Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz rynku walutowego: polski złoty pod presją - napięcia wokół Ukrainy mogą zaciążyć narodowej walucie! [EURPLN, USDPLN, GBPPLN, CHFPLN, EURUSD]

|
selectedselectedselected
Komentarz rynku walutowego: polski złoty pod presją - napięcia wokół Ukrainy mogą zaciążyć narodowej walucie! [EURPLN, USDPLN, GBPPLN, CHFPLN, EURUSD] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi próbę ustabilizowania spadków na eurodolarze oraz lekkie ruchy korekcyjne wokół PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5334 PLN za euro, 4,0023 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3676 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4451 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,094% w przypadku obligacji 10-letnich.

 

Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przyniosły zauważalne podbicie awersji do ryzyka,

które kontynuowane jest również w Azji. Inwestorzy nerwowo reagują na coraz wyższe rentowności długu (spadki cen obligacji) USA czy Niemiec co ciąży na sektorach technologicznych i pośrednio przekłada się na gorsze nastroje na pozostałych segmentach rynku. Dodatkowo lokalnie obserwujemy podbicie nerwowości związane z relacją Rosja – Ukraina, gdzie jeszcze parę tygodni temu zakładano że możliwy jest scenariusz kolejnej fali agresji militarnej Rosji wobec Ukrainy w 1Q22'. Wczoraj Biały Dom zapowiedział iż Rosja może w każdej chwili zaatakować Ukrainę, a sama Rosja prowadzi obecnie „ćwiczenia wojskowe” z Białorusią.

 

Reklama

 

 

Historycznie podbicie nerwowości wokół Ukrainy negatywnie rzutowało na sentyment również na aktywach regionu, w tym wokół polskich. Aktualnie widoczne jest to głównie na segmencie WIG-Ukraina notowanym na GPW. PLN pozostaje relatywnie stabilnym, pomimo spadku wyceny rubla czy mocnej przeceny na rosyjskiej giełdzie. Niemniej element lokalnego napięcia geopolitycznego należy doliczyć jako argument za potencjalną korektą na złotym, i z historycznego punktu widzenia, zwyczajowo dynamiczną.

 

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego

GUS poda dane dot. koniunktury konsumenckiej za styczeń 22' i cen produktów rolnych za grudzień 21'. Z rynkowego punktu widzenia pary x/PLN zdają się wchodzić w korekty wzrostowe, co oznaczałoby potencjalnie słabszego złotego. Pierwsze impulsy widoczne są m.in. na zestawieniu z dolarem, gdzie USD/PLN testuje zakres 4 PLN.

 

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Makler Papierów Wartościowych, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Reklama
Reklama