Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Euro EUR/PLN do max 4,31 PLN i Fed tego nie ruszy - jest prognoza analityków!

|
selectedselectedselected

O godz. 20:00 poznamy decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która rozpocznie cykl obniżek stóp proc. Biorąc pod uwagę komunikację amerykańskich bankierów centralnych opartą o dane makroekonomiczne decyzja o cięciu jest przesądzona. Skala obniżki pozostaje jednak niepewna, co odzwierciedla duża zmienność rynkowej wyceny prawdopodobieństwa skali obniżki.

Euro EUR/PLN do max 4,31 PLN i Fed tego nie ruszy - jest prognoza analityków!Euro EUR/PLN do max 4,31 PLN i Fed tego nie ruszy - jest prognoza analityków!
źródło własne | Euro EUR/PLN do max 4,31 PLN i Fed tego nie ruszy - jest prognoza analityków!
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Obecnie rynki finansowe przypisują prawdopodobieństwo ok. 65% obniżce o 50 pkt baz. oraz 35% cięciu o 25 pkt baz. Spodziewamy się, że Fed zdecyduje się ostatecznie na obniżkę o 25 pkt baz. Przemawia za tym, naszym zdaniem, rynek pracy, który (pomimo słabszych wyników względem ubiegłego roku) nadal w tempie wyższym niż średnia zwiększa zatrudnienie. Co więcej, aktywność gospodarcza pozostaje niezła.

Według oddziału Fed w Atlancie wzrost gospodarczy w 3Q 2024 szacowany jest na 2,5% kw/kw (SAAR) wobec 3,0% kw/kw (SAAR) w 2Q 2024, wciąż powyżej średniej wieloletniej.

Ponadto wykres dot-plot prezentujący oczekiwania co do stóp procentowych w przyszłości wskazywał na tylko jedną obniżkę o 25 pkt baz w tym roku, co naszym zdaniem, przemawia za ostrożnym i wywarzonym podejściem do rozpoczęcia obniżek stóp przez Fed.

 

>> Czytaj również:  11 dywidend w najbliższym tygodniu. Sprawdź, które spółki i kiedy podzielą się zyskami z inwestorami

 

Obniżka o 25 czy 50? Eksperci nie są zgodni

Nie bylibyśmy jednak zaskoczeni cięciem o 50 pkt baz., gdyby członkowie uznali, że należy przyspieszyć cykl obniżek. Bardzo ciekawe są także perspektywy dalszych kroków Fed.

Dziś poznamy też nowy wykres dot-plot prezentujący prognozy członków Fed. Naszym zdaniem mediana prognoz na 2024 jak i na 2025 r. będą sporo niższe niż w czerwcu, aczkolwiek nie tak niskie jak obecne oczekiwania rynku.

Według nich stopy procentowe na koniec 2024 r będą niższa o ok. 125 pkt baz. i o kolejne 125 pkt baz. w 2025 r.

Bardzo istotna będzie też komunikacja przewodniczącego Fed na konferencji, która, jak się spodziewamy, nie będzie zgodna z bardzo łagodną ścieżką stóp wycenianą przez rynki.

 

Co nowego w Polsce? Najważniejsze wydarzenia 

Premier D.Tusk powiedział wczoraj, że rząd przygotuje wraz z samorządami plan odbudowy zalanych terenów, po tym jak zakończą się działania ratunkowe. Rząd zabezpieczył już środki na doraźną pomoc. Plan odbudowy oznacza, według premiera, konieczność przemyślenia założeń budżetowych.

Nie podały natomiast szacunkowe kwoty przeznaczonej na ten program.Minister funduszy i polityki regionalnej K. Pełczyńska-Nałęcz powiedziała natomiast, że 1,5 mld PLN z funduszy UE zostanie przekierowanych na odbudowę po powodzi.

 

>> Czytaj także:  Silne wzrosty na GPW przed decyzją Fed - PZU, mBank, Pepco i Dino na czele zwyżek. Jutro czekają nas spadki

 

Co się dzieje w USA? 

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła w sierpniu o 0,1% m/m po wzroście o 1,1% m/m miesiąc wcześniej. Natomiast produkcja przemysłowa wzrosła o 0,8% m/m po spadku o 0,9% m/m. Dane te stanowią pozytywną niespodziankę i pokazują stabilną sytuacje gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.

Niemniej w ocenie rynków finansowych prawdopodobieństwo rozpoczęcia dziś cyklu obniżek stóp procentowych cięciem o 50 pkt jest wyższe niż scenariusza z obniżką o 25 pkt baz.

 

>> Sprawdź również:  Powódź a giełda. Co działo się na GPW w 1997 roku?

 

Europa - kluczowe informacje i dane

Indeks instytutu ZEW obrazujący oczekiwania analityków i inwestorów dotyczące gospodarki Niemiec spadł we wrześniu do 3,6 pkt z 19,2 pkt, znacznie silniej od oczekiwań. Jest to najniższa wartość od niemal roku.

Co więcej, mniej popularny indeks obliczany przez ZEW, tj. wskaźnik oceny bieżącej sytuacji gospodarczej, spadł natomiast do -84,5 pkt, co jest najniższą wartością od wiosny 2020 r., gdy wybuchała w Europie pandemia COVID-19. Dane te mają negatywną wymowę.

Niemcy odczuwają słaby popyt wewnętrzny i zagraniczny w warunkach wysokich cen energii i nadal dość wysokich (choć spadających) stóp procentowych. Ryzyko, że gospodarka ta doświadczy w 2024 r. kolejnego roku recesji (w 2023 r. PKB spadł o 0,3%) zwiększa się.

 

Co dalej z kursem euro i innymi walutami? 

Dziś liczyć się będzie wyłącznie wynik posiedzenia Fed. Fakt, iż rynek jest podzielony w swoich oczekiwaniach co do skali dzisiejszej obniżki skutkować będzie podbiciem zmienności w momencie decyzji Rezerwy Federalnej.

Skłaniamy się ku mniejszej skali cięć (tj. o 25 pkt. baz.), co nieznacznie umacniać powinno dolara.

Wiele zależeć będzie jednak od wypowiedzi prezesa oraz opublikowanego zestawu prognoz.

Kurs EUR/PLN oscyluje wewnątrz przedziału 4,26 – 4,31 i do czasu decyzji Fed to się nie zmieni.

 

 

 


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama