Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

produkcja przemysłowa usa

Eurostat potwierdził wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro w październiku wynoszący 4,1% r/r (3,4% r/r miesiąc wcześniej). Inflacja napędzana jest w skali globalnej przez ceny surowców energetycznych, a także przez drożejące półprodukty wykorzystywane w dalszej produkcji, co wynika z zatorów w łańcuchach powiązań handlowych. Dynamika cen wśród krajów członkowskich pozostaje jednak bardzo zróżnicowana – wskaźnik HICP dla Litwy przewyższył w październiku 8,0% r/r, natomiast na Malcie i w Portugalii nie przekroczył 2,0% r/r. Będzie to utrudniało decyzje członków Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego odpowiedzialnej za politykę pieniężną w strefie euro.

Zgadzamy się z opiniami większości członków Rady, że cześć obecnych czynników proinflacyjnych w strefie euro będzie wygasała (np. wpływ zmiany stawki VAT w Niemczech), aczkolwiek rosnące oczekiwania inflacyjne mogą wpływać na ocenę długości trwania okresu szybkiego wzrostu cen w strefie euro. Stąd najbliższe posiedzenie EBC, na którym przedstawione zostaną nowe prognozy makroekonomiczne będzie interesujące, gdyż być może pojawią się sygnały dalszych kroków normalizacji polityki pieniężnej w strefie euro, po zapowiedziach wygaszenia awaryjnego programu skupu aktywów przez EBC (PEPP).

Makro – zagranica: Inflacja w strefie euro coraz wyżej  - 1Makro – zagranica: Inflacja w strefie euro coraz wyżej  - 1

Mocne dane ze Stanów Zjednoczonych

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła w październiku o 1,7% m/m po wzroście o 0,8% m/m we wrześniu. Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła natomiast 1,6% m/m wobec -1,3% m/m we wrześniu wspierana znacząco przez sektor motoryzacyjny. Odczyty te okazały się lepsze od oczekiwań. Dane te potwierdzają widoczne wcześniej we wskaźnikach koniunktury poprawę aktywności na początku 4Q br. W całym kwartale wzrost PKB w USA najpewniej przyspieszy, choć znaczące pogorszenie nastrojów konsumenckich w listopadzie zwiększa negatywne ryzyka dla tych oczekiwań.

Reklama

Makro – zagranica: Inflacja w strefie euro coraz wyżej  - 2Makro – zagranica: Inflacja w strefie euro coraz wyżej  - 2

Węgry kontynuują cykl zacieśniania polityki pieniężnej

Rada Monetarna na Węgrzech podniosła główną stopę procentową tamtejszego banku centralnego o 30 pkt baz., tj. do 2,10% z 1,80%. W tej samej skali poniesiono także stopę depozytową i kredytową. Jest to już 6 podwyżka stóp procentowych na Węgrzech w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej (od czerwca br. łącznie podwyżki wyniosły 150 pkt baz.). Węgierscy bankierzy centralni informują także, że stopy procentowe będą ponoszone co miesiąc, aż perspektywy inflacji będą zgodne z celem inflacyjnym (+3,0% r/r).

Makro – zagranica: Inflacja w strefie euro coraz wyżej  - 3Makro – zagranica: Inflacja w strefie euro coraz wyżej  - 3

Makro – zagranica: Inflacja w strefie euro coraz wyżej  - 4Makro – zagranica: Inflacja w strefie euro coraz wyżej  - 4

Czytaj więcej