Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

budżet polski

Inflacja CPI: Już 7,7%r/r w listopadzie, przez rosnące ceny żywności, paliw i energii. Około 8,5%r/r w grudniu.

W listopadzie inflacja CPI wzrosła do poziomu 7,7%r/r (ING 7,7%, konsensus 7,4%). Powodem są ceny paliw, energii i żywności. Inflacja „rozlewa” się jednak na cały koszyk wydatków, co obrazuje dalszy wzrost wskaźnika inflacji bazowej netto (wg naszych szacunków do 4,6%r/r). Prognozujemy szczyt CPI w grudniu na poziomie 8,5%r/r.

W 2022 CPI będzie hamować, ale na efektach statystycznych, inflacja bazowa pozostanie wysoka, zmienią się jednak czynniki inflacyjne. Mniejszy wpływ będą miały ceny zewnętrzne, a większy krajowa presja płacowa i popytowa. Dlatego nawet gdy inflacja CPI zacznie spadać, to inflacja bazowa pozostanie rekordowo wysoka, co będzie podtrzymywać podwyższony poziom CPI. W Polsce (i niektórych krajach regionu Europy Środkowej) widzimy duże większe ryzyko wystąpienia spirali płacowo-cenowej i utrwalenia wysokiej inflacji niż krajach rozwiniętych, m.in. z uwagi na napięty rynek pracy i silniejsze żądania płacowe w porównaniu do Eurolandu. Dlatego spodziewamy się wzrostu stóp NBP do 3% do końca 2022.

PKB: Mocny wzrost w 3kw21, Polska liderem w regionie. Dalsza poprawa inwestycji prywatnych, wciąż słabe publiczne

PKB w 3kw21 zwiększył się realnie o 5,3%r/r wobec 11,2%r/r w 2kw21. W ujęciu kw/kw (które nie jest obciążone efektami bazowymi, jak wskaźniki r/r) widać nawet przyśpieszenie tempa PKB do 2,3% z 1,8% w 2kw21. Obecnie pracują dwa silniki wzrostu gospodarczego: przemysł i usługi. Od strony popytowej, widać dalszą poprawę inwestycji, szczególnie prywatnych, publiczne wciąż są bardzo słabe w tym cyklu. Ujemny wkład eksportu netto był największy od 2007. Jego negatywny wkład może się zmniejszyć w 2022, bo w gospodarce europejskiej niewiele potrzeba do silnego odbicia, jeśli tylko poprawią się dostawy z Azji. Na ożywieniu w UE zyska również polski eksport.

Reklama

W 2poł21 Polska radzi sobie najlepiej w regionie, Czechy ponoszą duże koszty zaburzeń w łańcuchach dostaw (silnie dotknięty przemysł samochodowy), Rumunia jest pod presją z powodu niskiego odsetka zaszczepionych i restrykcji epidemicznych.

Całoroczny wzrost PKB w 2021 wyniesie 5,4%r/r jak zakładaliśmy. W 2022 widzimy lekkie spowolnienie PKB do 4,5%r/r, z powodu negatywnego szoku inflacyjnego, który osłabi tempo dochodów gospodarstwo domowych o około 1/4. Zakładamy jednak nowe impulsy fiskalne w 2022-23 roku, które istotnie zmniejszą wpływ negatywny inflacji na dochody realne, ale też podtrzymają wysoką inflację. Stąd docelowy poziom stóp NBP to przynajmniej 3%.

Premier deklaruje wydłużenie ‘tarczy antyinflacyjnej’ do końca 2022, jeśli w 2kw22 inflacja nie będzie spadać

Premier M. Morawiecki powiedział, że jeśli w 2kw21 inflacja nie będzie spadać, to zostanie rozszerzona na kolejne kwartały 2022. Póki co, większość rozwiązać z ‘tarczy’ ma obowiązywać do końca 1kw22.

Na wczorajszym posiedzeniu, rząd wprowadził zasadę ‘złotówka za złotówkę’ dla adresatów zasiłków antyinflacyjnych PLN400-1150. Zasada ta pozwala na wypłatę zasiłku nawet po przekroczeniu progu dochodowego, pomniejszonego o kwotę przekroczenia. Według premiera zasiłek ten trafi do około 7mln osób.

Dodatkowym rozwiązaniem - nieogłoszonym w ubiegłym tygodniu - jest obniżka stawki VAT na ciepło systemowe z 23% do 8%, która ma obowiązywać w 1kw22.

Reklama

Premier szacuje, że ‘tarcza’ obniży inflację o 1-1,5 punktu procentowego, to szacunki zbliżone do naszych, które prezentowaliśmy w ub. tygodniu. Zwracamy uwagę, że trudno zapanować nad inflacją bez jakiejś formy schłodzenia popytu. Istotne zwiększanie pro-popytowych narzędzi (wydłużenie tarczy do końca roku) zwiększa ryzyko utrzymania podwyższonej inflacji.

RPP: E. Gatnar widzi potrzebę dalszych podwyżek stóp po 50bp w grudniu i styczniu

Według członka RPP E. Gatnara, Rada powinna podnieść stopy procentowe po około 50bp w grudniu i styczniu ze względu na silną presję inflacyjną i słabego złotego. E. Gatnar wskazał na błędy w komunikacji, które osłabiają skuteczność kanału kursowego w świetle już dokonanych podwyżek stóp procentowych.

W odniesieniu do rekordowo wysokiego CPI, ekonomista stwierdził, że inflacja bazowa będzie zbliżona do 5% (według naszych szacunków wyniosła 4,6% w listopadzie, ale na przełomie roku sięgnie 5%r/r) i wyraził obawę, że CPI w grudniu wyniesie ponad 8% (nasza prognoza około 8,5% r/r). Według E.Gatnara ‘tarcza antyinflacyjna’ obniży nieco inflację CPI i pozwoli uniknąć jej szczytu w 1kw22 na poziomie około 10%.

Wg prof. Gatnara docelowo stopy procentowe powinny osiągnąć 2,5%-3%, aby sprowadzić inflacje CPI w 2023 w okolice górnej granicy celu inflacyjnego (3,5%).

MF: Komfortowa sytuacja płynnościowa w budżecie państwa

Wiceminister Finansów S. Skuza poinformował, że na rachunkach budżetowych znajdowało się około PLN150mld płynnych środków w PLN i walutach, w porównaniu z PLN158mld na koniec października. Ministerstwo prefinansowało do tej pory około 9% potrzeb pożyczkowych na 2022 według ustawy budżetowej. W grudniu MF nie planuje przeprowadzać przetargów sprzedaży obligacji, lecz jedynie jeden przetarg zamiany w dniu 9 grudnia.

Reklama

Natomiast BGK może przeprowadzić w grudniu jeden przetarg sprzedaży obligacji na Fundusz Przeciwdziałania Covid-19.

Czytaj więcej