Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Goldman Sachs

Czym jest Goldman Sachs?

Goldman Sachs to jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, który jest jednocześnie nie tylko liderem w sektorze działalności bankowej i inwestycyjnej, ale również pod względem posiadanych kontrowersyjnych historii. Początek działalności rozpoczął się już w XIX wieku, a dokładniej w 1869. Swą siedzibę od samego początku do dnia dzisiejszego Goldman Sachs posiada w Nowym Jorku. Ma oddziały w kilkudziesięciu państwach, głównie centrach finansowych, zlokalizowanych przede wszystkim w Ameryce Północnej, Europie oraz Azji i Bliskim Wschodzie. Od 2011 roku bank posiada też oddział w Warszawie. Działalność banku jest o tyle specyficzna, że nie ogranicza się wyłącznie do działalności typowo bankowej czy inwestycyjnej. Założona przez Marcusa Goldmana i Samuela Zachsa, amerykanów pochodzenia żydowskiego, działalność polega w znacznej mierze na usługach doradczych, a także konsultingowych. Pierwszą działalność, jako doradca inwestycyjny i finansowy, firma Goldman Sachs proponuje nie tylko największym firmom i przedsiębiorstwom na świecie, co także realizuje w obrębie rządów państw oraz najbogatszych rodzin na świecie. Drugą natomiast funkcję, konsultingową, realizuje w oparciu o swoją rolę jako bezpośredniego „dealera” w kontaktach z Bankiem Federalnym Stanów Zjednoczonych.

Goldman Sachs - niewygodna historia

Wokół firmy narosło z czasem bardzo wiele kontrowersji. Dotyczą one wielu zagadnień, a część z nich bezpośrednio związana jest z różnymi teoriami spiskowymi dotyczącymi „Nowego Porządku Świata” (ang. New World Order) i teorii pokrewnych. Odchodząc jednak od tego, na największą bodajże uwagę zasługują kontrowersje związane z wielkim kryzysem gospodarczym z końca trzeciego kwartału 2007 roku, który objął cały świat. Kryzys ekonomiczny zapoczątkowany był upadkiem ogromnego banku inwestycyjnego (Lehman Brothers), który pociągnął za sobą resztę instytucji finansowych z całego świata. Mówi się jednak, że korzystając z istniejącej przed kryzysem (i jednocześnie jednej z przyczyn wystąpienia tego kryzysu w ogóle) dobrej hossy celowo wprowadzał w błąd swoich pracowników, by Ci, korzystając z bańki, generowali większe zyski (przyczyniając się tym samym do zaostrzenia zbliżającego się kryzysu, o nadejściu którego wiedziano już wcześniej). Ostatecznie bank zapłacił ponad pół biliona kary po postępowaniu w Kongresie USA, jednak nie zakończyło to teorii spiskowych (także tych bardziej obiektywnych).

Goldman Sachs a rynki finansowe

Wpływ Goldman Sachs na rynki finansowe jest bardzo duży ze względu na to, że jest to bardzo relewantna instytucja ogromnego zasięgu. Wpływ ten widać na przykładzie sytuacji, kiedy to bank obstawiał spekulacje giełdowe dotyczące upadku wartości walut państw Europy Środkowej (w tym polskiego złotego). Chociaż działalność tę zakończył po niespełna dwóch latach, w 2009 roku, reprezentanci banku przyznawali w wywiadach, że zarobili na tym znacznie więcej, niż mogliby kiedykolwiek pomyśleć.