Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz walutowy – wzrosty EURUSD pomagają złotemu! Aktualne kursy walutowe: ile za jedno euro (EUR), franka (CHF), funta (GBP), dolara (USD)

|
selectedselectedselected
Komentarz walutowy – wzrosty EURUSD pomagają złotemu! Aktualne kursy walutowe: ile za jedno euro (EUR), franka (CHF), funta (GBP), dolara (USD)
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania złotego wobec euro pozostają względnie stabilne, ale nasza waluta umacnia się wobec dolara. To efekt zapowiedzi EBC, który po majowej „wpadce” zaczyna zmieniać front.

 

Już przed majowym posiedzeniem EBC rynki oczekiwały zwrotu

Wiele banków centralnych od dawna podnosi stopy i część rynku oczekiwała, że EBC przynajmniej zakomunikuje taki kierunek. Tak się jednak nie stało i euro znalazło się pod presją, a kurs EURUSD znalazł się w okolicach 1,035, minimum z przełomu 2016 i 2017 roku. Ten poziom jednak posłużył za miejsce do odbicia, a wczoraj paliwa do tego ruchu dostarczyła szefowa Banku. Lagarde wskazała, że lipiec to dobry moment na pierwszą podwyżkę stóp, a we wrześniu powinny one opuścić negatywny poziom.

Jednocześnie ze strony Fed w ostatnim czasie zaczynają się pojawiać mieszane wypowiedzi

Nie brakuje takich sugerujących jeszcze większe tempo zacieśnienia, ale pojawiają się też pierwsze oznaki zwątpienia, jak wczorajsza wypowiedź Bostica, o możliwej pauzie we wrześniu. Spore znaczenie będą mieć dane. Dziś poznaliśmy już nieco słabszy indeks PMI z Japonii, a przed nami podobne publikacje za maj ze strefy euro i USA. Może się okazać, że EBC dokonuje zmiany nastawienia zbyt późno, gdy dane zaczynają wskazywać na spowolnienie. Dla EURUSD scenariusz globalnego spowolnienia mógłby jednak być… pozytywny, gdyby dostarczył Fed argumentów za odłożeniem zacieśniania.

 

Reklama

 

Na razie wzrosty EURUSD pomagają złotemu

Historycznie nasza waluta radzi sobie dobrze w momencie gdy główna para walutowa rośnie, umacniając się wtedy oczywiście głównie do dolara, ale także w mniejszym stopniu wobec euro. Tak właśnie dzieje się teraz, a pomagają temu oczywiście wyższe stopy w Polsce. Rada w czerwcu znów stanie przed trudnym zadaniem. Dane o wynagrodzeniach oraz wczorajsze dane o sprzedaży (+33,4% r/r!) pokazują bardzo silną stronę konsumpcyjną, a jednocześnie dane o produkcji przemysłowej i budowlano montażowej zaczynają pokazywać problemy gospodarki. Czerwiec musi przynieść kolejną podwyżką, ale jej skala jest już znacznie mniej oczywista.  

 

O 8:30 euro kosztuje 4,6121 złotego, dolar 4,3219 złotego, frank 4,4751 złotego, zaś funt 5,4374 złotego.

 

Reklama

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Reklama
Reklama