny do PMI, opracowywanego przez Markit Economics. Opublikowany w poniedziałek wskaźnik dla sektora przemysłowego wypadł gorzej od oczekiwań (spadł z 61,3 do 59,8, przy prognozie na poziomie 60,1), sygnalizując nieznaczne spowolnienie w tym sektorze. Odmienny charakter miała dzisiejsza publikacja dla sektora usług – indeks ISM dla tego sektora wzrósł z 58,5 do 61,6, sygnalizując przyspieszenie w sektorze. Jest to przy okazji wynik znacząco lepszy od prognoz, wskazujących na spadek indeksu do 58,1 (spowolnienie w sektorze). Istotnym faktem jest również to, że indeks osiągnął najwyższą wartość od 21, co pokazuje, że amerykański sektor usługowy prosperuje naprawdę dobrze.

Wzrost odnotowały wszystkie 4 subindeksy dla sektora usług: subindeks dla cen wzrósł z 62,8 do 64,2, subindeks dla nowych zamówień z 60,4 do 61,6, subindeks dla działalności gospodarczej z 60,7 do 65,2, a subindeks dla zatrudnienia z 56,7 do 62,4. Ten ostatni jest obok danych ADP kolejnym pozytywnym sygnałem przed piątkową publikacją raportu z rynku pracy. Szczególnie, że subindeks dla zatrudnienia osiągnął najwyższą wartość w historii jego publikacji.

 

Dolar umacnia się

Pozytywne dane z gospodarki pomagają dziś dolarowi, który od rana systematycznie umacnia się w stosunku do euro. Od godzin porannych kurs euro do dolara spadło o 50-60 pipsów, po tym jak w okolicach godziny 4:00 czasu polskiego zanotował dynamiczny skok o podobnym zakresie. Reakcje na publikacje APD i ISM miały zasięg kilkunastu pipsów. Znacznie silniejszych ruchów spodziewamy się w piątek, choć akurat wtedy większe znaczenie od danych o zatrudnieniu będą miały te na temat wzrostu wynagrodzeń. Do tego czasu sytuacja techniczna na rynku EUR/USD może się nieco mocniej wyklarować, gdyż obecnie znajdujemy się w miejscu, które może wskazać na kierunek rynku w krótkim terminie. Testowane jest bowiem kluczowe wsparcie przy poziomie 1,154. We wtorek kupujący odparli atak niedźwiedzi i udało się wyprowadzić kurs na powrót powyżej tego poziomu. Środowa świeca dzienna jak na razie ma bardzo długi cień górny i w przypadku zamknięcia poniżej 1,154 stanowiłaby bardzo silny sygnał spadkowy. Brak takiego wydarzenia sygnalizowałby potencjalną konsolidację lub zapowiedź korekty spadków z ostatnich dni.

Reklama

 

EUR/USD – kurs euro do dolara testuje kluczowy poziom wsparcia

EUR/USD – kurs euro do dolara testuje kluczowy poziom wsparciaEUR/USD – kurs euro do dolara testuje kluczowy poziom wsparcia

 

Warto odnotować, że dziś na kurs dolara wpływ mogą mieć jeszcze czynniki związane z polityką pieniężną. Na wieczór zaplanowane mamy przemówienia trzech przedstawicieli Fed - Lael Brainard, Loretty Mester i Jerome Powella. Szczególnie istotne dla rynków może okazać się przemówienie tego ostatniego, gdyż jako Przewodniczący Rady Gubernatorów jest on najważniejszą osobą odpowiedzialną za prowadzenie polityki pieniężnej w USA.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama