Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Goldman Sachs - czy prezydenckie weto wpłynie na polską gospodarkę?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sytuacja polityczna w Polsce jest komentowana przez media na całym świecie. Jej skutki odczuwa rodzimy rynek. Bank inwestycyjny – Goldman Sachs pokusił się o analizę sytuacji, oceniając możliwe skutki prezydenckiego weta do ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym.

 

Skutki bardziej polityczne

Analitycy Goldman Sachs twierdzą, że Andrzej Duda oprócz weta będzie chciał, aby w ustawach wprowadzono zmiany. Dlatego też, bank inwestycyjny nie przewiduje, aby weto miało ekonomiczny wydźwięk. Kryzys sądownictwa według analityków GS mógłby stanowić przyczynę uruchomienia przez Komisję Europejską artykułu 7 z Traktatu o UE wobec Polski. To zaś już niosłoby za sobą skutki nie tylko polityczne, ale ekonomiczne. W art.7 ust.3 czytamy:

Po dokonaniu stwierdzenia na mocy ustępu 2, Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, może zdecydować o zawieszeniu niektórych praw wynikających ze stosowania Traktatów dla tego Państwa Członkowskiego, łącznie z prawem do głosowania przedstawiciela rządu tego Państwa Członkowskiego w Radzie. Rada uwzględnia przy tym możliwe skutki takiego zawieszenia dla praw i obowiązków osób fizycznych i prawnych.

Wprowadzenie w życie art.7 wymaga jednak jednomyślności państw członkowskich, z czym mógłby być problem. Jak zauważają analitycy GS, w momencie gdy dowiadujemy się o zawetowaniu dwóch z trzech ustaw o polskim sądownictwie, wówczas zmniejsza się ryzyko polityczne. Zmniejszające się napięcie wewnątrz kraju jest dobrym sygnałem dla polskiego rynku, czego byliśmy świadkami już wczoraj. Informację pozytywnie odebrał polski złoty oraz GPW. Deeskalacja konfliktu według GS, może skutkować wzrostem polskich aktywów.

Dlaczego mniejsze ryzyko polityczne jest lepsze?

Reklama

Stabilność polityczna sprzyja rynkom, o czym mogliśmy przekonać się nie raz. Nie mowa tu osobistych sympatiach i antypatiach politycznych. Zwracam uwagę bardziej na to, co rynki przyjmują jako tzw. „korzystny scenariusz”. O politycznych scenariuszach mówiło się dużo w związku z wyborczą falą w Europie: wybory prezydenckie we Francji, przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii. Co więcej, niestabilność polityczna, która jest wywołana przez jakąkolwiek partię ma również wpływ na ratingi największych agencji: S&P, Moody’s, czy też Fitch.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Reklama
Reklama