Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja CPI w czerwcu potwierdzona! Pora na kolejne spadki

|
selectedselectedselected
Inflacja CPI w czerwcu potwierdzona! Pora na kolejne spadki | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Finalny szacunek inflacji potwierdził spadek w czerwcu wskaźnika CPI do 11,5% r/r z 13,0% r/r w maju. W samym czerwcu poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych nie zmienił się względem poprzedniego miesiąca i drugi miesiąc z rzędu dynamika CPI wyniosła 0,0% m/m. To w głównej mierze efekt spadku cen paliw, nośników energii, a także sezonowej zniżki cen owoców i warzyw oraz odzieży. Zmniejszeniu napięć inflacyjnych wspiera dalsze ustępowania szoków podażowych, w szczególności na rynku paliw. (dynamika cen paliw spadła bowiem do -18,0% r/r z -9,5% r/r w maju).

 

Szczegółowa analiza koszyka inflacyjnego potwierdza też postępującą dezinflację w elementach bazowych. Szczególnie  dotyczy to towarów, w przypadku których dynamika cen była zbliżona do 0,0% m/m, a część z nich, jak np. odzież i obuwie, czy elementy wyposażenia mieszkania nieznacznie potaniały w czerwcu. Wskazuje to, iż widoczna już we wcześniejszych miesiącach silna dezinflacja na poziomie cen producenta w Polsce, ale także u naszych głównych partnerów handlowych, w połączeniu z umocnieniem złotego, rozładowaniem napięć w łańcuchach dostaw, a także słabszym popytem krajowym wpływają na osłabienie presji cenowej. Z drugiej strony wciąż utrzymuje się podwyższona presja cenowa w zakresie usług, których ceny wzrosły o 0,6% m/m oraz 11,7% r/r wobec 12,3% r/r w maju. W tym obszarze dezinflacja następuje wyraźnie wolniej niż w przypadku ogólnego wskaźnika CPI. O ile wskaźnik CPI jest o 6,9 pkt. proc. niższy od szczytu w lutym tego roku, to roczny wskaźnik cen usług spadł tylko o 1,6 pkt. proc. Wyhamowanie inflacji w ujęciu miesięcznym sugeruje stopniowe zmniejszenie presji względem poprzednich miesięcy, jednak w dalszym ciągu jest wyższy niż długoterminowa średnia. Inflacja bazowa natomiast, liczona jako wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności i energii, obniżyła się do ok. 11,1% r/r. W skali miesiąca wskaźnik inflacji bazowej wzrósł o 0,3% m/m, napędzany zwyżką cen usług. 

Inflacja CPI w czerwcu potwierdzona na poziomie 11,5% r/r - 1Inflacja CPI w czerwcu potwierdzona na poziomie 11,5% r/r - 1

 

Reklama

W najbliższych miesiącach wskaźnik CPI w dalszym ciągu obniżał się, choć tempo dezinflacji będzie stopniowo wyhamowywało. Spadki cen paliw, nośników energii, wyraźne wyhamowanie wzrostu cen produkcji sprzedanej przemysłu, w połączeniu z silniejszym złotym będą wspierały dezinflację w kolejnych miesiącach. Czynnikiem osłabiającym proces dezinflacji będzie natomiast niskie bezrobocie, a także spodziewany wzrost realnej dynamiki wynagrodzeń, co w połączeniu z ekspansywną polityką fiskalną, które będą wspierały popyt konsumpcyjny. Tym bardziej, jeśli zrealizuje się zapowiadana przez rząd podwyżka płacy minimalnej w przyszłym roku do 4300 PLN, co oznaczałoby jej wzrost o ok. 20% względem obecnego poziomu. Inflacja bazowa, szczególnie inflacja cen usług będzie zatem bardziej lepka i utrzymywać się będzie na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas. Sugerują to także opublikowane dziś dane, wskazujące na utrzymujące się wzrosty cen usług. W takich uwarunkowaniach osiągnięcie celu inflacyjnego pozostaje odległą perspektywą.

 

Według naszych aktualnych szacunków wskaźnik CPI osiągnie wartości jednocyfrowe we wrześniu br. W sierpniu roczny wskaźnik inflacji powinien być nieznacznie powyżej 10% r/r, a głównym źródłem niepewności jest kształtowanie się cen żywności i paliw. Ewentualnie silniejsze spadki cen w tych kategoriach mogą zepchnąć inflację CPI do jednocyfrowych poziomów już w sierpniu. Sam fakt spadku inflacji CPI do jednocyfrowych poziomów nie jest istotny z punktu widzenia oceny perspektyw inflacji, jednak został wskazany przez prezesa Glapińskiego jako jeden z warunków obniżki stóp procentowych. Przy naszym aktualnym szacunku bardziej prawdopodobne wydaje się cięcie stóp w październiku. Września jednak całkowicie wykluczyć nie można. Opublikowane dziś dane nie stanowią mocnego wsparcia dla zwolenników szybkiego luzowania polityki pieniężnej, szczególnie lepka inflacja cen usług. Niemniej jednak zakotwiczenie części członków Rady Polityki Pieniężnej, w tym prezesa NBP na jednocyfrowej inflacji, wskazuje na chęć relatywnie szybkiego rozpoczęcia obniżek stóp procentowych. Dlatego też zakładamy, że w tym roku stopy procentowe spadną w tym roku o 50 pkt. baz. do 6,25%.

Zobacz także: Najnowsze dane o inflacji w Polsce - dynamika cen spada, ale mało co naprawdę tanieje

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama